Öğretmenler hemen aşılanmalı

Eğitim Sen Trabzon Şubesi ve Eğitim İş Trabzon Sendikası öğretmenlerin hızlı bir şekilde korona aşısını olması istedi

24 Mart 2021 Çarşamba 14:49
Öğretmenler hemen aşılanmalı

Eğitim Sen Trabzon Şubesi ve Eğitim İş Trabzon Sendikası Trabzon Hükümet Konağı önünde toplanarak öğretmenlerin hızlı bir şekilde korona aşısı olması istedi. Sendikalar adına konuşan Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur, “Okullardaki tablo daha da ağırlaşmadan yüz yüze sınavların tümü okullardaki tüm emekçilerin aşılanması tamamlanana ve gerekli önlemler alınana kadar ertelenmelidir.” dedi.
Nur, eğitime başlanmadan önce öğretmenlerin hemen aşılanacağı sözünün verildiğini hatırlatarak “Yüz yüze eğitime başlanmadan önce tüm öğretmenlerin aşılanacağı bizzat Milli Eğitim Müdürü Ziya Selçuk tarafından açıklanmıştır. Bizler kadar risk taşımayan Milli Eğitim Bakanı kameralar önünde aşısını olmuş, ancak sorumlusu olduğu eğitim emekçilerin aşı olması için gerekli adımları atmamıştır. Gelinen aşamada köylerde çalışma öğretmenlerin bir bölümü dışında eğitim emekçilerinin çok büyük bir bölümüne halen aşı yapılmamıştır. Toplu ve kontrolsüz açılmanın ardından, ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitime başlanması ve zorunlu yüz yüze sınavlar sonrası pek çok öğrenci ve öğretmen Covid-19 virüsüne yakalanmıştır. 2 Mart sonrasında vaka, ağır hasta ve ölüm sayılarında yaşanan hızlı artış, özellikle kırmızı seviyedeki bölgemizde eğitim emekçilerine aşıda öncelik tanınması yönündeki acil talebimizin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur.” şeklinde konuştu.
Eğitim çalışanlarına yönelik aşılama bitene kadar yüz yüze sınavların ertelenmesi gerektiğini kaydeden Nur, “Öğretmenlerin, öğrencilerin, eğitim kurumlarında görev yapan yardımcı hizmetli, memur, idari ve teknik personelin, ailelerin ve toplumun sağlıklı yaşam hakkı iktidarın yanlış politikaları nedeniyle açık tehdit altındadır. Gerekli önlemler alınmadan böylesine büyük bir risk altında görev yapmaya zorlanmamızın sağlıklı yaşam hakkımıza müdahale anlamına geldiği açıktır. Bizlerin, aile bireylerimizin, öğrencilerimizin ve öğrenci velilerimizin hastalanması halinde başta siyasal iktidar olmak üzere sorumluluk MEB ve Sağlık Bakanlığı’nda olacaktır. Bugün velilerimizin birçoğu öğretmen arkadaşlarımız aşı yapılmadığı için okullarımıza yüz yüze eğitime göndermiyorlar. Salgın hastalıktan korunmak, en azından hafif atlatabilmek için iki doz aşının yapılması ve bağışıklık sağlanması için belirli bir sürenin geçmesi zorunludur. Sonradan telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerin oluşmaması için; her iki doz aşının bir an önce yapılmasını talep ediyor, ortaya çıkabilecek olumsuzluklar için şimdiden yetkilileri uyarıyoruz. Okullardaki tablo daha da ağırlaşmadan yüz yüze sınavların tümü okullardaki tüm emekçilerin aşılanması tamamlanana ve gerekli önlemler alınana kadar ertelenmelidir. Toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz! Bu taleplerimizi bugün buradan Sayın Valimize, İl Milli Eğitim ve İl Sağlık Müdürlüğümüze siyasi iktidara yüksek sesle bildiriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

HABER:Fatoş BATMAN

Son Güncelleme: 24.03.2021 15:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.