Flaş Haber
Kapat

Pandemi azalmadıkça yüz yüze sınav yok!

Avrasya Üniversitesi Rektörü, “Kimsenin sağlığını tehlikeye atamayız.” dedi

09 Ocak 2021 Cumartesi 11:30
Pandemi azalmadıkça  yüz yüze sınav yok!

Trabzon’da 5 siyasi partinin Gençlik Kolları Başkanları bir araya gelerek Avrasya Üniversitesi Senatosuna yüz yüze sınav kararından vazgeçmesi çağrısında bulundu. Endişeler karşısında Rektörlük, “Dönem sonu 24 Ocak’ta eğer hala vakalar yüksek ise  sınavları 15 Şubat sonrasında yapmak için karar aldık. Eğer Türkiye’deki durum daha iyi olursa yüz yüze sınav yapılır. Olmazsa tekrar eskisi gibi online sınavlarımızı yapacağız. Kimsenin sağlığını tehlikeye atamayız.” açıklamasında bulundu.

Trabzon’da 5 siyasi partinin Gençlik Kolları Başkanları bir araya gelerek Avrasya Üniversitesi Senatosuna yüz yüze sınav kararından vazgeçmesi çağrısında bulundu. Rektörlükten , “Dönem sonu 24 Ocak’ta eğer hala vakalar yüksek ise 15 Şubat sonrasına yapmak için karar alarak öteledik. Eğer Türkiye’deki durum daha iyi olursa yüz yüze sınav yapılır. Olmazsa tekrar eskisi gibi online sınavlarımızı yapacağız. Kimsenin sağlığını tehlikeye atamayız.” açıklaması geldi.

KİMSENİN HAYATI RİSKE ATILMAMALI

CHP Gençlik Kolları Başkanı Oğulcan Çavuşoğlu, Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı Nurican Kutoğlu, Gelecek Partisi Gençlik Kolları Başkan Sinan Yıldırım, İYİ Parti Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Enes Angın ve Demokrat Partisi adına Teşkilat Başkanı Abdurrahim Özyurt, sınavların online yapılmasını isteyerek CHP Trabzon İl Başkanlığında ortak açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Avrasya Üniversitesi, 6 Ocak 2021 tarihinde resmi sayfasında yayımlanan senato kararında dönem sonu sınavlarının 15 Şubat’a erteleneceği ve yüz yüze yapılacağı yazıyor. Vaka sayıları 1 ila 300 civarındayken üniversiteler online eğitime geçti, bugün ise vaka sayıları 14 binlerde iken yüz yüze sınav yapılması nasıl kabul edilebilir? Üniversite öğrencilerinin çoğunluğu farklı şehirlerden gelecek. Öğrencilerin şehir değiştirmesiyle yaşanan hareketlilik hem öğrencilerin hem de toplumun sağlığını ciddi anlamda riske atar ve bu durum göz ardı edilemez. Acilen alınan karardan dönülmeli ve kimsenin hayatı riske atılmamalıdır.”

KİMSENİN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATAMAYIZ

Avrasya Üniversitesi Rektörlüğünden kamuoyunda tartışılan yüz yüze sınav kararıyla ilgili açıklama yapıldı. Avrasya Üniversitesi Rektörlüğü konu ile ilgili olarak verdiği bilgide kimsenin sağlığı tehlikeye atılmayacağı düşüncesine yer vererek ülkenin Koronavirüs tablosuna göre hareket edileceği, öğrencilerin ve tüm ilgililerin sağlığının birinci öncelikleri olduğu belirtildi.  Yüz yüze sınavla ilgili olarak Rektörlük, “Dönem başında aldığımız senato kararı uygulanıyor. Zaten bir önceki senatonun yüz yüze eğitimi planladığını söylemiştik. Dönem sonu 24 Ocak’ta eğer hala vakalar yüksek ise 15 Şubat sonrasına yapmak için karar alarak öteledik. Eğer Türkiye’deki durum daha iyi olursa yüz yüze sınav yapılır. Olmazsa tekrar eskisi gibi online sınavlarımızı yapacağız. Kararlarımızda 15 Şubat sonrasına planlanmaktadır diye yazılmaktadır. Kararlarımızın en son maddesinde de Sağlık Bakanlığı Yüksek Öğretim kurumunun alacağı kararlar doğrultusunda bu kararlar değişebilecektir. Herkesten bağımsız hareket etmemiz söz konusu değil ki. Üniversitenin bağlı olduğu üst kurumların yönlendirmelerine göre hareket edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.

HABER:Rabia MOLLAOĞLU

Son Güncelleme: 09.01.2021 11:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.