Öğrenci sayısını düşürmek istiyor

Öğrenci fazlalığının başarı demek olmadığını kaydeden Çuvalcı...

08 Ekim 2021 Cuma 13:18
Öğrenci sayısını  düşürmek istiyor

 KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, üniversitelerde öğrenci sayısıyla kalitesinin ters orantıda olduğunu söyledi. Öğrenci fazlalığının başarı demek olmadığını kaydeden Çuvalcı, “KTÜ’de kaliteyi artırmak için öğrenci sayısını düşürmek istiyoruz.” dedi.  

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Prof. Dr. Çuvalcı, basının sorularını yanıtladığı ziyarette üniversite öğrencililerinin sorunlarına, tıp fakültesinin durumuna ve üniversitenin daha başarılı olması için neler yapılabileceğine dair açıklamalarda bulundu. Öğrenci sayısının fazlalığıyla başarı ve verimin ters orantıda olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çuvalcı, “Öğrenci sayısıyla kalite ters orantılıdır. Öğrenci sayısıyla kalite ters orantılıdır. Düşünün ki 150 kişilik bir sınıf var ve ders anlatıyorsunuz. Bir de düşünün 30 kişilik bir sınıfa ders anlatıyorsunuz. Hangisinden daha fazla verim alırsınız? Birinde verim var diğerinde kitlesel üretim.  Bir önceki rektörümüz ikinci öğretimleri kapattı. Gerçekten önemli ve doğru alınmış bir karardı” dedi.

Öğrenci sayısı fazlalığının başarılı olmak demek olmadığını söyleyen Prof. Dr. Çuvalcı,  “Öğrenci sayısıyla kalite ters orantılıdır. Düşünün ki 150 kişilik bir sınıf var ve ders anlatıyorsunuz. Bir de düşünün 30 kişilik bir sınıfa ders anlatıyorsunuz. Hangisinden daha fazla verim alırsınız? Birinde verim var diğerinde kitlesel üretim.  150 kişinin ismini bilmez, cismini bilemezsiniz.  Kişi sayısı az olunca herkesi ismen tanımaya başlıyorsunuz. Böylelikle verimi artırmış olusunuz. Bu nedenle biz öğrenci sayısını özelikle düşürmek istiyoruz. Bir önceki rektörümüz ikinci öğretimleri kapattı. Gerçekten önemli ve doğru alınmış bir karardı” öğrenci sayısını azaltmak istediklerini söyledi.

Eğitimde öncelikli amacın öğrencileri sektöre hazırlamak olduğunu kaydeden Prof. Dr. Çuvalcı, “Eğitim öğretimde kaliteyi artırmamız gerekiyor. Öğrenciyi piyasada karşılaşacağı ekosisteme hazırlamak gerekiyor. Şuanda çok teorik gidiyor her şey. Cep telefonundan bütün derslere, bütün bilgilere ulaşabiliyor. Oradan açarak kurslara girip bilgiyi edinebiliyor. Yani biz çok bilgi yüklüyoruz ama artık bilgiye ulaşım çok kolay. Artık öğrencilerin ekip çalışması, özgüven, farklı düşünmeyi kazanması lazım. Onun için bazı planlarımız var. Bu bir süreç. Kurumların işeyiş düzenini değiştirmek kolay değil ve zaman alan bir süreç” dedi.

ORTAK AKILLA HAREKET EDİYORUZ

Prof. Dr. Çuvalcı, çalışmalarında ortak akıla önem verdiğini söyleyerek, “Biz yönetim anlayışı olarak ortak akılla hareket etmeye çalışıyoruz, bu işlemlerimizi devletimizin imkanları doğrultusunda yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde okul cıvıl cıvıldı. Öğrencileri bu kadar özleyeceğimizi tahmin edemezdim. Dedim dünya varmış. Malum koronavirüs sürecinde aşı olmayan PCR yaptırmayanlar var gerginlik olsun istemiyoruz. Öğrencilerimiz için PCR istedik ama Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü’nden buna yetişemeyeceklerini söylediler. Problemi olmayanları alıyoruz, bunlar bizim evlatlarımız sonuçta Bulaş olduğu zaman sağlık sistemi tıkanıyor. Aşısızlar hastalandığında sistemi tıkıyor. Bazen sağlıksız şartlarda entübe oluyor. Trabzon’da düşüş var, üniversitede isteyenlere aşı sistemi kurduk. Problem yok.”  ifadelerini kullandı.

KTÜ’de çocuk polikliniğindeki ayrılıkla ilgili ve hastanede röntgen ücretleri ve cihaz yetersizliği ile ilgili açıklamada bulunan Çuvalcı,  Bir insan kolay yetişmiyor. Türkiye’nin problemi, diğer üniversitelerimizde de özel hastanelere geçişler var. Tabi bu süreçte doktorlarımızın da yerleri doluyor. Bize ağır vakalar geliyor, fazla harcama var. Maliye bakanlığının çalışması var. Hizmet karşılığı fatura veriyor doktorların ücretlerinde de bir artırım olacak. Gerekli imkanları veriyoruz, geçen doçent geldi. 4 aydın döner sermaye alamadık. Evliyim, kira ödüyorum ve maaşım belli. Gideceğiz dedi. Sembolik rakamlar verecek durumu varsa, vermeyecekse istemiyoruz. Üniversiteyle ilgili haber yaparken gerçekleri yazsanız irtibata geçseniz daha iyi olacak. Kemik iliği nakli başladı, ilk defa olmuş. Başlık gaflet delalet! Başlığı okuyan sıkıntı var diyor. Aşağısını pek fazla okumazlar, olmuştu yine devam ediyor diyorlar. Para konusu, durumum yok diyor yatırma diyoruz. 400 bin TL aylık refakatçiye yemek veriyoruz. O paralarla çeviriyoruz, denilen enfeksiyon teknik bir konu. Dezenfekte olması lazım belki de entübe cihazlarının, gerekli yerlere söyleyip halledelim.'' dedi.

Haber: Fatoş BATMAN

Son Güncelleme: 08.10.2021 13:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.