Trabzon basınının 15 Temmuz sınavı sempozyumda

15 Temmuz’da Trabzon’da yaşanılanlar uluslararası sempozyuma taşınıyor

19 Mayıs 2017 Cuma 13:03
Trabzon basınının 15 Temmuz sınavı sempozyumda

61MEDYA/Berkant PARLAK-15 Temmuz’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından yapılan darbe teşebbüsünde yaşanan olayların Trabzon basınına yansıması bilim sahasına taşınıyor. Türkiye genelinde olduğu gibi etkisini Trabzon’da da hissettiren 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki süreç Trabzon basını üzerinden hazırlanan bilim çalışmasıyla uluslararası bir etkinlikte işlenecek.

KTÜ Tarih Bölümü Arş. Gör. Murat Yılmaz 24-26 Mayıs’ta Muş’ta yapılacak olan 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Türkiye Uluslararası Sempozyumu’nda tebliğ etmek üzere “15 Temmuz Darbe Girişimi’nin Trabzon Basınına Yansıması” isimli bir bildiri hazırladı. 15 Temmuz gecesini ve sonrasında yaşanılanları anlatacak olan Arş. Gör. Yılmaz bu çalışması ile 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde Trabzon’da nelerin yaşandığını ve Trabzonluların olaya tepkisini yerel basın üzerinden inceleyecek.

BİLDİRİDE GÜNEBAKIŞ’LA İLGİLİ ÖNEMLİ AYRINTILAR

Söz konusu bildiride Günebakış gazetesinin 15 Temmuz’daki tutumuna önemle vurgu yapılırken gazetenin darbenin başarılı olup olmayacağı henüz belirsizken 15 Temmuz’un ertesindeki sabah darbeye karşı manşetle çıkmasına dikkat çekildi. 15 Temmuz gecesi olağan baskısını değiştirerek darbe karşıtı manşetle çıkan Günebakış’la ilgili bildiride şu ifadeler yer aldı: “Trabzon gazetelerinin birçoğu bir önceki günün olağan gündemiyle basılarak 16 Temmuz günü piyasaya çıkmıştır. Ancak Günebakış ve Karadeniz gazetelerinin olayı ilk sayfadan duyurduğu görülmektedir. Günebakış darbe girişimini ‘Darbecilere Halk Darbesi’ başlığıyla vererek Türkiye’nin 27 Mayıs 1960 benzeri bir darbeyle karşı karşıya kaldığını ancak halkın FETÖ üyelerinin bu girişimine göğsünü siper ederek durduğu belirtmektedir.”

ABD DESTEKLİ DARBE GİRİŞİMİ VE 1960 DARBESİ…

Yine bildiride Günebakış’la ilgili darbeye yönelik ayrıntılarda Günebakış’ın darbenin arkasında ABD’nin olduğunu yayımlaması belirtilirken darbenin 1980 darbesi yerine 1960 darbesiyle ilişkilendirilmesine dikkat çekildi. Bildiride şu ifadelere yer verildi: “Yakın tarihteki 12 Eylül 1980 Darbesi yerine 27 Mayıs 1960 Darbesi’ni gündeme getirmesi, AK Parti’nin Adnan Menderes çizgisindeki siyasî söylem ve tavrına yönelik algısal bir gönderme olduğu görülmektedir. Günebakış, darbe girişiminin ABD destekli olarak ve doğrudan Cumhurbaşkanı ile hükûmeti hedef aldığını ancak milletin iradesi tarafından durdurularak yalnızca 8 saat sürebildiğini ifade etmektedir.”

TRABZON’DA YAŞANILANLAR BASIN MERKEZLİ OKUNACAK

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Arş. Gör. Yılmaz “Ankara ve İstanbul merkezli darbe girişimini çeşitli iletişim kanalları vasıtasıyla öğrenen Trabzon toplumunun o geceki psikolojik durumu, darbe girişimini önlemek amacıyla kendi şehirlerinde ne gibi önlemler aldıkları, Trabzon’daki devlet kurumlarının ve askerin darbe teşebbüsüne karşı tepkilerinin hangi yönde geliştiği ve devlet, asker ve toplum ilişkisinin böyle bir olay karşısında nasıl şekil aldığı gibi sorular çalışmamız içerisinde cevap bulacaktır. Bu şekilde hem 15 Temmuz darbe girişimine karşı verilen tepkiyi hem de olay gecesi Trabzon’da yaşanılanları Trabzon basını merkezli okuyacağız.” dedi.

Son Güncelleme: 20.05.2017 18:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.