Okullar kapanmasın

Eğitim-Sen yeterince tedbir alınmadığını ileri sürdü

06 Ekim 2021 Çarşamba 12:26
Okullar kapanmasın

 TRABZON Eğitim-Sen Şube Başkanı Engin Nur, okullarda alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu temizlik görevlisi ve yetersiz derslik sorununun sürdüğünü açıkladı. Nur, bu zamana kadar kendilerinin ulaştığı kısıtlı verilere göre Trabzon’da 226 sınıf karantinaya alınırken, 60 öğretmen ve 123 öğrenci pozitif çıktı. Rakamların bilinenden 2 kat fazla olduğunu kaydeden Nur, “Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini tutmayacağı için okullar kapatılsın istemiyoruz. Sadece ısrarla gereken tedbirler alınsın diyoruz. Sağlık riski devam ediyor.” dedi.  

Yüz yüze eğitime geçilmesiyle kalabalık sınıflarda koronavirüs bulaş oranının artmasıyla yetersiz tedbirler eğitimcileri ve öğrencileri zorda bırakıyor.

Trabzon Eğitim-Sen Şube Başkanı Engin Nur, okullarda alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu temizlik görevlisi ve yetersiz derslik sorununun sürdüğünü açıkladı. Nur, bu zamana kadar kendilerinin ulaştığı kısıtlı verilere göre Trabzon’da 226 sınıf karantinaya alınırken, 60 öğretmen ve 123 öğrenci pozitif çıktı. Rakamların bilinenden 2 kat fazla olduğunu kaydeden Nur, “Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini tutmayacağı için okullar kapatılsın istemiyoruz. Sadece ısrarla gereken tedbirler alınsın diyoruz. Sağlık riski devam ediyor.” dedi.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERİ SIRALADI

Trabzon’da okullarda temizlik görevlisi sorunu ve hijyen sorununun devam ettiğini açıklayan Nur, “Trabzon’da okullarda temizlik ve hijyen sorunu yardımcı temizlik görevlisi ve güvenlik sorunu devam ediyor. Yeterince hizmetli ve güvenlik personeli okullara verilmiyor. Okul idarecilerin okulların sorununu çözmek için ek kaynakları yok. Okullarımızda sınıflar kalabalık, derslik sayısı yetersiz olduğu için sınıflarda pandeminin yarattığı sağlık riski devam ediyor. 30-40 kişilik sınıflarda 40 dakika ders öğretmen ve öğrenci açısında potansiyel risk taşıyor. Öğretmenler, öğrenciler ve veliler ders süresinin kısaltılmasını istiyorlar. Biz de sendika olarak öncelikle Bakanlıktan ders saati süresinin 40 dakikadan 30 dakikaya indirilmesini, teneffüslerin artırılmasını, derslik sayıları artırılsın, temizlik ve hijyenin sağlıklı bir şekilde yürümesi için yardımcı temizlik görevlisi ve güvenlik personeli okullara tahsis edilmesini istiyoruz. Okullara ek kaynak gönderilsin.” diye konuştu.

OKULLAR KAPANMASIN TEDBİR ALINSIN

Trabzon’da her kulda en az 1 ya da 2 sınıfın kapalı olduğunu söyleyen Nur, online eğitime geçilmesinden ziyade tedbirlerin alınmasını istediklerini dile getirdi. Nur, “Online eğitime geçilmesini istemiyoruz. Bütün tedbirler alınırsa online eğitim sistemine geçilmesine gerek yok. Yeter ki tedbirler alınsın. Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini tutmayacağı için okullar kapatılsın istemiyoruz. Sadece ısrarla gereken tedbirler alınsın diyoruz. Veliler, öğretmen ve öğrenciler çok tedirginler. Sağlık riski devam ediyor. Her okulda karantinalı sınıflar var.” açıklamalarında bulundu.

Haber:Rabia MOLLAOĞLU

Son Güncelleme: 06.10.2021 12:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.