Kanal İstanbul büyük düşüncenin ürünüdür

29 Mart 2021 Pazartesi 09:12
Kanal İstanbul büyük düşüncenin ürünüdür

İçişleri Bakan yardımcısı Mashar Yıldırımhan, Kanal İstanbul projesinin büyüklüğüne dair açıklamalarda bulundu. Yıldırımhan, “Dünyada büyük düşünmek, büyük ufuklar ortaya koymak herkesin harcı değildir. Üç kanal projesi var.  Biri İstanbul, biri İsrail, biri de Hazardan Basra körfezine İran-Rusya kanal projeleri. Hepsi yeni ticaret yolları için büyük projeler.” sözleriyle Kanal İstanbul projesini diğer projelerle kıyasladı.

BÜYÜK UMUTLAR GEREKLİ

Yıldırımhan, dünya üzerinde gelişmiş ülkeler arasında yer alabilmek için büyük hayaller ve büyük umutlar beslemenin gerekli olduğunu söyleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ufkunun genişliğine değindi. Yıldımhan,  Dünyaya büyük ufukla bakmayan bir Türkiye 21. Yüzyılda nasıl büyük devlet olacak. Recep Tayyip Erdoğan’ın ufkunu yakalayabilmek için birilerine 1000 fırın ekmek lazım. Büyük hedefler iddialar gerektirir. Büyük umutları beslemek küçük kafalarla olmuyor. İstanbul kanalı üzerinden yeni bir ticaret aksı olarak milyarlarca para kazanma imkanı var. Süveyş’ten bu gün 5 milyar yakın gelecekte 13 milyar dolar kazanacak Mısır. İsrail belki daha fazlasını kazanacak. Ama konu Türkiye’ye gelince bizdeki istemezükçüler feveran ediyor. İstemediklerini içimizdeki uzantılarına söyletiyorlar. Kimse İsrail’e; yanı başında Süveyş var, sen ne demeye bu kanalı açıyorsun demiyor. İsrail milyarlarca dolar kazanacağı bu talebinden geri durmuyor. 5 kuruş kazanmadığımız boğazda sadece hamallık yapıyoruz. İsrail Süveyş’e alternatif 165 km kanal planlıyor İsrail halkı destekliyor, 700 km’lik hazar Basra kanalını İran halkı destekliyor, 40-50 km’lik İstanbul kanalına içimizdeki ayrılıkçılar itiraz ediyor. Neden? Dünya ticaret savaşlarında birileri İstanbul kanalını istemiyor.” sözlerini kullanarak projelere itiraz eden kişilere dair konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.