Tarım arazileri yok edilmemeli

banner4
25 Nisan 2017 Salı 19:37
Tarım arazileri yok edilmemeli
banner38

61MEDYA/BERKANT PARLAK-Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Cemil Pehlevan yeni arazi bulma amacıyla tarım arazilerinin yok edildiğini söyleyerek “Açlığın, yoksulluğun, eşitsizliklerin yaşandığı bir dünyada ülkemiz sahip olduğu zengin toprak varlıklarını çok iyi korumak ve geleceğe aktarmak zorundadır.” dedi. Pehlevan, 1945 yılında toprağı olmayan ya da yetmeyen çiftçilerin aileleriyle birlikte geçimlerini sağlayacak ve iş güçlerinin değerlendirecek ölçüde toprak edinmeleri amacıyla Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu’nun (ÇTK) çıkarıldığını ancak o günden bu yana yalnızca o gün için ilân edilen "Toprak Bayramı"nın kaldığını belirtti.

TARIM ARAZİLERİ AMACI DIŞINDA KULLANILIYOR

Pehlevan açıklamasına şöyle devam etti: “Ne var ki erozyon ve benzeri doğal süreçlerin yanında, her şeyi rant ve kolay kazanç sayan politikalar nedeniyle de topraklarımızı kaybediyoruz. Tarım arazilerimiz potansiyel sınırına ulaşmış, bir avuç yeni arazi bulma olanağı neredeyse kalmamıştır. Buna karşın alt yapının götürüldüğü her arazide her türlü yatırımın gerçekleştirilmesi mümkünken tarım arazilerinin amacı dışında kullanımına yönelik girişimlere her geçen gün bir yenisi eklenmektedir.”

UNUTMAYALIM TOPRAK SINIRLI BİR VARLIKTIR

Toprak ve su gibi temel varlıkların yalnızca ülkelerin ve o ülkede yaşayan insanların değil tüm canlıların ortak malı ve mirası olduğunu ifade eden Pehlevan “Ziraat Mühendisleri Odası olarak toprakların korunması ve sürdürülebilir kullanımı için her türlü katkıyı vermeye devam edeceğiz. Sonuç olarak geçmiş tecrübe ve istatistiklerden faydalanarak bilimin ışığında hareket edilmeli ve Türk tarımı ranta kurban edilmemelidir. Unutmayalım toprak sınırlı bir varlıktır. Kaybedildiğinde veya bozulduğunda insanların yaşam süresi içinde tekrar kazanılamaz.” diye konuştu.

Son Güncelleme: 25.04.2017 19:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.