Trabzon Esnaf ve Sanatkâr şehridir

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi

26 Nisan 2017 Çarşamba 16:33
Trabzon Esnaf ve Sanatkâr şehridir

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Park Restaurantta düzenlemiş olduğu toplantıyla Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,  Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Metin Kara, Trabzon Baro Başkanı Av.Sibel Suiçmez, çok sayıda delege ve esnaf da katıldı.

KARA: “300 MİLYON KREDİ KULLANDIRDIK”

TESOB Başkanı Metin Kara, 17 yıldır başkanlığı sevgi, barış ve hoşgörü içerisinde yürüttüğünü belirtti. Kara “ 2016 yılı içerisinde 37 milyon TL’lik kredi kullandırdık. 2016 yılında işletme kredisi olarak 574 ortağımıza toplam 26 milyon 600 bin yine o faizli kredi olarak da 378 ortağımıza 10 milyon 400 TL’lik kredi kullandırdık” dedi. 17 yılda 300 milyonluk kredi kullandırdıklarını belirten Kara, geri dönüş sağlamayan kredinin sadece 2 Milyon civarında olduğunu belirtti. Kara “ Krizlerden en çok esnaf ve sanatkârlar bizler etkileniyoruz. Sicil affının çıkmasını talep ediyorduk, bu af çıktı fakat son kelimesinde olan, dikkate alınmayabilir sözünü her banka kendince yorumlayarak işlem yapmaktadır.” dedi.

AHİLİK ÖNEMLİ BİR MÜESSESE

Sicil affı konusunda sorun yaşadıklarını belirten Kara, hükümetin yine de bu konuda baskı uygulaması gerektiğine inandığını ifade etti. Kara “ Turizm konusu çok önemli, hassasiyetimiz hat safhada. Hizmet kalitemizi arttırarak pazardan daha fazla pay almaya odaklanmalıyız. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Kuveyt gibi turist sayısında artış gözlenmektedir. Trabzon esnaf ve sanatkâr şehridir. Yanlış, hata yapılırsa bunun zararını hepimiz çekeriz. Ahilik çok önemli bir müessese, ilgi duymamız ve ahiliği yaşamamız lazım. Bu kültür tüm dünyanın kapısını açacak. ” İfadelerini kullandı.

GENÇ: “ESNAF OLARAK AYAĞIMIZA SIKMAYALIM”

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç Trabzon’un bir evladı olarak Trabzon esnafı ile gurur duyduğunu belirtti. Genç “Şehrimiz ticaret şehri, turizm güzelliklerimiz var. Bu şehir esnaf şehridir. Hep beraber bu şehri daha iyi noktalara taşıyalım. Güçlü kalmak zorundayız.” dedi. Bu şehre gelen her ziyaretçinin çok önemli olduğunu belirten Genç, “ Şehri güzelleştirelim. Esnaf olarak lütfen ayağımıza sıkmayalım. Gelen ziyaretçilere iyi davranalım. Tarihi, sosyal, tabii zenginliklerimiz var. Gelen bu ziyaretçilerimizi sömürmeyelim. Altın yumurtlayan tavuğu kesmeyelim. Çift tarife kullanan bir esnafımız olmasın.” dedi.

VALİ: “EKONOMİMİZİN GÜÇLÜ OLMASI LAZIM”

Vali Yavuz, esnaf ve sanatkârlar için ahilik kültürünün çok önemli olduğunu belirtti. Kendisinin de bir esnaf çocuğu olduğunu belirten Yavuz, esnaf kredisinin çok önemli olduğunu ve can suyu vazifesi gördüğünü ifade etti. Yavuz “ Kefalet olayı gerekli bir düstur, güvenli esnaf olunca, önceki borçları da düzgün ödediyseniz hem bankalarda hem de kefalet kooperatifinde sorun olmaz.” dedi. Ülkeye yapılan tuzakların farkında olduklarını belirten Yavuz, sözlerine şöyle devam etti: “FETÖ operasyonları devam ediyor. 15 Temmuz’da Trabzon halkı hepimiz bir destan yazdık. Mücadelemiz o an başladı şu anda devam ediyor. Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak ayaktayız. Ekonomimizin güçlü olması lazım, zengin olmamız lazım. Şu an 10 bin dolar civarında olan milli gelirimizin en az 22 bin 25 bin bandında olması lazım. Bunu hak ediyoruz bunun için potansiyelimiz var.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.