PKK'nın zulasından 19 ülkenin silahı çıktı

Son bir ayda imha edilen PKK'ya ait 53 sığınaktan çıkan silahlar şaşırttı.Ele geçirilen 448 silah arasında İsrail’den ABD’ye, Fransa’dan İtalya’ya kadar 19 ülkenin silahı bulunuyor

19 Mayıs 2017 Cuma 11:06
PKK'nın zulasından 19 ülkenin silahı çıktı

Terör örgütü PKK’nın ‘Kurtarılmış bölge’ diye sunduğu Kato Dağı’ndaki operasyonda 29. gün geride kalırken, örgütün 53 sığınağında muhtelif modelde 648 silah ve tonlarca mühimmat da ele geçirildi. Ele geçen silahların 19 ayrı ülke menşei taşıması da dikkat çeken güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, “Terörle mücadelede Batı dünyası PKK’ya verdiği desteği afişe etti. Peki Doğu bloğu silahlarını kim verdi” sorusunu yöneltti. Kato’da, daha önce PKK’nın düşürdüğü Süper Kobra helikopterinde kullanılan Rus S18 versiyonu SA16’da ele geçmesi dikkat çekti.

KATO’DA 53 MAĞARA

Şehit Jandarma Binbaşı Ahmet Karaman-2 adıyla 19 Nisan’da başlayan ve komanda ve korucularca yürütülen Kato Dağı operasyonunda son olarak 5 mağarada 188 kalaşnikof piyade tüfeği, 3 biksi makineli tüfek, 3 uçaksavar, bir Zagros keskin nişancı tüfeği, bir RPG-7 ve tonlarca mühimmat ele geçti. Operasyonların 29’ncu gününde 53 mağara ve sığınak imha edilirken örgüte ait 648 silah, çeşitli çaplarda 338 bin 418 mühimmat, 5 tondan fazla amonyum nitrat patlayıcı madde ile 50 tonu aşkın yaşam maddesi de ele geçti.

DEAŞ DA SALDIRIYOR

Ağar şunları söyledi: Üç ana eksen var. Doğu Bloğu, Kıta Avrupa’sı ve ABD silahları var. Menşei belli ama alanı vereni kim bilinmiyor. Batı dünyası, PKK’ya verdiği silahları afişe etti. Şimdi doğal olarak bir soru soruyorum. PKK’ya bu doğu bloğu silahlarını geçmişte kim verdi? Biz bunu çok iyi biliriz. Batı dünyasıyla güven bunalımınızın nedeni PKK’ya destekleri yatıyor. Mücadelemizi milli bir eksene oturtunca, Türkiye sürekli operasyonla karşı karşıya kaldı. Hikaye çok net ama iyi anlatmak lazım. Fırat Kalkanı’nda da gördük. Rus Cornet, Alman ve Fransız Milan, ABD TOW silahları.

BiN 100 MAĞARA iMHA EDiLDi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadele konusunda bilgi vererek şunları söyledi: “Şu ana kadar 53 mağaraya girildi. Sadece bir çerçevede söylüyorum. Buralardan yaklaşık 533 tane kalaşnikof çıktı. Orayı bir lojistik merkezi haline getirmişler. Yani bir mağara düşünün, uzun yıllardan beri girilmeyen, 300 metre. Altında 10 metre ip merdivenle inilen bir mağara daha, o da 300 metre. Altında yine ip merdivenle 200 metre bir mağara daha. Altında kendilerine ait, kışın istedikleri gibi kalabilecek bir yer oluşturdular. Sadece bu kış bin 100’ün üzerinde mağarayı ve onların sığınaklarını etkisiz hale getirdik. 150 bin silah ve mühimmatı, 3.5 ton patlayıcı madde, yaklaşık 276 el bombası, yaklaşık 5 ton undan tonlarca erzağa kadar, depolarını orada yapıyorlar. Oradan Türkiye’nin her tarafına bir şekilde göndermeye çalışıyorlar. Şaşkınlık içerisindeler.

10 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

TSK, Irak’ın kuzeyi Sinat-Haftanin bölgesindeki operasyonda, saldırı hazırlığındaki 6 teröristin öldürüldüğünü, iki silah mevzii, bir mağara ve bir barınma alanı imha edildiğini açıkladı. Ayrıca Bingöl Adaklı’da 3 terörist ölü olarak ele geçirildi. Erzurum ile Ardahan arasındaki kırsalda ise bir terörist öldürüldü. Ağrı Valiliği de 11 Mayıs’ta Tendürek Dağı’ndaki hava operasyonunda ölü ele geçirilen 9 PKK’lıdan birinin Tendürek dağı Kuzeyi, Diyadin Sorumlusu Ersin Seven olduğunu açıkladı.

İşte o ülkeler

Türkiye’de terörle mücadele sırasında ele geçen silahlar arasında Rus, İngiliz, Alman, Amerikan, İtalyan, Çin, İspanyol, İsrail, Çek, Suriye, Irak, Hollanda, Belçika, İsviçre, Fransa, Danimarka, Sırp, İran ve Bulgar yapımı silahlar dikkat çekti.

KAYNAK: STAR

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.