Trabzon Barosu Genel Kurulu başladı

Baro seçimlerine engel olanlara…

09 Ekim 2021 Cumartesi 12:36
Trabzon Barosu Genel Kurulu başladı

Trabzon Barosu Olağan Genel Kurulu bugün KTÜ Osman Turan Kongre Merkezinde yapılmaya başlandı.
Genel kurula protokolden kimse katılmazken salonda baroya kayıtlı üyeler ile Başkan adayları Av. Sibel Suiçmez ve Av. Mahmut Yazıcı yer aldı.

 

SEÇİMLER YASAL OLMAYAN BİÇİMDE ERTELENDİ

İlk konuşmayı yapan Trabzon Barosu Başkan adayı Av. Sibel Suiçmez,
Geçen hafta Olağan Genel Kurulun nasıl iptal edildiğini açıklayarak “3Ekim tarihinde genel kurulu yapmak üzere hazırlanmıştık. Nerdeyse 1 yıl önce… öğleden sonra İl Emniyet Müdürlüğünden gelen bir yazı ile genel kurulumuzun ertelendiğini öğrendik. Bunun yasal olmadığını düşündüğüm için adliyeye giderek eğer yasal iptal varsa ilçe seçim kurulundan gelmesi gerektiğini düşünerek bekledim. Saat 16.00 oldu ses yok. Seçim yapacaktım. Dava açtık. Maalesef mesai bitiminden sonra 17.30’da ilçe seçim kurulunun iptal kararı geldi.

İDARE MAHKEMESİNDE DAVA AÇTIK ANCAK…

Hukuk devleti genelgelerle idare edilmez, yasalarla idare edilir. Yasaya aykırı bu iptal kararı nedeniyle yönetim kurulumuzu topladık. Bu yasa dışı iptale idare mahkemesinde dava açma kararı alıp açtık. İdare mahkemesinde talebin iptal kararı alındı.

4 KEZ SEÇİM KARARI ALINDI

Toplam 4 kez seçim kararı aldık. Daha sonra tam kapanma süreçlerini girip mesleklerimizi yapamaz hale geldik. Daha sonra yine seçim kararı alıp yasal olmayan nedenlerle çeşitli mekan, metrekare kısıtlamaları, çeşitli sayı kısıtlamaları getirilirken, baroların seçimlerine katılma zorunluluğumuz varken katılım kısıtlamaları getirilerek yasal olmayan şekilde genel kurulların yapımı engellendi.

BARO SEÇİMLERİNE ENGEL OLANLARA …

Süreç o kadar karmaşık hale gelerek çeşitli nedenlerle genel kurul ertelendi. Bugün burada yasaya aykırı olarak ertelenmiş genel kurulu yapmak için toplandık. Genel kurula katılıp güç vermeniz baro seçimine engel olanlara güzel cevap olacaktır. Hukuk üstünlüğünün yok sayıldığı yargı bağımsız ve tarafsızlığın şüphe duyulduğu mesleğimize yönelik saldırıların olduğu dönemde aday olan meslektaşım Mahmut Yazıcı’ya başarılar dilerim.” Açıklamalarında bulundu.
Suiçmez açıklamalarının devamında “2018-2020 yıllarında görev yapmak için seçilmiştik. Hukuka aykırı nedenlerle görevimizi 3 yıl yaptık. 100 yılda bir gerçekleşen süreçte meslektaşlarımla, yönetim kurulu arkadaşlarımla elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Devletin maskeleri tedarik edemediği süreçte tedarik edip kullanılan odaları dezenfekte etmeye çalıştık. Zor süreçte bizlere desteğini esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ederiz.” Dedi.
Meslekte 25. ve 50. yılını dolduran avukatlara plaket takdim edildi. Ardından 2018-2021 dönemi faaliyet raporu okundu.

Son Güncelleme: 09.10.2021 12:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.