Pusu Desteğine Giden Askerler Pusuya Düştü

17 Mayıs 2017 Çarşamba 10:03
Pusu Desteğine Giden Askerler Pusuya Düştü

TRABZON’UN Maçka ilçesi Sümela Manastırı sırtlarında Karadeniz Açılım Grubu üyesi olduğu belirlenen 4-5 kişilik terörist gruba pusu atıldı. Pusuyu atan jandarma özel harekât birliğine desteğe giden komandolar, pusuya düştü. Çıkan çatışmada, Jandarma Uzman Onbaşı Osman Gazi Çetingöz ağır yaralandı. Yaralı asker, kaldırıldığı KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde şehit düştü. Şehit asker iki hafta önce nişanlanmıştı.

TELSİZDEN EYLEM İSTENMİŞTİ

PKK/KCK terör örgütünün üst düzey yöneticilerinin 26 Nisan 2017 tarihinde yaptığı kriptolu telsiz görüşmelerinde özellikle Amanos Dağlarında ve Karadeniz Bölgesi’nde bulunan örgüt üyelerine etkili eylem yapması yönünde çağrıda bulunduğu deşifre edilmişti. Bu çağrının ardından bölgede bir süredir faaliyette bulunan Karadeniz Açılım Grubu üyeleri geçen hafta kış üstlenmesinden çıkarak bölgeye sızdığı belirlendi.

BÖLGE ÜÇ KOLDAN KUŞATILDI

BÖLGEDE, terörist gruba yönelik operasyonlara karadan ve havadan hız verildi. Bölgenin ormanlık oluşu ve kötü hava koşullarının operasyonun sağlıklı yürütülmesine engel olduğu belirtilirken, Trabzon’un yanı sıra Giresun ve Gümüşhane’de bulunan askeri birliklerin operasyona destek verdiği ve terörist grubun çembere alınmaya çalışıldığı öğrenildi. Askeri bir yetkili, teröristlerin kaçamayacaklarını söyledi.

KARADENİZ Açılım Grubu üyesi olduğu belirlenen 4-5 kişilik gruba pusu atıldı. Pusuyu atan askerlere desteğe giden komandolar pusuya düştü. Çıkan çatışmada, Jandarma Uzman Onbaşı Osman Gazi Çetingöz şehit düştü. Askere ateş açan ve kaçan teröristin diğer gruptaki teröristlerle buluşma yaptığı belirlendi.

TELSİZDEN EYLEM İSTENMİŞTİ

PKK/KCK terör örgütü üst düzey yöneticilerinin 26 Nisan tarihinde yaptığı kriptolu telsiz görüşmelerinde özellikle Amanos Dağlarında ve Karadeniz Bölgesindeki örgüt üyelerine etkili eylem yapması çağrısında bulunduğu istihbarat birimleri tarafından deşifre edilmişti. Bu çağrının ardından Karadeniz Bölgesinde bir süredir faaliyette bulunan Karadeniz Açılım Grubu üyeleri geçen hafta yeniden ortaya çıktı. Kış üstlenmesinden çıkıp bölgeye geldiği ihbarı üzerine hareket geçen askeri birlikler, terörist grubu takibe aldı.

SÜMELA'DA PUSU KURDULAR

Karadeniz Açılım Grubu üyesi olduğu belirlenen teröristlere Sümela Manastırı sırtlarında pusu kuruldu. Teröristlerin pusuya düşmesi beklenirken, pusu kuran jandarma özel hareket birliklerine takviye olarak ikinci bir birlik bölgeye gönderildi. 4-5 kişilik bir gurup olduğu belirlenen teröristler pusu kuran birliği destek için dağa çıkan askerleri pusuya düşürdü. Çıkan çatışmada Jandarma Uzman Onbaşı Osman Gazi Çetingöz ağır yaralandı. Yaralı asker KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine sevk edildi. Burada yapılan tüm müdahalelere rağmen yaralı asker şehit düştü.

OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Terörist gruba yönelik operasyonlara karadan ve havadan hız verildi. Trabzon, Giresun ve Gümüşhane'den oluşan birliklerin katıldığı operasyonda terörist grubun çembere alınmaya çalışıldığı öğrenildi. Üst düzey askeri bir yetkili teröristlerin kaçış yollarını kapadıklarını belirterek, "Bu sefer kaçamayacaklar" dedi.

ŞEHİT ASKER NİŞANLI ÇIKTI

Foça 7. Jandarma Komando Komutanlığından 22. Dönem mezun olduğu öğrenilen Uzman Onbaşı Osman Gazi Çetingöz'ün sosyal paylaşım sitesinden kendisini nişanlı olarak gösterdiği ortaya çıktı. 'Ey Yar Sen Sınırlarını Çiz, Söz Vatan Gibi Koruyum' şeklinde paylaşımlar yapan Yozgatlı Çetingöz'den geriye anne ve babasıyla mezuniyet töreninde çekilmiş fotoğrafları kaldı.Osman Gazi Çetöngöz’ün Kocaeli’ndeki baba ocağı bayraklarla donatıldı.

  PKK’NIN GEÇMİŞTEN BUGÜNE BÖLGEDEKİ EYLEMLERİ

PKK Terör Örgütü özellikle 2015 ve 2016 yıllarında yeniden kendisini Karadeniz’de göstermeye ve eylem yapmaya başladı. Türkiye genelinde yaşanan siyasi gelişmeler, özellikle FETÖ’nün güvenlik güçleri arasına sızması terör örgütüne Karadeniz’de alan açtı. Bölgede rahat hareket ettiği gözlenen terör örgütü mensupları 2 Mayıs 2016 tarihinde ise Giresun'un Doğankent ilçesi Kavraz Deresi üzerinde bulunan Yaşmaklı Barajı'na bomba düzeneği yerleştirdi. İşçiler tarafından düzeneğin fark edilmesi üzerine teröristler işçileri hedef aldı. Saldırıda yaralanan bir teknisyen hayatını kaybetti.

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi Üçtaş köyünde 5 Mayıs 2016 tarihinde Akköy-II Hidroelektrik Santrali'ne yönelik saldırı düzenleyen teröristler, yatılı bir okulu sular altında bırakmayı hedefledi. Cebri boru hattını kontrol eden sistem odasına saldırmalarına rağmen otomatik sistem sayesinde baraj kapakları kapanınca amaçlarına ulaşamadılar.

Giresun Çaldağ Jandarma Karakolu'na 6 Mayıs 2016 tarihinde teröristler tarafından roketatarlı saldırı düzenledi. Saldırıda Astsubay Başçavuş Zafer Çalışkan, kaldırıldığı hastanede şehit düştü.

Giresun'un Güce ilçesinde 16 Mayıs 2016 tarihinde gece saat 01.30 sularında bölücü terör örgütü mensupları tarafından ilçe jandarma karakoluna sızma girişiminde bulunuldu. Karakola fındıklık bölgesinden sızmaya çalışan terörist guruba anında karşılık verildi. Teröristler karanlıktan yararlanarak kaçtı.

Gümüşhane'nin Torul ilçesi Harmancık Tünel üzerinde 5 Haziran 2016 tarihinde pusu kuran terör örgütü üyeleri jandarma devriye aracına ateş açtı. Saldırıda açılan ateş sonucunda Uzman Çavuş Özgür Tok ve jandarma er Salih Bulut şehit oldu.

Aynı günlerde Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi Üçtaş köyü kırsalında PKK'lı teröristlerle sıcak temas sağlandı. Sıcak temasın ardından bölgede 6 depo ve bir sığınak ele geçirildi. Güvenlik güçleri, ele geçirilen depo ve sığınaklardaki yaşam malzemesi ve örgütsel dokümanları imha etti.

MAYINLI TUZAK KURDULAR

Giresun'un Dereli ilçesinde 11 Temmuz tarihinde polis aracına, ateş açılırken saldırıda bir polis yaralandı. Teröristleri takip eden iki özel hareket polisi kurulan mayınlı tuzakta yaralandı.

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi kırsalında 18 Temmuz günü terör örgütü PKK'ya ait bir depo bulundu. Depoda, bir adet uzun menzilli telsiz ve bu telsize ait mikrofon, bir adet el telsizi, bir adet poşetle bantlanmış el bombası, bir adet adaptör, patlayıcı yapımında kullanılan muhtelif uzunlukta kablo, 51 adet çeşitli muhteviyatlarda bilgisayar aparatları ve elektronik malzeme soketleri, 41 adet pil, çeşitli örgütsel doküman ve haritalar ele geçirildi.

Arvtin'in Şavşat ilçesi Üzünlü köyünde 18 Temmuz tarihinde 5 kişilik terörist grup bir aracı gasp etti. Trabzon'un Maçka ilçesi Atatürk Mahallesi'nde 19 Temmuz günü yol kontrol uygulaması yapan polislere uzun namlulu silahlarla ateş açan bir grup PKK terör örgütü üyeleri 3 polis memurunu şehit etti. Saldırıda 4'ü polis, 5 kişi yaralandı.

Ordu'nun Mesudiye ilçesi Güzelce Mahallesi 31 Temmuz tarihinde kırsalında ihbar üzerine operasyon başlatan askerlere, ormandan alanda pusu kuran PKK'lı teröristler ateş açtı. Teröristlerin açtığı ateş üzerine yemek molasında olan Fatsa Komando Birliği'nde görev yapan 3 asker şehit oldu, 2 asker ise yaralandı.

Güvenlik güçleri, Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde 9 Ağustos 2016 tarihinde arama faaliyetleri sırasında PKK'ya ait olduğu belirlenen bir sığınak buldu. Sığınakta 1 adet biksi, 1 adet M16 tüfek, 19 adet el bombası, 2 adet düzeneği hazır el yapımı patlayıcı, 70 kilogram amonyum nitrat, 4 adet örgütsel doküman, 14 adet elektrikli fünye, 12 adet mekanik fünye, 1 adet regülatör, 13 adet Kaleşnikof şarjörü, 3 adet M16 tüfek şarjörü ve muhtelif miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi.

CHP GENEL BAŞKANI  KILIÇDAROĞLU'NUN  KONVOYUNA SALDIRDILAR

Bölgede sıkı bir operasyon sürerken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Artvin'in Şavşat ilçesinde konvoyuna yönelik PKK'lı teröristler tarafından 25 Ağustos 2016 tarihinde düzenlenen saldırıda 1 asker şehit düşerken, 2 rütbeli asker yaralandı. Ertesi gün 26 Ağustos 2016 tarihinde Trabzon'un Maçka ilçesi Akarsu Mahallesi'nde PKK'lı teröristlerle girilen silahlı çatışmada bir polis memuru kolundan yaralandı.

Gümüşhane’de sığınak ve depolarını kaybeden, Giresun’da barınamayan ve son olarak Ordu kırsalına giren terör örgütü mensupları, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte Tunceli bölgesine geri çekilme kararı aldı. Mesudiye kırsalından gece saatlerinde Sivas’a geçmeye çalışan örgütü bir süredir takip altında tutan güvenlik güçleri teröristleri kıstırdı. Çıkan çatışmada 6 terörist ölü olarak ele geçirildi.

Kış mevsimi nedeniyle bölgede uzun süredir sessizliğini koruyan örgüt, Trabzon'un Maçka ilçesi kırsalında çirkin yüzünü bir kere daha gösterdi ve bu sabah bir uzman çavuşu şehit etti.

HABER:ENİS YILDIRIM

Son Güncelleme: 17.05.2017 12:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.