Yaşam ve evrim sergisi sanatseverleri ağırlıyor

13 Mart 2021 Cumartesi 17:09
Yaşam ve evrim sergisi sanatseverleri ağırlıyor

Dr. Öğretim üyesi Gülcan Başar’ın yaşam ve evrim sevgisi sanatseverleri kucaklamaya devam ediyor.  Sanatta sorgulamayı seven kişilerin mutlaka uğraması gereken sergi, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi 08-18 Mart 2021 tarihleri arasında sanatseverleri ağırlamaya devam ediyor. 

Gravür tekniği ile hazırlanan resimlerden oluşan Serginin ana temasını insanların diğer canlıların yaşam alanlarına sınır tanımadan girmeleri neticesinde doğada ve diğer canlılarda görülen değişim oluşturmakta. Sanatçının eserlerinde yer alan evler aşırı, hızlı ve kötü kentleşmeyi, daha geniş anlamda insanlığı temsil etmektedir. Aşırı kentleşme ve yaşam alanlarının genişlemesi neticesinde içme suyu kaynakları kirlenmekte, ekilebilir alanlar azalmakta, ormanlar tükenmekte, sera gazları atmosfere zarar vermekte, denizler kimyasal çöplüklere dönüşmekte, iklimler değişmektedir. Bu kötü koşullar canlıların yaşam alanlarını olduğu gibi, doğal yapılarını bozmaktadır. Başkalarının yaşam alanlarına umarsızca saldıran insanoğlu kendi evriminin son noktasına yavaş yavaş gelmektedir. Sanatçı resimleri ile doğal evrim sürecinin insan müdahalesi ile yaşamı tehdit eden sonuçlara doğru yaklaştığına işaret etmektedir. Sanatçı bir önceki kişisel sergi ile bağlantılı olarak sürdürdüğü çevre temalı sergilerin devam edeceğini ifade etmekte ve toplumu bu konuda daha duyarlı olmaya davet etmektedir.

Haber: Aslıhan KILIÇELLİ

Son Güncelleme: 13.03.2021 17:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.