Muhteşem kardeşlik

Güneydoğulu din alimlerinin bölge ziyareti sürüyor

20 Ağustos 2021 Cuma 18:45
Muhteşem kardeşlik

Güneydoğu ile Doğu Karadeniz arasında kurulan kardeşlik köprüsünün 14.’sünün Trabzon ayağı dün gerçekleştirildi. Merkezi Diyarbakır’da bulunan Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV) merkezi Trabzon’da bulunan Kuran Kursları Dernekleri Federasyonu (KULFED) ve DİNBİRDER tarafından organize edilen etkinlik KTÜ sahil tesislerinde yemekli bir toplantıyla yapıldı. Toplantı sonunda Vali İsmail Ustaoğlu ve Bakan Özak’a ödül verildi. Toplantıya Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 100’e yakın alim ve din görevlisinin yanı sıra Trabzon’dan kuran Kursları ve Diyanet camiası katıldı.

2017 yılından bu tarafa devam eden etkinliğin ortaya çıkardığı yansımayı anlatan Diyarbakır’ın en önemli alimlerimden Muhammet Tayyip Elçi İslam kardeşliğine atıfta bulundu. Güneydoğu’dan heyetle birlikte Trabzon’a gelen 60 yaşındaki bir alimin dönüş yolunda ağladığını kaydeden Elçi “Yanıma gelip yuh olsun bana ben memleketimin bu kadar güzel insanlarını ve bu kadar güzel topraklarını 60 yaşında mı görecektim? Neden daha önce gelmedim?” dediğini hatırlattı. Yine Trabzon bölgesinden Diyarbakır’a giden ve oradaki sahabe mezarlarından İslam eserlerine kadar kenti ve bölgeyi gezen bir başka hocaefendi de dönüş yolunda ağlayarak “Neden şimdiye kadar gelmedim? Kendimi umreden döner gibi hissediyorum.” dediğini hatırlattı. Toplantının sonunda etkinliğe ev sahipliği yapan vali İsmail Ustaoğlu ve eski bakan Faruk Nafız Özak’a hediyeler verildi.

Etkinlikte konuşan Diyarbakır’ın önde gelen alimlerinden Muhammet Tayyip Elçi karşılıklı ziyaretin anlam ve önemine değindi. Elçi, “Bizim için bu ziyaret ülfet ve muhabbet kurmak ve fitneden uzak durmaktır. Renk ve dillerimizin farklılığı ayrılık ve hor görme meselesi olmamalıdır. Ne yazık ki Osmanlı’nın son dönemlerinde başlayan nifak tohumları ayrılık meselesi sayıldı. Malazgirt’i hatırlatmak isterim. Türk orduları Malazgirt’e’ geldiğinde Silvan’dan 12 bin kişilik Kürt birliği o orduya katıldı. Bizim kardeşliğimiz bu tarihte mayalandı.” dedi.

Daha sonra konuşan Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç, Türk-Kürt kardeşliğini yıkmak isteyenlere karşı bu tür programların önemine değindi. Tefrikaya düşmeden birlikte hareket etmenin önemine vurgu yapan Genç, bölgeler arası ve ırk ayrılığı yapmak isteyenlere izin verilmemelidir dedi. Ortahisar Belediyesi olarak en başından beri bölgeyle kardeşlik ilişkisinin sürdürürüldüğünü kaydeden Genç, Kızıltepe’de, Batman’da ve Siirt’te yapılan ortak etkinlikleri dile getirdi. Genç, 40 yılı aşkın süredir PKK zulmü altında sıkıntım çeken kardeşlerimizin yanında olacağız dedi.

Daha sonra konuşan Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın, konuşmacıların söylemlerini teyit etti. Hiçbir ayrıntıya ve özgün fikre girmeden emeği geçenlere teşekkür etti. Ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na söz verildi. Zorluoğlu, devletin bir valisi ve görevlisi gibi yaptığı değerlendirmede “Devletin görevlisi olarak o bölgede önemli olaylar yaşadık. Mücadelenin topyekûn olması gerekir. Çocuklarımızı doğru dürüst yetiştiremiyoruz. 7 yaşında okullara başlıyorlar. Yaz aylarında size gönderiyoruz (din adamlarına sesleniyor). Ancak 15 yaşından sonra görüyoruz ki arzu ettiğimiz çizgide değiller. Bu da bizi üzüyor. Bu bakımdan sizlerin gayretlerini kutluyorum.” dedi.

Daha sonra söz verilen Diyanet işleri Başkan yardımcısı İsmail Hilmi Karslı ise konuşmasında 1990 yıllarında Tunus’ta yaşadığı bir olayı anlattı. “Tunus’ta bulunduğum bir süreçte Tunuslu bir arkadaşımla köyünü ziyaret ettik. Dedesinin elini öpmeye gittik. Türk olduğumu söylediğimde hüngür hüngür ağladı. Hep beraber Osmanlıyı yad ettik. Bu imajı Türk-Kürt birlikte oluşturduk.” dedi.

Salonda bulunan eski bakanlardan Mehmet Cahit Turhan’ın selamlama konuşmasının ardından eski Bakan Faruk Özak kalabalığa hitap etti. Kardeşlik buluşmalarında övgüler yağdıran Özak, doğru ve önemli bir adım olduğunu söyledi. Özak, “Bu tür faaliyetleri derneklerimiz, vakıflarımız, iş adamlarımız yapmalı. İşte bunun semeresini böyle alıyoruz.” Dedi. Malazgirt ve Sultan Alp Arslan’a atıfta bulunan Özak, “Bin yılık Türk-Kürt kardeşliği bitmedi bitmeyecek. Bu beraberlik sürmeli. Görüyorsunuz haçlı seferleri de bitmiyor. Veda Hutbesi’ni doğru yorumlarsak bu kardeşliğimiz kıyamete kadar devam eder.” dedi.

Son konuşmacı ise Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu oldu. Ustaoğlu Bitlis valiliği döneminde yaşadıklarına örnekler verdi

Son Güncelleme: 20.08.2021 19:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.