Terminal itirazlarına sandığı gösterdi

‘Muhalefetin oyu %30, bizimki %65’ diyen Zorluoğlu dere yatağında ısrar etti

12 Ekim 2021 Salı 10:11
Terminal itirazlarına sandığı gösterdi

Seçimde Terminal Yapma Sözü Verdi Ancak;

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, ekim ayı meclis toplantısında terminal konusunu savundu. Zorluoğlu, “Bu işe başladık. Herhangi bir şekilde geriye dönüş düşünmüyoruz. Geçtiğimiz günlerde siyasi parti il başkanları biraraya gelip bu yerle alakalı açıklama yaptılar. Elbette muhalefetin açıklama yapmasını söygıyla karşılıyoruz. Zamanlaması açısından daha önce yapılsaydı daha iyi olurdu.” dedi.

Vatandaşa Dere Yatağına Yapacağını Söylemedi

DEMOKRASİNİN aynı zamanda sandık olduğunu kaydeden  Zorluoğlu, daha sonra “Tabiki sadece sandık değildir.” dedi. Zorluoğlu, “6-7 tane muhalefet partisinin 2018 seçimlerinde aldığı oran yüzde 30 civarındadır. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak aldığımız oy yüzde 65 civarındadır. Terminali yapacağımızı seçim projelerine koyduk. Vatandaşımıza gösterip oy istedik. Vatandaşımızın da onayını almış olduk.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı toplantılarının ilk birleşimi yapıldı. Mecliste gündeme geçilmeden önce Başkan Murat Zorluoğlu, şehirde eleştirilerin odağı olan hidrofor ve terminal konularına değindi.

Zorluoğlu, yeni terminalin fore kazık çalışmalarının yapıldığını belirterek “Burada fore kazık çalışmasına başladık. Bu iş başladı. Her hangi şekilde geriye dönüş düşünmedik, düşünmüyoruz. Geçtiğimiz günlerde siyasi parti il başkanları bir araya gelip yerle alakalı açıklama yaptılar. Elbette muhalefetin açıklama yapmasını saygıyla karşılıyoruz. Zamanlaması açısından daha önce yapılsaydı iyi olurdu. Demokraside bu tür karşı duruşların olduğu, rahat sergilendiği demokrasilerdir. Demokrasi aynı zamanda sandıktır. Sadece sandık demek değildir. Vatandaşın oy vererek karar vericileri iş başına getirdiği rejimin adıdır demokrasi. 6-7 tane muhalefet partisinin 2018 seçimlerinde aldığı oran yüzde 30 civarındadır. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak aldığımız oy yüzde 65 civarındadır. Terminali yapacağımızı seçim projelerine koyduk. Vatandaşımıza gösterip oy istedik. Vatandaşımızın da onayını almış olduk.

2022 YILI SONUNDA BİTİRİP 2023 YILI BAŞINDA AÇACAĞIZ

Otogar çalışması süratle başladı, devam edecek. 2022 yılının sonuna doğru çalışmayı tamamlamayı arzu ediyoruz. 2023’ün başında hizmete açabileceğimizi değerlendiriyoruz.

DSİ RAPORUNU MECLİSTE SUNDU

Baştan beri diyoruz ki otogarı planlarken yetkili kuruluş DSİ’den görüş aldık. Basın mensuplarının olduğu toplantıda aynı bu şekilde yansıya yansıttım. Herkes gördü. Meslek odalarının bir bölümüne gönderdim. Hala açıklama yapan muhalefet partiler de söyledi, bazı basın organlarında da duyuyorum. Sanki biz bunu saklıyoruz. Böyle rapor yok da uyduruyoruz gibi hava oluşturmaya çalışıyorlar. Bütün kamuoyuna sunuyorum. İsteyen tüm herkesle paylaşabiliriz. Gizli saklımız yok.” açıklamalarında bulundu.

ALTYAPI PROJESİ MECLİSTE SUNULDU

Başkan Zorluoğlu, projelerle ilgili bilgi paylaşımda bulundu. Ardından TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, şehirde AK Partililerin de eleştirdiği altyapı çalışmaları ve hidrofor konusunda mecliste bir sunum gerçekleştirdi. Tekataş, MAZ-ATEŞLER iş ortaklığıyla yapılan 15 milyon 553 bin 650 avro ‘Trabzon Su Temin Projesi’nin 19 Ağustos 2020’de başladığını, projenin bitiş tarihinin 27 Şubat 2024’te olduğunu söyledi. Projede 96 adet basınç kırıcı vana inşa edileceğini açıkladı.

Kayıp kaçak oranının yüzde 65 olduğunu ifade ederek, son 3 yıldır 19 bin 606 adet arıza tespit ettiklerini kayıpların rakamsal değerinin Şalpazarı ilçesine eş değer olduğunu kaydetti.

KANUNEN ZORUNLU DEĞİL

Tekataş, “Yapılan çalışmalar esnasında özellikle şehrin alt kesimlerinde bulunan yüksek katlı binalarda basın kırıcı vanaların kullanıldığı tespit edilmiştir. Projeyi yapmaya başladıktan ve yeni hatlara su vermeye başladıktan sonra bazı binalardan çok şikâyet gelmeye başladı. Çok şikâyet gelmeye başlayınca müdahale ettik. Sahil kesimindeki binalarda yüksek basınç geldiği için insanların beyaz eşyaları, iç tesisatları zarar görmesin diye basınç kırıcı vana taktıklarını gördük. Kanunen ortaya koyulmuş bir zorunluluk değildir. Basınç yönetilemediği için bir taraftan borular arıza veriyordu, diğer yandan vatandaş masrafı yapmak zorunda kalıyordu. Bu projeyle önüne geçmiş oluyoruz.” dedi.

40 BİNADA HİDROFOR ZORUNLULUĞU

Hidrofor ile ilgili Tekataş sunumda “Projenin şu anki ilerleme oranı yüzde 28’dir. 565 km’nin 160 km’si inşa edilmiştir. Hatların sağlıklı verilebilmesi, kullanım ömrünün uzun vadeli olabilmesi, yüksek basınç nedeniyle oluşabilecek arızaların önüne geçilebilmesi için hidrofor kullanılmasının gerekliliği var. Bugüne kadar 3.037 binada canlandırma yapıldı. 17.542 aboneye su verildi. 40 binada hidrofor gerekliliği tespit edildi. Bu da toplam yapılan canlandırmanın %1.3’üne denk gelmektedir.” dedi.

SORUN HİDROFOR DEĞİL YAPI KULLANMASI OLMAYAN BİNALAR

Tekataş “Altyapı çalışmaları sonrasında Hidrofor takması gereken 40 adet binayı teker teker gezdik ancak bu binaların 7’sinde de yapı kullanma belgesi olmadığını gördük. Burada sıkıntı hidrofor mu, yapı kullanma belgesi olmaması mı? Bunun değerlendirmesini de size bırakıyorum. "dedi.

EKİPMANLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILIP YAPILMADIĞI AÇIKLADI

Tekataş, “Proje kapsamında kullanılan boruların kalitesini, çeşitlerini ve kullanılacak diğer ekipmanları proje öncesinde ve sonrasında tarafımızca değiştirilmesi kesinlikle mümkün değildir. Söz konusu işte TİSKİ Genel Müdürlüğünün denetim yetkisi bulunmamakla birlikte şikâyet ve sorunların hızlıca çözüme kavuşturulması için genel müdürlüğümüz teknik personelleri 7/24 sahada görev yapmaktadır.” şeklinde aktardı.

HABER:RABİA MOLLAOĞLU

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.