Üç kuruşluk çıkar için ötüyorlar

Atatürk’e karşı yapılan çirkin saldırılara karşı KTÜ’den tepki geldi

banner4
10 Mayıs 2017 Çarşamba 10:52
Üç kuruşluk çıkar için ötüyorlar
banner38

61MEDYA/BERKANT PARLAK-Karadeniz Teknik Üniversitesinden, geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili hakarete varan iddialara sert tepki geldi. Yavuz Bahadıroğlu, Mustafa Armağan ve Süleyman Yeşilyurt tarafından Atatürk’ün özel yaşamına ilişkin iddialara KTÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Üçüncü sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla yanıt verdi.

Araştırma alanı Cumhuriyet Tarihi olan KTÜ’lü Tarihçi Doç. Dr. Üçüncü, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç olan dönemde bu tür girişimlerin maksatlı olduğunu savundu.  Söz konusu şahısların ifadelerini “edep yoksunluğu” olarak değerlendiren Üçüncü her üç şahsın da çalışmalarının bilim tekniklerinden uzak ve tarih belgelerine dayanmadığını kaydetti. 

ENVER DÜŞMANLIĞI BİTTİ ATATÜRK BAŞLADI

Cumhuriyetin ardından yeni sistemi ve Mustafa Kemal Atatürk’ü övmek adına birtakım kimselerin Enver Paşa ve arkadaşlarıyla birlikte Osmanlı devletine dayanıksız iddialar ve iftiralarla saldırdığını ifade eden Üçüncü “Bu saldırı dönemi bitiyor diye sevinirken bu seferde art arda farklı bir kulvarın kalemşorları uzun zamandır suskunken birden ötmeye başladılar. Çünkü ilmi ehline vermediklerinden kaynağa göre değil üç kuruşluk çıkar için öterler.” dedi.

EN FAZLA BİRLİĞE İHTİYAÇ DUYULAN DÖNEM

“Türkiye'de en fazla birlik beraberliğe ihtiyaç duyulduğu bir süreçte bu tür iddiaların yeniden ısıtılması çok manidar.” diyen Üçüncü açıklamasına şöyle devam etti: “Efendiler, şunu unutmayalım ki Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan devlet başkanlarına hakaret etmenin ve iftira atmanın hem hukukî hem de vicdanî yaptırımı varken devlet kurucusu olması hasebiyle Mustafa Kemal Atatürk'e küfür etmenin bedeli her açıdan daha ağır olmalıdır. Eleştirilerin sağlam belgeler temelinde hakaret ve küfür etmeden seviyeli bir dille yapılması dileklerimle.”

Son Güncelleme: 10.05.2017 11:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.