Soylu Terörü anlatıyor

banner4
07 Nisan 2017 Cuma 20:05
Soylu Terörü anlatıyor
banner38

61MEDYA/BERKAY GÜNTEKİN - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Karadeniz Teknik Üniversitesinde düzenlen Küresel Terör ve Türkiye'nin Güvenlik Politikaları adlı konferansa katıldı. Konferansa ayrıca Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı O.Fevzi Gümrükçüoğlu, SGK Müsteşarı Mazhar Yıldırımhan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Süleyman Baykal, Trabzon Emniyet Müdürü Hakan Arıkan, rektör yardımcılar, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Süleyman Baykal"Yurt içinde Güney'imizde ki devletlerde üst akıl tarafından bu taşeron örgütler beslenip ülkemize karşı hazırlanıyorlar. En üst makam sahada çatışan askerlerimize kadar aynı hedefe odaklanmış. Son dönem mücadele kar yaratan Yen'i bir anlayış var. Teröre korku millete hizmet veren Süleyman Soylu beyefendiye teşekkür ediyorum. Sonuç odaklı mücadelesinde Allah yar ve yardımcısı olsun.

YENİ DÜZEN ORTAYA KOYDULAR

Sonra konferansı vermek üzere kürsüye çıkan Süleyman Soylu geç geldiği için öğrencilerden özür diledi. Soylu "Müzeleri gezdiğinizde dikkatinizi çektiyse hemen hemen her müzede bir silah galerisi bir alan bulunur. Ve en ilgi çeken alandır. Kişisel olanları bir kenara bırakırsak bizim savaş olarak bahsettiğimiz bir neden barındır.  Sömürgeci devlet mevcut düzenin devamı böyle bir düzen ortaya koydular. Ancak günümüzde yaşanan vekaletler savaşı olarak değerlendirğimiz Orta Doğunun net bir tabir ortada değildir."

Soylu "Küreselleşme dinamiğinizde etkisiyle terörizm bir savaş malzemesi haline gelmiştir. Güvenliği ulusal düzlemden küresel düzleme taşıyarak sadece küresel güçlerle çözülebilecek kaygısını gözler önüne sermiştir."

TERÖR VE GÖÇ

Soylu "Afrika ülkelerinde cetvelle çizilmiş huzursuzluk ve kaos... O gün yanlış çizilen bir kaos bu coğrafyada kendini hissettirmektedir. Öte yandan orta doğudaki terör ve göç Avrupa'ya kendini atmaktadır. Bize terörizminde insanlara atılan o gazların insanlara ne olduğu ortadadır."

EYLEM ARACIDIR

"Soğuk savaş düzenine ait savaş algısı kendini Yen'i bir düzene bırakmıştır. Terör bugün bütün dünyanın bütün ülkelerinin araçsallaştığı eylem aracına dönmüştür. Bu doğal be siyasal stratejik bir destektir. Demokrasiyi eksiltmeyecek dengeyi sağlamaktır."

BUGÜN TEHDİT SAYIMIZ ARTMIŞTIR

"PKK terörinin ortaya koyduğu çalışma ortamıyla Güney'den gelen çatışma ile birleştirmek istenmiştir. Güney'imizde çatışma olmamasının bir sebepleri olabilir ama en önemlilerinden birisi barışın sağlanacağı takdirde Türkiye'nin çok güçlenecek olmasıdır. Bir inşaat süreci başlayacaktır. Bu süreçte insanlar ve milletler üstünde ki gücüde artacaktır. Ortadoğu'da barışın sağlanmasının Türkiye'nin güçlenmesi için önemlidir. Bugün tehdit sayımız artmış ve çok farklılaşmıştır."

TÜRKİYE TERÖRE ÇOK YATIRIM YAPTI

"Biz Güvenlik ve istihbarat toplantıları yaparız haritalar alırız PKK terörize bakarız. Öte ki tarafta bir haritamız daha vardır o da DEAŞ haritasıdır. Hepsinin güçlü olduğu iller farklıdır. Türkiye şehirlerindeki trafiği uyuşturuyucu sağlamakla yükümlü ülke değildir sadece. Bir taraftan PKK, DEAŞla ve henüz dibine inemediğim FETÖyle uğraşmaktadır. Türkiye güvenlik kapasitesini arttırmak zorundadır. PKK bizden başkasını tehdit etmiyor. Ülkelerin savunma harcamalarına bakarsak ABD'nin yüzde 5.7den düşüş göstererek yüzde 3.3 e iniş gördüğünü gösteriyoruz. Bütün Ülkeleri arasında 2015 itibariylede yüzde 2.2... Yani Türkiye terör harcamalarıyla zayıflatılmıştır."

FETÖ PKKYA EĞİTİM VERİYOR

"Tehlike nereden geliyorsa oradan karşılamalıyız. Türkiye'ye bu tehlikenin yansımasını önlemek zorundayız. Her okuduğum istihbaratlar bınları gerçekleştirmek önleyici tedbirler almazsak zor durumda kalırız. Yumurta alarmları içerisinde silah bomba... Öyle hainlikler düşünüyorlar ki şeytanın aklına gelmeyecek şeyler. Malasef bugün Irak'ın kuzeyinde bulunan PKK kamplarında FETÖ hainlerinin eğitim verdiğini biliyoruz."

TERÖRİN BELİNİ KIRMAKTIR

"Türkiye bir yandan içeride PKKnın bütün illerine girerken, inlerine girerken FETÖ ilerde DEAŞlada mücadeleyi gerçekleştirdi. Türkiye cumhuriyeti bu mücadeleyi çok iyi yapmaktadır. Terörün belini kırmaktadır."

UYUŞTURUCU SATICISIDA TERÖRİSTTİR

"Terör örgütünün kullandıkları STKlar var. Bu STKları kapattık. Avrupa'nın bir ülkesine milyonlar gönderiyor. Belediyelerde tezgahı kurmuşlar. Müteahhitler belli. Esas kaynak uyuşturucu yaklaşık 1 buçuk milyar dolar PKK terör örgütünün kar ettiği para var. Uyuşturucuyu Türkiye üzerinden Avrupa'ya gönderiyor. Avrupa ürettiğini Türkiye ye gönderiyor. Aslında direk insaniyet değerlerimize direk saldırı var. Sırtımızı sıvazlıyorlar. Türkiye en çok esrar ve eroin yakalanan ülke diyorlar.  Bir teröriste nasıl terörist diyorsak satıcıda teröristtir. Narkotimlerimizi 50 vilayete çıkarttık. Ne istiyorsak hazine hiç eksik koymuyor. Mart başında insansız hava aracını envantere kaydettik. Rutin uygulamaların dışında uygulamalarda gerçekleştiriyoruz."

YABANCI TERÖRİST

"Yabancı terörist meselesi önemlidir. 4 bin 600 kişi sınır dışı edildi. Yakalanan terörist sayısı ise 2 bin 806 tane terörist savaşçı yakaladık. Narko terör konusunda 16 bin 551 operasyonda piyasa değer 1 milyon TL' den fazla olan uyuşturucu ele geçirilmiştir."

İSTİKRARSIZLIĞI ÇÖZDÜK

"Türkiye bu mücadelesini uzun süreli devam edecektir. Türkiye'yi istikrarsızlaşmasını çalıştıklarına Türkiye bunun önlemini alacaktır.  Güney Doğuya gittiğimde teröristlerden gece görüş dürbünü yakalanmış ben bunu bizim koruyuculara verin dedim veremeyiz dediler. Adli kayıtlı olacak.  Ne zaman alırız dedim 7-8 yıl sonra dediler. İşte biz KHK ile onu kazandırdık."

GÜVENLİK GÖREVLİLERİ HER YERDE

"350 bin güvenlik görevlisinin her yerde görev yapabilme stratejimizde hazır. Kimin ne görev yapacağı nereye gideceği vs. Toplam bir saat içerisinde yapacak kapasiteye sahip. Kaçakçılıklada ciddi bir şekilde mücadele ediyoruz. Bizim temel yapmamız gereken o gelirlerin tamamını kaldırmak. Yani terörün bütün finans kaynağını ortadan kaldırmaktır. MEB ile birlikte okulların etrafını kameralandırmasını adımını attık."

SERT OYNARIZ

"Biz mültecileri aldık. Koruma kimliği veridik. Terör örgütlerinin sağladığı düzensiz göç var. Türkiye'ye sahte yanaşmaların biri mültecilerin içlerine geçmesi. Bizim Terör örgütleriyle mücadelemiz var. Biz oradaki kabiliyetlerimizi Güney Doğuya kaydırsak Merkel'in aklı başından gider Avrupa çıldırır. Bu kitlesel göç 21inci yüzyılın en önemli meselesidir. Bir şeyi unuttular bunun Denizide var. Ama sert oynarlarsa sert oynarız."

TRAFİK CANAVARLARI YOK EDİLECEK

"Yol kontrollerini çok sık yapıyoruz. Ocak ve Şubatta bir yılda trafik kazalarında ölenlerin oranı yüzde 20 azaldı. Öyle bir düzen kurmuşlarki 50-100 metrede cezayı yiyor. Bunun içinde FETÖde var. Orada mesele kazayı azaltmak değil. Türkiye'de tuzak radar uygulaması kalktı. Bu doğru bir şey değildi. Sen tedbirini al orada dur. Bizim görevimiz saklanıp ceza kesmek değil. Ana kompsektimiz belli. Hep birlikte bu trafik canavarını en aza indirme konusunda çalışıyoruz."

BABAM...

"Biz bu memlekette insanımızı en iyi noktaya taşıyabilmek için büyük bir gayret gösteriyoruz. Geldiğim nokta birliği tesis etmek. Bize karşı yapılan saldırıların çoğunda birliğimizi tehdit etmek vardır. Türkiye'nin faiz oranını yükseltecek bütün nedenleri gördük. Babam bana bu işi yapamayacağım dediğimde böyle pes etme yok. Sen burada baş edeceksin ki devlet meselelerinde baş etme kabiliyetini buradan öğreneceksin demişti."

İYİKİ GEÇMİŞİZ DİYECEKLER

"Bu millet devlet kurabiliyorda anayasadaki değiştirmesi neden sor olsun. Siyasetçilerin adım atarken herkesi gözetmesi anlamına gelirS Adım atarken tedbirli adım atması anlamına gelir. Gerginleşen değil uzlaşan bir mekanizma oluşturur. Bu demokrasidir. Bu marjinallerin bahsettiği değil herkesin uzlaştığı bir sistem getirir. Türkiye'yi siyaset üzerinden vurdular. Onu sakatladığın an onu çıkartmış oluyorsun. Buna hayır diyenler diyeceklerki iyi ki geçmişiz bu sisteme. "

Son Güncelleme: 07.04.2017 22:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.