Sputnik V rahatlatacak

Prof. Dr. Aydın Aşı temininde önümüzdeki aylar sıkıntı azalacak

03 Mayıs 2021 Pazartesi 10:32
Sputnik V rahatlatacak

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Rusya ile Türkiye arasında yapılan protokolle sputnik V aşısının üretimine geçilecek olmasına dair açıklamada bulundu. Prof. Dr. Aydın “Geldiğimiz noktada Türkiye doğru bir yol izliyor.  Aşı temininde yaşadığımız zorluğu sputnik V’le ve biontech’ten de gelecek olan 30 milyon aşıyla inşallah atlayacağız.” dedi.

HERKES KATKI VERMELİ

Prof. Dr Aydın tam kapanma uygulamasında bazı insanların yine yoğunluk oluşturduğunu belirterek herkesin hastalıkla mücadelede üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini söyleyerek, “Pandemiyle mücadelede en önemli şey bulaş zincirini kırmak. Taşıyıcıların virüsü bulaştırmasını azaltmak. Bugünlerde adına tam kapanma dediğimiz eylemi gerçekleştiriyoruz. Ama birçok sektörün istisna olması nedeniyle aslında tam kapanma olmadı. Sıkılaştırılmış kısmi kapanma gibi olmuş. Çünkü birçok sektör faaliyetine devam ediyor. Görebildiğimiz kadarıyla sokaklarda beklediğimiz tenhalık yok. Belki günün özelliği nedeniyle böyle bir durum oluştu. Bir iki gün daha yoğunluğun boyutunu gözlemlemek lazım.  Kuralara uyulmuyorsa tedbirlerin daha fazla artırılması gerekir diye düşünüyorum. Umarım insanlar biraz daha farkındalıkla virüsün kalkmasına yardımcı olur.  Başımıza gelen bu felakette hepimizin kişisel sorumluluğu olması gerekir. Bu önlemlere hepimizin katkı vermesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

AŞI SAVAŞLARI NEDENİYLE AŞIYA ULAŞILAMIYOR

Aşı üretiminde önde olan ülkelerin patent anlaşmaları yaparak aşısının üretimini paylaşması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Virüsle mücadelede en ideal yol insanlarla sık teması kesip aşılarla hassas insan popülasyonu düşürmek. Bildiğiniz gibi dünyada aşı üretimi maalesef mevcut dünya nüfusuna yetecek boyutta değil. Dolayısıyla aşısını geliştirmiş ülkelerin patent hakları var. Aşı üreticilerinin patentini Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Sağlık Örgütü birleşerek anlaşma sağlayarak farklı ülkelerde üretimine geçilmesi sağlanabilir.  Bu ülkeler zarara uğramayıp bir şekilde ödüllendirilecek şekilde patentini farklı ülkelerle paylaşıp onların da aşı üretimine geçmesini sağlaması gerekir. İnsanların yılda 2 defa aşılama olacağını düşünürsek 8 milyar insan var. Bu nedenle de tüm dünyada 16 milyar aşıya bir yıl içerisinde ihtiyaç var. Eğer aşılama programımız devam ederse belki de üçüncü aşıya ihtiyaç olacak. O zaman daha da fazla aşıya ihtiyacımız olacak. Türkiye’de birçok aşı çalışması yapılıyor. Bunlardan beş, altı tanesi epey yol almış durumda. Ama bunların henüz faz 2, faz 3 çalışmaları nasıl neticelenir bunu bilmiyoruz. O nedenle Türkiye’de aşı tedarikinde sıkıntılar çekiyor. Dünya devlerinin aşıyı istedikleri gibi kumanda etmesiyle aşı savaşlarından dolayı biz de istediğimiz şekilde aşıya ulaşamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İÇİMİZE FERAHLIK GELDİ

Prof. Dr. Aydın, Rusya ile aşı anlaşması yapılmasının gelecek günlerde yaşanacak normalleşme açısından çok önemli bir adım olduğunu söyledi. Sputnik V aşısının ülkemizde üretilecek olmasının artı bir değer olacağını belirterek, “Geçtiğimiz gün Sağlık Bakanımızın yaptığı açıklama ile içimize bir ferahlık geldi. Müjdeli bir haber verildi bize. Bu müjde Rusya ile yapılan anlaşmada sputnik V aşısının hazır aşı olarak ülkemize gelmesi ve aşı transferiyle demek ki patent anlaşması imzalanmış Türkiye’de bu aşının üretimine yönelik bir anlaşma yapılacağı yönünde bir habere çok ihtiyacımız vardı. Bu şekilde kapan açıl şeklinde ülkenin gördüğü zararlar, esnafın gördüğü zararlar zaman içerisinde altından çıkılmaz hale geliyor. Dolayısıyla en iyisi toplumun en hızlı şekilde aşılanması. Dolayısıyla aşı transferiyle sputnik aşısını bu şekilde almamız ülkemiz için artı bir değer. Bu durumu farklı algılayan insanlar da oldu. Bu gelişmenin Türkiye’deki aşıların gelişmesinde negatif etkisinin olacağına dair bir algı oluştu. Ama bu algıda hata var. Türkiye 85 milyonluk bir ülke ve iki katı kadar aşıya ihtiyacı var. Bizim şuanda bunu karşılamamız imkansız. Bir de çeşitli aşılara sahip olmak daha güvende hissetmemizi sağlar. O nedenle işbirliği açısından teknoloji transferi olacağı için eli yatkın insanların ve uzmanların yetişmesini, aynı zamanda aşı endüstrisinin gelişmesine pozitif katkı sağlanacağını düşünüyorum. Ülkemiz için yararımıza bir anlaşma. Türkiye bu stratejiyi yürütebilecek bir altyapıya sahip. Umarım bu üretimi başarırız. Hem hazır aşı hem de Türkiye’de dünyada kullanılan sorunsuz aşıları üretebilir hale geliriz.” dedi.

DEVLET VE MİLLET EL ELE OLMALI

Pandemi sürecinde verilen mücadele kapsamında devletin yaptığı uygulamalara vatandaşın da aynı oranda katkı vermesi ve kurallara uymasıyla salgının önüne geçilmesinde ortak hareket edilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Aydın,  “Pandemiyle mücadelede en büyük silah aşı. Aşınız olduğu zaman dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi aşıyla birlikte normalleşmeye dönme sansınız olur. Hem kurallara uyum hem de aşıyla birlikte bu kuralları desteklemek gerekiyor. Çünkü Türkiye’de de aşılanan yaş gruplarında vefat oranı düştü. Yoğun bakıma düşme, hasta olma oranı ve hastalığın taşınması oranı aşılı hastalarda düştü.  Dolayısıyla aşısız pandeminin altından çıkma şansımız yok. Geldiğimiz noktada Türkiye doğru bir yol izliyor. Aşı temininde yaşadığımız zorluğu sputnik V’le ve biontech’ten de gelecek olan 30 milyon aşıyla inşallah atlayacağız. Devlet ve millet el ele gitmek zorunda. Devlet, millet iş birliğiyle mümkün mertebe yükseltmek bizim pandemiyle savaşta en önemli silahımız olacaktır.” şeklinde konuştu.

HABER:Fatoş BATMAN

Son Güncelleme: 03.05.2021 10:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.