Tedbirler yetersiz

Prof. Dr. Aydın, kısmi kapanma tedbirleri yeterli değil

15 Nisan 2021 Perşembe 09:53
Tedbirler yetersiz

 KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kısmi kapanma tedbirlerinin vaka sayılarını düşürmedeki etkisinin az olacağını söyledi. Prof. Dr. Aydın gelecek günlerde daha sıkı tedbirlerin alınacağının göründüğünü kaydetti.  Aydın, ayrıca karantinanın 13 güne çıkarılması gerektiğini de kaydetti. 

KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kısmi kapanma tedbirlerinin vaka sayılarını düşürmede etkisiniz az olacağını söyledi. Prof. Dr. Aydın Bilim gelecek günlerde daha sıkı tedbirlerin alınacağının göründüğünü kaydetti.

DAHA GÜÇLÜ TEDBİRLER LAZIM

PROF. Dr. Aydın, kısmi kapanma tedbirlerinin vaka sayılarını azaltmada çok büyük bir etki göstermeyeceğini belirterek, “Yeni alınan tedbirlerin vaka sayılarını büyük ölçüde düşüreceğini düşünmüyorum. Akşam yediye kadar insanlar serbest ve bir arada. Salgında geldiğimiz yer çok yüksek sayılara ulaştı. Tabi ki bende istiyorum ki yaz geldi şöyle köyüme gidip, bahçeme gidip gezeyim. Bende vatandaştan farklı değilim. Ama bilim bize diyor ki bu virüs kendini değiştirerek daha agresif, daha saldırgan daha kolay bulaşır hale geldi. Bizim ondan daha yüksek tedbirler almamız lazım. Alınan bu önlemlerle vaka sayıları belki sabit tutulabilir. Bir miktar mutlaka katkısı olacaktır ama bizim arzu ettiğimiz şey sayıların yüzde beşin altına çekilmesi.” şeklinde konuştu.

İNSANLARIN BİR ARAYA GELMESİ LAZIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kısmi kapanma uygulanmasının ardından geçen 2 haftalık sürede sonuçlara bakılarak daha sert tedbirler alınabilir açıklamasının yetkililerinde kısıtlamaların yeterliliği noktasında şüpheleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın, “ Cumhurbaşkanımız bu açıklamayı yaparken bir on beş gün deneyelim olmuyorsa sıkılaştıralım dedi. Demek ki onlarında bu konuda bir şüphesi var. Cumhurbaşkanımız daha sıkı tedbirler getirebiliriz dedi. Bilim kurulu, bakanlar kurulu, cumhurbaşkanı ve bizler düşündüklerimizle aynı şeyi görüyoruz. Umut edelim ki fayda etsin. Ama nasıl edecek? İçişleri Bakanlığı bütün tedbirleri yayınladı. Aslında birçok sektörün çalışmaya devam etiğini görüyoruz. Yani hiçbir sektörü durdurmadı. Kafe restoranlar paket servisine döndü. Birde ilkokullar yüz yüze eğitime kapandı. Bunun dışında başka bir şey olmadı. Şehirlerarası seyahatin şuan için sağlayacağı katkı çok değil. Çünkü her yer kırmızı. Sadece insanların kapalı mekanda bir otobüs içerisinde bir araya gelmelerini nispeten azaltacak . Düğün, nişan, nikah gibi merasimler resmi taraflardan yasaklandı. İnsanların bunu Ramazan dolayısıyla azalttığını biliyoruz. Bu adımların bir katkısı olacak tabi ki de. Ama zaten tek neden bu değildi. İnsanların bir araya gelmesinin engellenmesi gerekiyor. En önemli tedbir o.” sözleriyle durumun resmini ortaya koydu.

KARANTİNA 13 GÜNE ÇEKİLMELİ

Mutasyona uğrayan virüsün artık daha saldırgan hale gediğini ve insanların boğazlarında tutunma süresinin artığını söyleyen Prof. Dr. Aydın, bu noktada bazı bilim adamlarının söylediği sözlere paralel olarak karantina süresinin 13 güne çıkarılması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Aydın, “Daha öncede dediğim gibi virüs kendini geliştirdi ve daha saldırgan hale geldi. Daha uzun süre insanların boğazında tutunmaya başladı. Konuşma ve nefesle birlikte dışarıya atılma başladı. bu sürenin uzadığı söyleniyor. Dolayısıyla tanı koyduğumuz günün kaçıncı gün olduğunu iyi bilmemiz lazım. Belki standart 10 gün karantina yerine kişinin enfeksiyona yakalandığı süreyi iyi tespit etmek lazım. Ona uygun en az 13 günü kapsayan bir izolasyon zamanı vermenin bulaşıcılığa da bir miktar katkısı olacağını söyleyebilirim.  Bütün insanlara sorumluluk düşüyor. Bütün insanlar bu düşmana karşı savaşımıza destek versinler maske, mesafe, hijyene ve gereksiz bir araya gelmemeye dikkat etsinler. Kendimizi bunlardan lütfen koruyalım.” sözlerini kullandı. Fatoş BATMAN

Son Güncelleme: 15.04.2021 10:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.