Ödülle övünme muhtarı dinle!..

Sağlıklı Yaşam Endeksi’nde ikinciyiz ama sokaklar çok kokuyor

13 Mart 2021 Cumartesi 10:57
Ödülle övünme muhtarı dinle!..

Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Beşirli Mahallesi’nin ardından Pelitli Mahallesi’nden de kötü koku tepkisi geldi. Mahalle Muhtarı Mustafa Koç, mahallesinde kanalizasyonların taştığını ve çıkan kokudan insanların artık evlerinde bile duramadıklarını söyledi. Defalarca Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ve TİSKİ’ye başvurduklarını söyleyen Koç, asla geri dönüşün yapılmadığını kaydetti.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERİYOR

Koku ve pislik vatandaşları da isyan ettirdi. Pelitli sakinlerinden Ali İnan, “Kokudan artık durulmuyor dediğimizde TİSKİ Genel Müdürü bize ‘O zaman oraları terk edin’ dedi.” iddiasında bulundu. Mahalleli Musa Barut, “Ne derneğimizde oturabiliyoruz, ne de caminin camlarını açıp havalandırabiliyoruz.”  diyerek tepki gösterdi. Okan Özhan da mahalledeki kötü kokuya son verilmesi için çağrıda bulundu.  Trabzon Pelitli Mahallesi Muhtarı Mustafa Koç, Pelitli’deki Afet evleri etrafında kanalizasyonların dolup taştığını ve defalarca devlet kurumlarına başvurdukları halde geri dönüş yapılmadığını söyledi. Özellikle Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ’ye vatandaşlardan toplanan imzalı belgelerle başvurduklarını aktaran Koç, kokudan ve pislikten insanların evlerinde bile zor durduklarını dile getirdi.

“ALAYI DOLMUŞ, ALAYI DIŞARI AKIYOR”

Trabzon Pelitli Mahallesi Muhtarı Mustafa Koç, Afet evleri etrafında ki arazilerde kanalizasyonların dolup taştığını, defalarca TİSKİ ve Büyükşehir Belediyesi’ne sorunu bildirdiği halde kimsenin ilgilenmediğini aktardı. Kokudan ve pislikten artık insanların isyan ettiğini aktaran Koç, “Belediyenin her kurumuna dünya dilekçe yazdık. TİSKİ’ye, Büyükşehir’e ama kimse ilgilenmiyor. Telefon açıyoruz bakmıyorlar. Elimizde 150-200 imza var. Birine diyoruz, diğerine gönderiyorlar. Burada ki sıkıntı Afat evleri yapılırken bahçeli yapılmış. Yani kenarlarında boş araziler var. Kimi buralara kamelya yapmış, kimi bağ bahçe yapmış. Buradan geçen kanalizasyonlara belediye bakmıyor. Diyor ki burayı vatandaş yapacak. Bir de tam caminin önünde. O lağım çukurları öyle dolmuş ki kokudan durulmuyor. Kapaklar eski betondan yapılmış, alayı dolmuş, alayı dışarı akıyor. Millet nasıl verem, kolera olmadı hayret ediyoruz. Belki de çoğu insana hastalık bulaşmıştır. Bu sorun ortadan kalksın. Camiye giden vatandaş rahat gidebilsin, evinde ki vatandaş balkonuna çıkabilsin, çocuklar etrafta dolaşabilsin. Belediye yetkileri işi olduğu zaman, buraya kazma vuracağı zaman özel mülk. Pelitli’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yeni bir işi var. Afet evlerini yıkıp yeniden güzel bir ev yapıp vatandaşa vermek niyetlerinde. O zaman da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı diyor ki ‘Burası özel mülk değildir, burası belediyenindir’. Ranta geldiği zaman belediyenin oluyor da hizmete geldiği zaman niye vatandaşın oluyor. Bunu bana açıklasınlar.” açıklamalarında bulundu.

“KOKUDAN ARTIK DURULMUYOR”

Pelitli sakinlerinden Ali İnan, TİSKİ’ye defalarca başvurdukları halde taşan kanalizasyonlara çare bulmadıklarını söyledi. Kokudan artık durulmadığını aktaran İnan, “Sayın Muhtarımızın burada dilekçeleri var. Dilekçe de 150 imza var. Projelerle bunları vereli bir sene oldu. Takip ettik fakat bir senedir buna cevap vermediler. Ne evlerde durulabiliyoruz ne de camide namaz kılabiliyoruz. Defalarca TİSKİ’ye gidip rica ettik. TİSKİ bize zabıta gelip bakacağını söylüyor. Fakat zabıta buraya ne yapsın. Geldiler biz buraya bir şey yapamayız dediler. Kokudan artık durulmuyor. Bunu dediğimizde TİSKİ Genel Müdürü bize ‘O zaman oraları terk edin’ dedi. Gitmediğimiz yer kalmadı. Bize ‘Ne yaparsanız yapın’ diyorlar. Vatandaşın ekmek almaya parası yok. Burası vatandaşın işi değil ki. Hangi kapıya gittiysek geri dönülmedi. Kaymakamlık bilir, Büyükşehir bilir, Belediye Başkanı bilir. Ama dilekçeler burada ve hiç birine cevap verilmedi. Biz herhalde Rusya’dan geldik. Türk vatandaşı değil miyiz? Derdimizi kime anlatacağız. Cumhurbaşkanına mı yazalım? Sonra diyorlar ki ‘Cumhurbaşkanına da yazsan bize gelecek olmaz.’ Nereden alıyorlar bu gücü. Biz vatandaş değil miyiz, derdimizi kime anlatacağız?” diye konuştu.

“BİZİM ÜLKEDE İNSAN BU KADAR UCUZ MUDUR?”

TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’ın kanalizasyon sorununun vatandaşın çözmesini söylediğini aktaran Musa Barut, “3-4 senedir uğraşıyoruz. Bağırdık, çağırdık olmadı. Camimizin önünde derneğimiz var. Ne orada oturabiliyoruz, ne de caminin camlarını açıp havalandırabiliyoruz. İnsanlar dışarda namaz kılıyor, namaz kılarken bu pis kokuyu teneffüs ediyor. Buradaki asıl sıkıntı buraya ne Ortahisar bakıyor ne Büyükşehir. TİSKİ’nin müdürüne kaç defa telefon ettik. Buraya getirdik. Diyor ki ‘Ben açamam, yapamam. Siz yapacaksınız’. Gelin bir defa yapında vatandaş da gerekeni yapar. Sadece vatandaşı itekleyip yapamam, edemem demekle bu işin içinden çıkamazsınız. Vatandaş her zaman haklıdır. Bizim ülkede insan bu kadar ucuz mudur? Türkiye Cumhuriyeti’nde insan kadar ucuz hiçbir şey yoktur.” dedi.

“BU PİS KOKUYU YAŞLILARIMIZ ÇEKİYOR”

Okan Özhan, insanların oturup zaman geçirebilmesi için belediye tarafından çardak sözü verildiğini belirtti. Her tarafın koku içinde olduğunu aktaran Özhan,  “Burada ki pislikler herkesi rahatsız ediyor. Bütün evlerin önünde var. Toplamda 30 kadar daire vardır. Buraya daha önce belediye gelip temizlik yaptı ve çardak koyacaklarını söylediler.  İnsanların birlikte oturup zaman geçirmesi için. Zaten projesinde de vardır bunlar. Ama her taraf koku içinde. Belediye buraları düzenlese insanlar için oturup konuşabilecek alan yaratsa güzel olur. Bu pis kokuyu yaşlılarımız çekiyor. KOAH hastalarımız var. Buradan çok tozda kalkıyor. Devlet büyükleri bunu duysun artık. Ellerinden geleni yapsınlar.”  ifadelerine yer verdi.

HABER:Kübra Nur KOTAMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.