Yağ ve şeker krizi

Pahalılığın ardından şimdi de bakkallar satmak için yağ ve şeker bulamıyor

16 Kasım 2021 Salı 09:28
Yağ ve şeker krizi

Piyasa Şekersiz Kalabilir

Trabzon’da vatandaşlar bakkallarda, marketlerde şeker bulmakta zorlanıyor. Sadece vatandaşlar değil Trabzon Bakkallar ve Sebzeciler Esnaf Odası Başkan Vekili Mehmet Tayfun Ataman da şeker yağ gibi belli ürünlerin tedarikinde sıkıntı yaşandığını kaydediyor. Piyasayı malsız bırakmamak için pahalı da olsa mal bulup satmaya çalıştıklarını kaydeden Başkan Vekili Ataman, “Fabrikalardan çuvalla toz şeker alamıyoruz. Çok az almak zorunda kalıyoruz. Fabrika 212 lira fiyat verip, ‘Şeker yok’ diyor.

Şeker Fabrikaları Özelleşince...

Şeker fiyatının tüccarda 288-290 lira civarında olduğunu kaydeden Ataman, “Düşük fiyata devletin fabrikaları şeker satmıyor. 28 tane şeker fabrikası özelleşti. Daha doğrusu bu durumun sebebi, şeker pancarı yeni üretime başlandı. Şeker fiyatını devlet henüz açıklamadı. Açıklamayınca da stokçu elindeki malı satmıyor ya da yüksek fiyattan satıyor. Biz de aracı olarak mağdur durumdayız.” dedi.  Konuyu CİMER’e ve Ticaret Bakanlığına yazdığını kaydeden Ataman, herhangi bir sonuç çıkmadığını söyledi.

Trabzon’da vatandaşlar bakkallarda, marketlerde şeker bulmakta zorlanıyor. Sadece vatandaşlar değil Trabzon Bakkallar ve Sebzeciler Esnaf Odası Başkan Vekili Mehmet Tayfun Ataman da şeker yağ gibi belli ürünlerin tedarikinde sıkıntı yaşandığını kaydediyor. Piyasayı malsız bırakmamak için pahalı da olsa mal bulup satmaya çalıştıklarını kaydeden Başkan Vekili Ataman, “Fabrikalardan çuvalla toz şeker alamıyoruz. Çok az almak zorunda kalıyoruz. Fabrika 212 lira fiyat verip, ‘Şeker yok’ diyor. Şeker tüccarda 288-290 lira civarında. Düşük fiyata devletin fabrikaları şeker satmıyor. 28 tane şeker fabrikası özelleşti. Daha doğrusu bu durumun sebebi, şeker pancarı yeni üretime başlandı. Şeker fiyatını devlet henüz açıklamadı. Açıklamayınca da stokçu elindeki malı satmıyor ya da yüksek fiyattan satıyor. Biz de aracı olarak mağdur durumdayız. Fabrikadan değerinde şeker alamıyoruz, tüccardan da 290 liralık fiyatlardan satmaya çalışıyor. Devlet bu durumu niye önlemiyor, bilemiyorum. Fiyat açıklanmadığı için yaşanan durumu CİMER’e de yazdım, Ticaret Bakanlığına da yazdım. Bir hafta oldu, henüz cevap gelmedi.” açıklamalarında bulundu.

YAĞ TEDARİKİNDE DE SIKINTILAR VAR

Şekerin yanı sıra yağ tedarikinde de sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Başkan Vekili Ataman, “Yağ tedarikinde de sıkıntı var. Piyasada mal yok ama vatandaş aracı olarak bakkalın pahalı sattığını düşünüyor. Bakkalın elinde mal olduğu ama satmadığı düşünülüyor ancak rafta mal yok. Bakkallar Odası olarak yine de piyasayı malsız bırakmak istemiyoruz. Pahalı da olsa alıp satmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

HABER:Songül MAZLUM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.