Yatırım için cazibe merkezi olacağız

19 Mayıs 2017 Cuma 16:33
Yatırım için cazibe merkezi olacağız

Tarihi İpekyolu güzergâhı üzerinde yer alması ve bulunduğu jeopolitik konum nedeniyle genelde bir ticaret merkezi olarak bilinen Trabzon’da yaklaşık 30 yılı geride bırakan Arsin Organize Sanayi Bölgesi, bu coğrafyada da sanayinin yapılabileceğini ortaya koymuştur. Yaklaşık 1000 dönümlük bir alan  üzerine kurulu, 97 işletmenin yer aldığı bölgede, büyük bölümü sanayi tesislerinde olmak üzere  5 bini aşkın kişi istihdam edilmektedir. İhracatını her geçen yıl arttıran, ithalatını ise sadece üretime  yönelik teknolojiler için kullanan bölgedeki müteşebbisler, Japonya’dan Amerika’ya, Avrupa'dan  Afrika’ya kadar birçok ülkeye dış satım gerçekleştirerek, Türkiye’nin gerçek manada kalkınmasına katkı sağlamaktadır.

 Son yıllarda Ortadoğu ve Kafkas ülkelerine yönelik ihracat üzerinde yoğunlaşarak,Türk ürünlerine yeni pazarlar yaratmak için kaliteli üretim yapılan bölgede, alt yapı yatırımlarınıngiderek iyileştirilmesi ile özellikle sektörün ihtiyaç duyduğu ara elemanların yetiştirilmesinde etkin roloynayacak olan meslek okulunun bulunması farklılık yaratmaktadır. Bu farklılığa yakın bir gelecektedoğal gazın gelmesi, enerji hatlarının kapasitesinin arttırılmasının da etkisiyle doğrudan üretim yapanyeni fabrikalar eklenebilecektir.

 Trabzon-Arsin OSB’nin “Trabzon’da sanayinin de olabileceği” konusunda oluşturduğu fikir ve bu yolda elde ettiği başarı Beşikdüzü, Vakfıkebir ve Şinik’de yeni organize sanayi bölgelerinin de kurulmasına öncülük etmiştir.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Enerji Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın büyük destekleriyle enerji kapasitemizi yıl sonuna kadar 12 MWa'dan 50 MWa'ya çıkaracağız. Yine iki Sayın Bakanımızın talimatlarıyla 2018 öncesinde doğalgaza kavuşturulacağız. Hem 50 Mva enerji hem de doğalgaz, OSB'deki üretim kapasitesini artıracak, bölgeyi yatırım için daha cazibeli kılacak.

Bundan sonraki hedefimiz, Trabzon-Arsin OSB’nin her haliyle dörtdörtlük bir üretim merkezi haline gelmesi, ülkemize döviz, ilimize de istihdam desteği sağlamaktır. Bunun için hep birlikte çaba sarf edecek, üretecek, ihracat yapacak ve Türkiye’nin 2023 için koyduğu hedeflerin de üzerine çıkmaya katkı sağlayacağız.      

Son Güncelleme: 19.05.2017 16:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.