Şehir Plancıları yeni dava açtı

3.tünel projesi için açılan davada iptal kararı çıkarsa terminal de iptal edilecek

05 Ekim 2021 Salı 12:45
Şehir Plancıları yeni dava açtı

İmar planına işlenen 3. tünel projesinin iptali için Trabzon Bölge İdare Mahkemesi’nde hukuki yola başvurduklarını açıklayan Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, projenin iptaline karar verilirse yeni terminalin de iptal edileceğini açıkladı.

3. TÜNEL DOĞRU BİR KARAR DEĞİL

3. tünelin kentin ulaşım sorununu çözecek bir proje olmadığını dile getiren ŞPO Başkanı Ercan Şen, “3.tünelin imar planında uygulama projesi hazırlandı. Bugün, yarın ‘yapıyoruz’ dedikleri zaman önlerinde hukuki bir engel yok. Karar mecliste alınmış olup Karayolları tarafından uygulama projeleri hazırlanmış. Trabzon’da bizim oda dışında Ortahisar Belediyesi de proje için ses çıkartmıştı. Kamuoyunda böyle bir etki oluşunca Büyükşehir Belediyesi geri çekildi. Projelerin uygulanmaması ya da gündemde olmaması bizi ilgilendirmiyor. Biz resmi evraka bakıyoruz. Proje imar planına işlenmiş durumda. Biz tünel geçişlerinin doğru karar olmadığını, kentle ilgili ulaşım sorununu çözecek bir karar olmadığını söyledik. Palyatif bir çözüm. Kentin bütününü ilgilendiren bir bakışla çözüm üretecek bir proje olmadığını ifade ettik. Bugünkü sorunu çözeceksiniz belki. 15-20 yıl sonra ulaşım açısından karşınıza daha farklı sorunlar çıkartacak.” diye konuştu.

TRABZON’DA CİDDİ ANLAMDA ULAŞIM SORUNU VAR

Trabzon’da ciddi biçimde ulaşım sorunu olduğunu aktaran Şen, “Trabzon’da ulaşım sorunu ciddi manada gösteriyor kendini. Son 1-2 aydır daha belirginleşti. Bazen trafik kazası oluyor, yol tamamen kapanıyor. Pandemi süreciyle birlikte akşam ve sabah pik saatlerde yoğun trafik meydana geliyor.” dedi.

NÜFUS MU ARTTI, TAŞIT SAYISI MI?

3. tünel projesinin neye göre hazırlandığını soran Şen, “3. tünelle ilgili projeler hazırlanmadan önce kentin imar planı vardı. Orada bu 3. tüneller yoktu. Şimdi ne değişti? Nüfus mu arttı? Taşıt sayısı mı arttı da 3. tünel projesi ortaya çıktı? Nüfus artmadı, taşıt sayısı da. Şuan uygulanma aşamasında olmasa da belgeler üstünde var olan bir evrak olduğu için meslek odası olarak hukuki bir yola başvurmak zorundaydık. Projeyle ilgili 2-3 kez rapor yazdık. Hem Büyükşehir Belediyesine hem de Ortahisar Belediyesine gönderdiğimiz itirazlarımız mecliste görüşülüp reddedildi. Bundan sonra hukuki süreç kaldı.” şeklinde açıkladı.

TERMİNAL DE İPTAL EDİLMİŞ OLACAK

Projenin iptali durumunda terminalin de iptal edileceğini açıklayan Şen, “3. tünel davası Trabzon İdare Mahkemesinde. Mahkeme kararı lehte veya aleyhte olursa istinaf için Samsun Bölge İdare Mahkemesine taşınacak. Samsun İdare Mahkemesi, bu kesin karardır demezse bir üst mahkeme Danıştay’a gidecek. 3. tünelle ilgili dava konusunda mahkeme iptal kararı verirse terminal alanı da iptal olmuş olacak. Aynı dava içindeler. 3. tünel ve terminal aynı plan içerisinde yer alıyor. O evrakı dava ettiğimiz için terminalini de etmiş oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

KENT ADINA HAK ARIYORUZ

Kent için hak aradıklarını ileri süren Şen, “Şehir Plancılar olarak dava açmayı isteyen bir oda değiliz. Ancak şunun bilinmesi gerekir. Meslek odası, konuyla ilgili bir rapor hazırlar. Analiz, değerlendirmeyi ilgili kuruma sunar. İlgili kurum da konuya cevap verir. Kabul eder, etmez, değiştirir ya da reddeder… En son hukuka gitmekle mükellefiz. Durup dururken dava açmıyoruz. ‘Davacı’ olarak algılanmayalım. Biz kendi içimizde hesap vermek durumda olduğumuz için hukuk yolunu tercih ediyoruz. Bu kent adına bir hak aramadır. Mahkeme her ne karar verirse onu kabul ederiz. Hukuka saygımız var.” diye kaydetti.

MAHKEME KARARLARI KADÜK HALE GELİYOR

Çalışmalar başladıktan sonra mahkeme kararları alındığını ve kararların kadük hale geldiğini söyleyen Şen, “Biz açtığımız davalarda önce yürütmeyi durdurma istiyoruz. Kamu zararı oluşmasın diye önce yürütmeyi durdurma kararı verin diyoruz. Çünkü imalat başlıyor, belli aşamaya geliyor. Sonra mahkeme kararı çıkıyor. Örneğin terminal binasıyla ilgili iptal kararı alındığında o saatten sonra tesisi kaldırmanız da mümkün olmuyor. İdare mahkemeleri genelde yürütmeyi durdurma kararı almadıkları için karar uygulanamaz hale geliyor. Mahkeme kararları kadük hale geliyor.” dedi.

Haber:Rabia MOLLAOĞLU

Son Güncelleme: 05.10.2021 13:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.