Suriyeli uyarısı

Suriye mültecilerle vatandaşlarımız arasında çıkabilecek kavgalara dikkat çekildi

01 Haziran 2017 Perşembe 08:02
Suriyeli uyarısı

61MEDYA / ENİS YILDIRIM-İçişleri Bakanlığı, Suriye mültecilerle vatandaşlarımız arasında çıkabilecek kavgalara dikkat çekti. Terör örgütlerinin provoke edebileceği kargaşaların önüne geçmek için başta istihbarat birimleri uyarıldı. Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, yaklaşık 2 bin Suriyelinin yaşadığı kentte hem istihbarat çalışmasına ağırlık vermeye başladığı, hem de gerekli tedbirlerin tamamını aldığı öğrenildi.

BAKANLIK UYARIDA BULUNDU

Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sebep olabileceği olayların boyutları illere gönderilen birer yazıyla anlatıldı. İçişleri Bakanlığı’ndan kentlere gönderilen yazıda, ‘Açık kapı politikası ve geçici koruma' gereğince 10 ayrı ilde oluşturulan kamplarda yaklaşık 248 bin Suriyelinin kaldığı, kendi imkânlarıyla ikamet edenlerle birlikte bu rakamın 3 milyonu aştığı belirtildi.

KAVGALARIN SEBEPLERİ SIRALANDI

Suriyelilerin yaşadığı bölgelerde vatandaşlarımızın iş imkânını kaybetme kaygısı, kültürel, sosyolojik farklılıklar nedeniyle Suriyelilere karşı bakış açısında değişikliklere neden olduğu, kamuoyunda sıkça ‘Suriyelilere vatandaşlık' verilmesi konusunun toplumun belirli kesimlerinde rahatsızlık uyandırdığının gözlemlendiği, Suriyeli vatandaşlardan kaynaklanan asayiş olaylarının vatandaşlarımız arasında gerginliğe sebep olduğu, Suriyelilerin ‘kalıcı' olacakları söylemlerinin toplumun bir kesiminde sıkıntıya yol açtığını bilindiği belirtilen bakanlık yazısında, Suriyeliler ile vatandaşlarımız arasında asayişe müessir olaylar ve gerginliklerin toplumsal olaylara dönüşebileceğine yer verildi.

ÖRGÜTLER PROVOKE EDEBİLİR

Suriyeli mültecilerle vatandaşlarımız arasında çıkabilecek muhtemel gerginliklerin toplumsal barışı zedeleyecek boyutlara ulaşabileceğinden endişe duyan İçişleri Bakanlığı, terör örgütlerinin bu kargaşayı provoke edebileceğini, toplumsal fay hatlarının zedelenebilecek hareketlere dönüşebileceği belirtilerek, tüm illeri uyardı.

İSTİHBARAT BİRİMLERİ UYARILDI

Terör örgütlerinin bu bağlamda çıkabilecek muhtemel olayları kullanabileceği anlatılan yazıda, alınacak tedbirler sıralandı. Tüm kentlerin koordinasyon içerisinde çalışması ve istihbarat birimlerinin duyarlı olması gerektiği hatırlatılan yazıda, aksaklığa meydan verilmemesi için gayret gösterilmesi istendi.

Son Güncelleme: 01.06.2017 12:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.