Pekşen iftira atıyor  

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, Pekşen’in iddialarını Çamburnu’nda yalanladı

banner4
10 Mayıs 2017 Çarşamba 15:10
Pekşen iftira atıyor   
banner38

 

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün ve beraberindekiler,  Sürmene Çamburnu’nda, geçtiğimiz ocak ayında çıkan yangınla tahrip olan bölgede basın açıklaması yaptı. Üstün, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in bölgede yangın sonrası inşaatlar yapıldığı iddiasına cevap verdi. Pekşen’in iftira attığını ileri süren Üstün, “Son zamanlarda sosyal medya ve basın üzerinde bu bölge ile ilgili çok fazla spekülasyon yapılmaya başlandı. Ben de Sürmene Belediye Başkanı olarak bu işin dâhil edildiği için basın açıklaması yapma zarureti hissettim.” dedi.

PEKŞEN’İN İDDİALARINA CEVAP VERDİ

Pekşen’in son dönemlerde Çamburnu’na yönelik olarak yaptığı açıklamalar nedeniyle basın toplantısı düzenleme ihtiyacı hisseden Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, Çamburnu’ndan Pekşen’in “Yangından sonra inşaatlar başladı.” iddialarına yanıt verdi. Üstün, “Orada da yapılacak yerler bellidir. Sayın Milletvekili benim de bu işe ortak olduğumu söyleyerek iftira atıyor. Ben kendisine yakıştıramadım. Sayın Pekşen, Trabzon’dan uzak olduğu için beni iyi tanıyamamış. Rahmetli ağabeyi asker arkadaşımdı, iyi bir insandı, adamdı! Orada villa yapılmıyor. İş adamımızın başka bir ortağı yok. Ben ortağı değilim, iftira atıyor. Bir an önce hem benden hem de Sürmene halkından ve kamuoyundan özür dilemesini bekliyorum.  Yapılacak tesis 5,2 hektarlık alanın içinde inşa edilecek. Orman yangını ile herhangi bir bağı yoktur. Söz konusu haberde iddia edilen bir başka yalan ise yanan alanın o gün Katarlılara satıldığıdır. Villa yapımı konusunda halkı aldatmaktan çekinmeyen Haluk Pekşen, bu iddia ile kaos oluşturmaya çalışmaktadır. Anayasamızda ve Orman Kanunu’nda yanan alanların başka maksatla kullanılmayacağı açıkça belirtilmiştir. Bu nedenle Pekşen'in sözleri kamuoyunu yanlış yönlendirmekten öteye gitmemektedir. Bu konuda defaatle açıklama yapılmasına rağmen Sayın Haluk Pekşen gerçekdışı iddialarını paylaşmaya devam etmektedir. Bunun için de yangın çıktı diye iddia ediyorlar, o da yalandır.  Heyelan olan kesim vardır. Heyelan olan yer de 25 Ekim’de olmuştur. Ama yangın 7 Ocak’ta çıkmıştır. Heyelanı da getirip bu işe bağlıyorlar. Başkalarına devretme durumu söz konusu değil. Sayın Bakan’ımızın ve Bakanlığımızın resmi açıklamalarını dikkate almayarak halkı bilinçli bir şekilde yanlış yönlendirmeye çaba harcayan Sayın Pekşen'i Çamburnu ve şahsımla ilgili iddialarını ispat etmeye davet ediyorum. İspat edemediği takdirde ise hem gözünün içine baka baka yalan söylediği milletten hem de tarafımızdan özür dilemesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

YANGININ KIŞIN OLMASININ NEDENİ…

Bölgede çıkan yangının nedeninin belli olmadığını kaydeden Üstün, yangının çıkabilme nedenlerini şu sözlerle dile getirdi: “Orman yangının burada kışın olmasının nedeni kıble rüzgârı çok şiddetli eser, hattâ akşam bile esiyordu. Lodos rüzgârı estiğinde hava sıcaklığı 20 derecenin üzerine çıkıyor dolayısıyla bir sigara izmariti bile yangına sebebiyet vermektedir. Bu bölge 8 km yol ağıyla bölünmüş. İnsanlar bu yol üzerinde piknik yapıyor, mangal yapıyorlar. Ama giderken tedbirini almadan gidiyor. Döktükleri ateşi söndürmeden, sigara izmaritlerini söndürmeden gittikleri için hafif bir rüzgârda kurumuş otlar alevleniyor ve yanıyor. Yangın bu nedenle oldu.  Yanan alanda yüzde 10 zayiat vardır. Zaten siz de görüyorsunuz ağaçlar yeşermeye başladı. Belki 1 ay sonra gelirseniz daha çok yeşermiş olduğunu göreceksiniz. Bu bölgede 1978 yılında 3 hektarlık alan, 1980 yılında 1,5 hektarlık alan, 1999 yılındaki yangında ise 128 hektarlık bir alan yandı. Neredeyse 3’te 2’yi yandı. Ama doğa kendini tekrar canlandırdı.”

BİZ KATARLILARA MATARLILARA YER VERMİYORUZ

Bölgenin Katarlılara satıldığı iddiaları üzerine konuşan Üstün, “Yangın sonrasında Millî Parklar Genel Müdürlüğü, millî parkın hemen aşağısındaki 5,2 hektarlık alanı bir iş adamına tahsis etti ve iş adamının da kendi imkânlarıyla yapacak olduğu tesislerin ihalesi bakanlık tarafından 2015 tarihinde onaylanmıştı. Projeleri hazırlandı, inşaatları başladı. Yangın olduğunda oradaki inşaatların alt temel inşaatı yapıldı. Birileri yangının hemen sonrasında gelip ‘Biz demedik mi yangın sonrasında inşaatlar başladı?’ diye sormaya başladı. Bu doğru değil. İnşaatlar eskiden başladı. Burada 100 kişiye istihdam sağlayacak tesis kazandırdığımız için mutluyuz. O iş adamı da Katarlı değil Sürmenelidir. Şimdi Katarlı gündemden düştü, Sürmeneli gündeme geldi. Biz Katarlılara matarlılara herhangi bir yeri vermiyoruz. Yangın olan alan buralardır. Buralarda herhangi bir yapılaşma yoktur. Millî Parkların kendi sınırları içinde 2015 yılında tahsis ettiği yerde yapılıyor.” şeklinde konuştu.

29 YILLIĞINA TABİAT PARKI’NIN İŞLETMECİLİĞİ VERİLDİ

Millî Parklar 12. Bölge Müdürü Ahmet Usta ise “Bizim Çamburnu Tabiat Parkı’nın alanı 5,1 hektar. Biz Tabiat Parkları ve Millî Parklar uzun devreli gelişme planları çerçevesinde işletmekteyiz. Yangının başladığı tarihte bu faaliyetlerimiz 6 ay öncesinden başlamıştır. Biz burada tabii ki Çamburnu Tabiat Parkı’nda işletmecilik ihalesiyle bir vatandaşımıza ihale ile 29 yıllığına bu tabiat parkının işletmeciliğini vermiş durumdayız. Bu, yatırım yapma karşılığı verilmiştir. Yatırım yapılıp, işletme süresi bitince devletimize devredecektir. Yangın iyi bir şey değil ama yangınla yapılan inşaat faaliyetlerinin uzaktan yakından ilgisi yoktur. Heyelan olan sahada Karayolları heyelan önleme çalışması yapmıştır. Biz de alanı bitirip Türkiye’deki tüm halkların istifadesine sunacağız. Projenin 2. aşamasında da aşağıda üstü açık yağmur barınaklarını kaldırıp halkımıza sunacağız.  Türkiye’de 40 tane millî park ve 240 tane tabiat parkı var. Bu şekilde yapılaşma var. Rize Hamdüzü Tabiat Parkımız var. Onun yanında Artvin’de Altınparmak var. Turizmin altyapısını yapmaya çalışıyoruz. Karadeniz’in turizm altyapısına biraz destek vermeye çalışıyoruz. Bu binalarla sınırla kalacak. Burası millî park değil. Burası tabiat parkıdır. Tabiat parkı yine kanunda belirtilen şekilde yönetilir ve idare edilir. Uzun devre gelişme planlarına göre. Bu işlem yapılabilir. Yasalara uygundur. Gelişme planı neyse ona göre yapılıyor.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.