kATI Atık 25 yıllık faaliyetine başladı

Ayrıştırcan tanıtıldı, atık sorunu Trabzon'da ortadan kalkıyor

25 Mart 2021 Perşembe 13:59
kATI Atık 25 yıllık faaliyetine başladı

Trabzon’un Araklı İlçesinde Evra Enerji tarafından yapılan Taşönü Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisinin, sosyal sorumluluk projesi kapsamında hayata geçirdiği “Ayrıştırcan” projesinin lansmanı yapıldı. 2019 yılında ihalesi yapılan 2020 Şubat ayında sözleşmesi imzalanan 29 idarenin oluşturduğu TRABRİKAP işbirliğinde kurulan Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi 25 yıllık faaliyetlerine başladı. Evra Enerji Genel Müdürü Ahmet Zeki Kaya, Hanefi Topaloğlu ve “Ayrıştırıcan” Proje Koordinatörü Aslan Kar’ın katıldığı toplantı ile tesis ve proje hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.
 

450 MİLYONLUK PROJE 25 YIL BOYUNCA HİZMET VERECEK
 

Katı Atık Entegre atık ve bertaraf tesisinin yılbaşı itibariyle hizmete girdiğini açıklayan Evra Enerji Genel Müdürü Ahmet Zeki Kaya,  “ÇED raporu, Çevre Bakanlığınca onaylanan ve Cumhurbaşkanlığının oluru ile ihale edilen, Entegre Atık Bertaraf tesisi sayesinde, bölgemiz, bugünden itibaren 25 yıl süre ile çöp sorunundan kurtarılmış olacaktır. Yaklaşık yatırım maliyeti 450 milyon liranın üzerinde olan proje, son yıllarda bölgemize yapılan en büyük yatırımlardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Kapsamı, kapasitesi ve teknolojisi ile birlikte Türkiye’deki muadilleri arasında pek çok açıdan ilklere imza atmış olan proje, aynı zamanda ilgili birçok kurum ve kuruluş tarafından da takip edilmektedir.” diye konuştu.
 

650 KİŞİYE İSTİHDAM.. 35 BİN HANEYE ELEKTRİK SAĞLANACAK..
 

Tesiste 187 kişinin istihdam ettiğini belirten Kaya, proje tamamlandığında 650 kişinin istihdam edeceğini dile getirdi. Kaya, “Kullanılan kapasite ve teknolojiyle Türkiye’de en modern tesislerin başında geliyor. Projenin bu kapsamda Türkiye’deki yerlilik oranı en yüksek atık bertaraf tesisi projesi. Geri kazanımı mümkün olmayan atıklar ise gazlaştırma teknolojisi ile elektrik enerjisine dönüştürülecektir. Tesisin elektrik üretim kapasitesi 12,8 megavat saat olarak planlanmıştır. Proje kapsamında atıklar, kaynağında ayrı toplanacak, ayrıştırma tesisinde ayrıştırılacak ve geri kazanımı mümkün olana tüm atıklar ekonomiye geri kazandırılacaktır.  Bu sayede 35 bin hanenin de elektrik ihtiyacı karşılanmış olacaktır.” dedi.
 

TESİS 29 İDARENİN KAPSAMINDA
Projenin 29 idareyi kapsadığını ifade eden Kaya, şu açıklamalarda bulundu: “Trabzon’un tamamı, Rize merkez batısıyla köyleri kapsamaktadır. Amacımız mümkün olduğunca kaynağında azaltmak o şekilde sahaya getirmek. Ayrı gelen atığın değeri bir miktar daha artıyor ve ekonomiye değer kazandırıyor. Karışık gelen atık, çok büyük bir operasyon gerekiyor. Yaklaşık bine yakın konteynerimiz sahada. 

İÇME SUYUYLA ATIK SUYU AYIRT EDİLEMEZ
 

Emisyon değerlerimiz Avrupa standartlarının çok altında. Bir miktar atık su çıkıyor. Bu su arıtma tesisimizde nano teknolojiyle arıtılıyor. İçme suyuyla atık suyu ayırt edemezsiniz.  Çevre Bakanlığı tesisi 7/24 saat izleyebiliyor. Teknolojinin müsaade ettiği her şeyi kullanarak bu tesisi yaptık.”

GÜNLÜK KİŞİ BAŞI ÇÖP ÜRETİMİNİN 1,5 KG ÜZERİNE ÇIKMASI BEKLENİYOR”

Projenin koordinatörlüğünü yapan Aslan Kar, gelişen teknolojiler ve yüksek sanayileşme sonucu toplumların üretim ve tüketim alışkanlıklarının değiştiği ve tüm bu gelişmelerin faturasının ise yaşanılan doğaya kesildiği hatırlattı. Kar “Dünya Bankasının son raporuna göre, henüz on yıl önce 2.3 milyar olan şehirli nüfusu günlük kişi başı 0.64 kg çöp üretim kapasitesine sahipken bu gün bu rakam 1.2 kg’ı geçerek neredeyse iki katına çıkmıştır. Yapılan projeksiyonlar, çok yakın bir gelecekte tüm dünya genelinde şehirli nüfusun 6 milyarı geçeceğini, kişi başına üretilen çöpün ise 1.5 kg’ın üzerinde olacağını göstermektedir” ifadelerini kullandı.
Yapılan araştırmalarda Türkiye’de yalnızca yerleşim birimlerinde, yıllık, yaklaşık olarak 6 milyon ton geri dönüştürülebilir nitelikte atık oluştuğunu kaydeden Kar, “Bunun ancak 1 milyon tonu bertaraf tesislerinde değerlendirilebilmekte ve geri kalan 5 milyon ton dönüştürülebilir atık ise maalesef çöp sahalarına gömülmektedir. Bu durum, bize buradaki gibi en son teknoloji ve en yüksek kapasite ile hayata geçirilen bir tesisin, tek başına böyle bir sorunun üstesinden gelmede yeterli olamayacağını göstermiş ve konuya ilişkin bir sosyal sorumluluk projesinin hayata geçirilmesinin en temel gerekçesi olmuştur” açıklamasında bulundu.
Hayata geçirecekleri sosyal sorumluluk projesinin toplumun atık ayrıştırma kültürünü ileri seviyelere taşımasını ümit ettiklerini söyleyen Kar, “Çöp oranının giderek azalacağı ve dönüştürülebilir atıklarımızın en doğru şekilde yeniden değerlendirilebildiği bir şehrin, yaşam standartlarımızı oldukça yükselteceğini ön görmekteyiz. Eski kâğıt, eski cam, piller ya da eski ilaçlar vs gibi atıkların normal ev çöpüne atılmaması bilincini insanların günlük yaşam tarzına dönüştürmekte karalıyız” vurgusu yaptı.
Projenin maskotu Ayrıştırıcan’ı da tanıtan Kar, “Bir çok seçenek arasından eleyerek belirlediğimiz maskotumuz her kesimden kişilerin oylarıyla kararlaştırılarak ortaya çıktı. İsminin belirlenme aşamasında herkesin benimseyeceği, ayrıştırma ile ilgili akıllarda kalacak bir isim doğrultusunda yoğun bir mesai harcadık. Renklerinin belirlenme aşamasında ise, özellikle çocukların ilgisini çekecek, çevreci tonları kullanmayı projenin ruhu bağlamında uygun gördük” dedi.

c 

Son Güncelleme: 25.03.2021 15:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.