Rekolte yeniden belirlenecek

23 Temmuz 2021 Cuma 09:48
Rekolte yeniden belirlenecek

Milyonlarca fındık üreticisi yaklaşan fındık hasadından önce Tarım Bakanlığının tahmini rekolteyi açıklamasını beklerken, Bakanlık yeniden sayım yapılması yönünde karar aldı. Karara tepki gösteren Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındık baronlarının mutlu, üreticilerin mutsuz edileceğini belirterek belirlenen rekoltenin açıklanması gerektiğini savundu. 

Milyonlarca fındık üreticisi yaklaşan fındık hasadından önce Tarım Bakanlığının tahmini rekolteyi açıklamasını beklerken, Bakanlık yeniden sayım yapılması yönünde karar aldı.  Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB), geçtiğimiz günlerde Türkiye’de toplam 815 bin 336 ton fındık rekoltesi tahmininde bulundu. Tarım İl Müdürlükleri'nce 686 bin 412 ton/kabuklu olarak belirlendiğine yönelik bir tablonun sosyal medya aracılığıyla yayılması da tepki göstererek, bu rekoltenin gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. Bakanlık fındık rekoltesi üzerine başlayan tartışmaların ardından yeniden rekolte sayımı yapılması yönünde karar aldı. Alınan bu karara ise Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, tepki gösterdi.

“BU BİRİLERİNİN EKMEĞİNEYAĞ SÜRÜLMESİ OLUR”

Yeniden sayım yapılmasının fındık üreticisinin zararına olacağını kaydeden Başkan Bekar, “3 sene önce tahmini rekolteyi ziraat odaları, Tarım İl Müdürlüğü, Ticaret Borsası ayrı ayrı yapıyordu. Tahmini rekolte birbirini tutmuyordu. En isabetli rekolteyi ziraat odalarının yaptığı söyleniyordu. Bu işin ticaretini yapanlar, rekoltenin fazla olması halinde az, az olması halinde fazla gösteriyorlar. Piyasada fındık fiyatlarını düşürmeye çalışıyorlar. Bu dönem aynı şeyi yapmaya çalıştılar. Rekolte tespit komisyonunda onların da üyesi var. İlk rekolte tespiti 15 gün önce yapıldı ama açıklanmadı. Bakanlığa gitti. Bu sefer fındık baronları rekoltenin 815 bin 336 ton olduğundan bahsetti. Nereden almışlarsa Bakanlığın açıklayacağı 686 bin 412 ton rakamını almışlar. Bu rakamın yüksek olduğundan yakındılar. Fındık rekoltesinin yeniden sayılması yönünde karar alındı. Bu fındık üreticilerine zarardan başka bir şey vermez. Gerçek manada tahmini rekolteyi tespit eden bu kurumlara inanmayan, kendilerinin de içerisinde üyesi bulunan bir kurumun bir açıklamasıyla yeniden sayım yapmak doğru değil. İlk yapılan sayıma herkesin rıza göstermesi lazım. Ben rekolte tespitinin yeniden yapılmasını doğru bulmuyorum. Bu birilerinin ekmeğine yağ sürülmesi olur. Neden rekolteden korkuyorsunuz?  Fındık az olduğunda rağbet çok olacak. Fındık fiyatlarının yüksek seyretmesi bunların işine gelmiyor.” değerlendirmelerinde bulundu.

Haber:Songül MAZLUM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.