Trabzon Fen Lisesine TÜBİTAK’tan ödül   

25 Mayıs 2017 Perşembe 20:12
Trabzon Fen Lisesine TÜBİTAK’tan ödül    

BÖLGEDE BİRİNCİ TÜRKİYE’DE ÜÇÜNCÜ OLDULAR

Trabzon Yomra Fen Lisesi, KTÜ Eczacılık Fakültesi’nin desteğiyle TÜBİTAK lise öğrencileri araştırma projeleri yarışmasından ödülle döndü. Yomra Fen Lisesi öğrencileri Esra Zeynep Dinç ve Yaren Berberoğlu’nun "Kırlangıç otu (Chelidonium majus) bitkisinin; uçucu ve fenolik bileşenleri, hegzan, metanol ve su ekstrelerin biyolojik aktiviteleri" başlıklı projesi, TÜBİTAK Biyoloji alanında Erzurum bölgesi birinciliği ve Türkiye üçüncülük ödülünü elde etti. Kırlangıç otu bitkisi kozmetik ve gıda sektörü ile parkinson ve diyabet hastalıklarının tedavisinde kullanabiliyor. Yomra Fen Lisesi öğrencilerinin yaptığı bilimsel araştırma ise kırlangıç otu bitkisinin potansiyelini ortaya koymayı amaçlıyor.

6 AYLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ

TÜBİTAK’ın lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği araştırma projeleri yarışmasından ödül kazanan Yomra Fen Lisesi öğrencileri Esra Zeynep Dinç ve Yaren Berberoğlu’na 6 aylık süreç içinde her konuda yardımcı olduklarını söyleyen KTÜ Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yaylı, “Öğrencilerimiz, fikir bazında kırlangıç otundan hem kimyasal hem de biyolojik aktivite alanında neler yapılıp yapılmayacağı konusunda bize danıştılar. Literatürde yaptığımız araştırmalar kapsamında bu konu hakkında çalışma yapılmadığını gördük. Sonraki 6 aylık süreç içinde öğrencilerimizle birlikte kırlangıç otunun toplanmasından en son araştırma sonucuna kadar beraber çalıştık. Trabzon bilimsel araştırmalar kapsamında Erzurum’a bağlı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Çocuklarımız bağlı bulunduğu Erzurum bölgesinde birincilik ödülü aldı. Türkiye genelinde de hakem heyetinin yaptığı incelemede de üçüncü oldu. ,inşallah bu genç kardeşlerimizi akademisyen olarak görürüz” diye konuştu. Aldıkları ödülle birlikte bilimsel açıdan birçok konu hakkında fikir sahibi olduklarını söyleyen öğrencilerden Esra Zeynep Dinç, “Yaptığımız bu değerli ve güzel çalışmayla bilimsel çalışmaların nasıl yapılacağını öğrendik. Bu da bizim için çok büyük artıydı” dedi. Bir diğer öğrenci Yaren Berberoğlu ise “Ben ileride bu çalışmanın bana çok büyük katkısı olacağına inanıyorum. Nasıl proje nasıl sunum yapılır bunu en iyi hocalardan öğrendik. Bilgilerimize bilgi kattık” dedi.

Gültekin SADIKOĞLU

Son Güncelleme: 25.05.2017 20:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.