SIRA ÇAY ÜRETİCİSİNE GELİNCE Mİ SERBEST PİYASA OLUYOR

08 Eylül 2021 Çarşamba 16:34
SIRA ÇAY ÜRETİCİSİNE GELİNCE Mİ SERBEST PİYASA OLUYOR

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, yaş çayda açıklanan fiyatın altında alım yapılmasını yasaklayan çay kanunun çıkarılması için yeniden açıklamada bulundu. Deniz, “Değerli üreticilerimiz bir kez daha tekrar ediyoruz. Çayınızı yok pahasına satmanızın bedeli siyasi iktidardır, saraydır. Ve söz veriyoruz iktidara geldiğimizde yaş çayda açıklanan fiyatın altında alım yapılmasını yasaklayan çay kanununu bizler çıkartacağız” dedi.

BUNUN SORUMLUSU İKTİDARDIR Deniz,

yaş çayda alımların yarı fiyatına olmasında sorumlu olanın sadece özel sektör değil iktidar olduğunu söyleyerek, “Değerli çay üreticilerimiz, emekçilerimiz; Yaş Çayda yaşanan rezaleti hep birlikte görüyoruz, yaşıyoruz. Çay fiyatları neredeyse açıklanan fiyatın yarısına kadar düşecek! 2020 yılı açıklanan fiyatın altında çay alımı yapılmaktadır. Bunun sorumlusu sadece özel sektör değildir. Bunun sorumlusu Meclise iki kere vermiş olduğumuz, Yaş Çayda "taban fiyatın"  altında alım yapılmasını yasaklayan kanun değişiklik önergemize mecliste ret oyu verenlerdir! Bunun sorumlusu, çayda taban fiyat uygulanmasını sağlayacak çay kanununu çıkarmayan iktidardır, saraydır. Bunun sorumlusu, en son Ağustos ayında verdiğimiz çay kanunu teklifimizi mecliste bekletenlerdir” ifadelerini kulandı.

SIRA ÇAY ÜRETİCİSİNE GELİNCE Mİ SERBEST PİYASA OLUYOR

Çay üreticilerine seslenen Deniz, gelin hep birlikte çay kanunu çıkaralım diyerek, “Bu rezaletin ve çay üreticilerine bunu layık görenlerin sorumlusu siyasi iktidardır. Saraydır. Değerli çay üreticilerimiz, size bunları yaşatanları, bu haksızlığı ve adaletsizliği tanı ve unutma! Siyasi iktidarın gerekçesi de hazır. Neymiş peki?  Serbest piyasa da taban fiyat olmazmış. Serbest piyasa sadece çayda mı var? Türkiye’deki tüm büyük ihaleleri sadece 5 firmaya verirken serbest piyasa olmuyor da çayda mı oluyor. Kimi kandırmaya çalışıyorsunuz? Türkiye’nin tüm kaynaklarını yandaşlara aktarırken serbest piyasa olmuyor da sıra çay üreticisine gelince mi serbest piyasa oluyor. Bırakın bu serbest piyasa yalanlarını. Bu rezalete son verin. Gelin hep birlikte çay kanununu çıkartıp çayda taban fiyat uygulamasını yani bakanlığın açıklamış olduğu fiyatın altında alım yapılmasını yasaklayalım. Bunu yapmadığınız her gün bu sömürünün vebali sizin üzerinizedir. Ne olursa olsun, buradan tüm çay üreticilerimize söz veriyoruz;  iktidara geldiğimizde bu kanunu bizler çıkartacağız. Millet İttifakı olarak çıkartacağız. Dostlarımızla birlikte çıkartacağız. AKP’nin çay üreticilerine yaşatmış olduğu ve onlara layık gördüğü bu rezaleti ortadan kaldıracağız” sözlerini kullandı.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.