Kızlar Manastırı’na görkemli açılış

11 Eylül 2021 Cumartesi 12:58

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile restore edilen Ortahisar Boztepe sırtlarındaki tarihi Kızlar Manastırının açılışı görkemli bir törenle gerçekleşti. Tarihi dokusuyla her zaman yerli ve yabancı turistlerden ilgi gören manastırın restorasyon ve rölöve çalışmaları için yaklaşık 2 milyon 681 bin lira harcandı.

Açılışa Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Salih Cora, Muhammet Balta, Adnan Günnar, Trabzon Baro Başkanı Sibel Suiçmez ve çok sayıda kişi katıldı. 30 Eylül'e kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek olan manastırın açılışında piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu konser verdi.

TRABZON'UN EN GÜZEL MANZARAYA SAHİP MEKANLARINDAN BİR TANESİ

Açılışta ev sahibi görevini yürüten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu, yıllarca atıl durumda kalan manastırın 2011-2018 yıllarında Kültür ve Turizm Bakanlığının özel ilgi ve desteğiyle manastırın aslına uygun şekilde restore edildiğini söyleyerek “Kızlar Manastırı gibi önemli bir mekanın, yerli ve yabancı ziyaretçilerin hizmetine sunulmasının huzuru, mutluluğu ve gururu içinde olduklarını belirten Zorluoğlu, "Manastırın her bir kapısı başka bir dünyaya açılıyor. Arkasından küçük bir oda çıkacağını sandığımız odalar büyük avlulara, hamamlara çıkıyor. Birbirini kuşatan bu yapı içinde ana kaya kilisesi, mutfak, yemekhane binası, bazilika, şapeller, kütüphane, çeşme, sarnıç, değirmen, öğrenci hücreleri ve anıt mezar bulunuyor. Burası aynı zamanda Boztepe Dağı'nın eteklerine sığınmış Trabzon'un en güzel manzaraya sahip mekanlarından bir tanesi. Burası aynı zamanda milletimizin ve devletimizin, bu topraklardan kendisine miras kalan tarihi eserlere nasıl yaklaştığını, bunları nasıl koruduğunu somut bir şekilde ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı. Başkan Zorluoğlu, Kızlar Manastırı’nın 15 Ekime kadar ücretsiz olarak ziyarete açık olacağını belirtti.

“TARİHİ YENİ NESİLLERE EN SOMUT ŞEKİLDE BULUŞTURMAYA DEVAM EDİYORUZ

AK Parti Trabzon Milletvekili Cora, Trabzon'un ve Türkiye'nin önemli bir tarihi eser kazandığını belirterek, “Trabzon şehri hep ifade ettiğimiz gibi bir tarih şehri, bir sanat şehri, bir turizm şehridir. Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu şehirde nice eserler bu güne kadar intikal etmiştir. Özellikle ifade etmek isterim ki Kızlar Manastırı atıl bir durumda kalmışken son zamanlarda yapmış olduğumuz yatırımlarla beraber aslına en uygun şekilde ve toplumun sosyal hayatını besleyecek en güzel şekilde istifade edilecek şekle bürünmüştür. Bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Trabzon’da tarihe, kültüre, sanata saygıyı son zamanlarda ileri düzeyde yaşıyoruz. Sümela’da göstermiş olduğumuz titizlikle, Ayasofya’da göstermiş olduğumuz kararlılık ve Kızlar Manastırında göstermiş olduğumuz hassasiyetle beraber gerçek manada tarihi yeni nesillere en somut şekilde buluşturmaya devam ediyoruz. Burası aynı zamanda milletimizin ve devletimizin, bu topraklardan kendisine miras kalan tarihi eserlere nasıl yaklaştığını, bunları nasıl koruduğunu somut bir şekilde ortaya koyuyor. Burayı sadece bir açık hava müzesi olmasının yanı sıra buranın gerçekten şehrin ileri bir kültür sanat merkezine dönüşecek alana kavuşması anlamında çok anlamlı ve takdire değer buluyorum.”  şeklinde konuştu.

TRABZON GÖZ DOLDURAN BİR ŞEHİR

AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar, “Trabzon Yunanistan’ın en eski şehri Mora’dan daha eski bir şehir olarak geçiyor. Kalıntılarıyla, destinasyonlarıyla birlikte hakikaten Anadolu’da bir medenitetler şehri. Aynı zamanda insanlarıyla da böyle. Bu güne kadar eser vermiş olan tüm Trabzonlulara şükranlarımı iletiyorum. Kendilerine teşekkür ediyoruz ki böyle güzel eserleri, Avrupa’nın nadide şehirlerinde olan benzer eserleri Trabzon’a, Anadolu’ya ve Türkiye’ye kazandırdıkları için. Trabzon edebiyatçılarıyla, ressamlarıyla, müzisyenleriyle birlikte hem Osmanlı’nın son döneminde, hem de Cumhuriyet Döneminde göz doldurmuş bir şehir. Eserleri gözlemlediğimde sanatın ne kadar lezzet verici ve doyurucu olduğunu gördüm. Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu güzel mekanda diğer sanat dallarını da icra edecek bu güzel konsepti hazırlamasından dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Bu tür eserlerin onlarca yıl atıl kalarak değerlendirilmeyişi elbette ki ekonomik gerekçelerle açıklanabilir. Ancak bu bir mantalite meselesidir. Türkiye birçok şehrinde bu tür eserlerin yeniden kazandırılmaya başlandığı yeni bir çağa girmiştir. Bu vesile ile huzurlarınızda Sayın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmasını gerçekleştirdi.

TRABZON’UN ÇOK GÜÇLÜ YÖNLERİ VAR

AK Parti Trabzon Milletvekili Balta ise konuşmasında, “Trabzon’umuzu her zaman tarif ederken bir tarih şehri, spor şehri, sanat şehri, turizm şehri olarak tanımlıyoruz. Ve bunu artırıyoruz. Alt alta yazdığımız zaman çok güçlü yönlerimiz var. Tarih şehri dediğimiz zaman çok fazla öne çıkanlar olduğu gibi çıkmayanlar da var. Yer altında ve yer üstünde hazır olanlar var. Bu hazır olanlardan bir tanesi de işte burada kızlar Manastırı.” diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

      

  

HABER:Fatoş BATMAN

Son Güncelleme: 11.09.2021 13:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.