Flaş Haber
Kapat

Kadına şiddette utandıran rapor

Trabzon’da son bir yılda kadına yönelik şiddet rakamları utandırdı

06 Mart 2021 Cumartesi 09:29
Kadına şiddette  utandıran rapor

TEMEL FADİME’YE EZİYET ETMİŞ

 Trabzon’da aile içi ve kadına yönelik şiddet suçlarıyla ilgili ortaya çıkan rakamlar şiddetin ulaştığı tehlikeli boyutları bir kez daha gözler önüne serdi. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Suçlarını Soruşturma Bürosu’nun, 2020 yılında aile içi ve kadına yönelik şiddet suçlarıyla ilgili olarak bin 302 dosyaya baktığı ortaya çıktı. 2020 yılından 2021 yılına 224 dosyanın devredildiği ve 154 yeni dosyanın ise savcılığa ulaştığı öğrenildi.

GEÇEN YIL 351 AYRI DAVA AÇILDI

Şiddetin önüne geçebilmek için alınan tüm caydırıcı önlemlere ve bilinçlendirme faaliyetlerine rağmen binlerce kadın yine şiddetle karşı karşıya kaldı. Trabzon Cumhuriyet Savcılığı bir yılda şiddet olaylarına ilişkin 351 iddianame hazırladı. 670 dosya hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi. Söz konusu dosyalardan 14’ü birleştirilirken, 34 dosya hakkında yetkisizlik kararı verildi. 233 dosya ise uzlaştırma bürosuna gönderildi.

Trabzon’da son bir yılda kadına yönelik şiddette ortaya çıkan rakamlar utanç verici. Şiddetin önüne geçebilmek için alınan tüm caydırıcı önlemlere ve bilinçlendirme faaliyetlerine rağmen binlerce kadın yine şiddetle karşı karşıya kaldı. Trabzon’da 2020 yılında aile içi ve kadına yönelik şiddet suçlarıyla ilgili adliyeye yansıyan rakamlar şiddetin ulaştığı tehlikeli boyutu gözler önüne seriyor. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Suçlarını Soruşturma Bürosu, 2020’de aile içi ve kadına yönelik şiddet suçlarıyla ilgili bin 302 dosyaya baktı. Ayrıca 2020 yılından 2021 yılına 224 dosyanın devredildi ve 154 yeni dosyanın ise savcılığa ulaştığı öğrenildi.

SAVCILAR 351  İDDİANAME HAZIRLADI

Kadına yönelik şiddetle mücadele için alınan tüm tedbirlere rağmen şiddetin önüne bir türlü geçilememesi alınan önlemlerin, bilgilendirmelerin ve yasaların sağlıklı uygulanıp uygulanmadığına dair soru işaretleri oluşturdu. Trabzon’da aile içi ve kadına yönelik şiddetle ilgili dosyalardan sadece 52’si farklı bürolara gönderilirken, Cumhuriyet Savcılığı bir yılda şiddet olaylarına ilişkin 351 iddianame hazırladı. 670 dosya ise kovuşturmaya yer almadığı kararı alınarak kapatıldı. Söz konusu dosyaların 14’ü birleştirilirken, 34 dosya hakkında yetkisizlik kararı alındı. 233 dosya ise uzlaştırma bürosuna gönderildi. Bu arada hem emniyette hem de adliyede kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için 2020 yılında

Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Suçlarını Soruşturma Bürosu’nun kurulduğu öğrenildi.

HABER: Songül MAZLUM

Son Güncelleme: 06.03.2021 11:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.