İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, TBMM’de DOKAP eleştirisi

“AK Partili siyasetçilerin depo makamı olmaktan çıkarılsın”

12 Aralık 2020 Cumartesi 14:18
İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, TBMM’de DOKAP eleştirisi

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, TBMM’de DOKAP’ın etkinliğinin sağlanamadığını iddia etti. Örs, “DOKAP artık AK Partili siyasetçilerin depo makamı olmaktan çıkarılsın” dedi 
İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, TBMM’de Sayıştay raporuna dikkat çekerek DOKAP’ın etkinliğinin sağlanamadığını savundu. TBMM Genel Kurulu’nda Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile bağlı kurumların bütçe görüşmelerinde söz alan Milletvekili Örs, DOKAP alanındaki il sayısının da 11’e çıkarıldığına dikkati çekti. Milletvekili Örs, “Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 13 Mayıs 2020 tarihli ve 2538 sayılı Kararnameye göre Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Tokat ve Trabzon illerinden oluşan DOKAP'ın görev alanına bundan sonra Amasya ve Çorum illeri de ilave edilerek il sayısı 11'e ulaşmıştır.  Bu konuşmayı yapmadan önce 2020 Eylül ayında yayınlanan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı 2019 yılı Sayıştay Denetim Raporu'nu okudum. Bu raporda, Doğu Karadeniz Bölgesi Kalkınma İdaresi Başkanlığının görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmesini sağlayacak yeterli araçların bulunmadığı, mevzuat düzenlemelerine ilişkin yetersizliklerin DOKAP ve uygulayıcı kuruluşlar arasında etkili bir koordinasyon ve iş birliğinin gerçekleştirilmesini engellediği, kurum ve uygulayıcı kuruluşlar arasında izleme ve değerlendirme görevinin etkili biçimde gerçekleştirilmesini sağlayacak entegre elektronik veri sisteminin kurulmadığı DOKAP'ın merkezi yönetim ve organizasyonu dâhilindeki konumunun farklı algılanmasından dolayı kaynakların ekonomik kullanılmadığı ifade edilmektedir. Sayıştay raporunda da görüleceği üzere kuruma yüklenen görevlere rağmen, kurum bu görevleri yerine getirecek yetkiye, personele, kaynağa ve kurumsal kapasiteye sahip değildir. Bu manada kurum fuzuli şagildir yani gereksiz meşguliyet içerisindedir, avara kasnaktır yani motor boşa dönmektedir. Trabzon deyişiyle bugünkü DOKAP içi boş bir kap olmuştur.” eleştirilerinde bulundu. 

DOKAP BAŞKANLARINA DİKKAT ÇEKTİ

DOKAP başkanlarına da dikkati çeken Milletvekili Örs, “DOKAP'ın önceki Başkanı 12 Haziran 2011 seçimleri öncesinde ÇAYKUR Genel Müdürü iken AK PARTİ'den milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa ediyor; olsun ama aday gösterilmiyor. Bu sefer ÇAYKUR'a geri döndürülmüyor, DOKAP başkanlığına getiriliyor ve 2012-2018 yıllarında DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı görevini yapıyor; güzel. Sonra, 24 Haziran 2018 seçimlerinde tekrar istifa ediyor ve AK Parti listesinden Sakarya'da 6'ncı sıradan milletvekili adayı oluyor ama seçilemiyor. Bu sefer ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne döndürülüyor. 31 Mart yerel seçimleri geliyor, AK PARTİ Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmak için ÇAYKUR Genel Müdürlüğünden istifa ediyor ve seçiliyor. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanıyken 24 Ocak 2020 tarih ve (2020/45) sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle ÇAYKUR yönetim kurulu üyeliğine atanarak 27 Ocak 2020 tarihinden itibaren -bir koltukta iki karpuz- hem Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı hem ÇAYKUR yönetim kurulu üyeliği görevlerini ifa ediyor.” şeklinde konuştu.
DOKAP’ın mevcut yönetimine yönelik de açıklamalarda bulunan Milletvekili Örs, “Şimdi, gelelim, bugünkü DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanına. Şimdiki Başkanımız da 2002 yılında AK Parti Ardeşen İlçe Başkanlığı kurucuları arasında yer alıyor, 6.5 yıl AK PARTİ Ardeşen İlçe Başkanlığı görevini yürütüyor; olsun. 2009-2013 yılları arasında AK PARTİ Rize İl Başkanlığında İl Teşkilat ve İl Seçim İşleri Başkanlığı görevinde bulunuyor; olsun. 31 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti'den Ardeşen Belediye Başkanı oluyor; olsun. Ancak 2019 yerel seçimlerinde tekrar aday gösterilmiyor. Peki, sonra ne oluyor? 24 Ekim 2020 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına atanıyor. Yani 2019 yerel seçimlerinde Ardeşen'e belediye başkan adayı yapılmayan bu arkadaşımız bugün, 11 ili kapsayan ve hedefi, bu illeri kalkındırmak olan bir kurumun başına getiriliyor. Son söz olarak Sayın Bakanıma şunu söyleyeceğim: DOKAP artık AK Partili siyasetçilerin depo makamı olmaktan çıkarılsın, liyakatli ellere teslim edilsin.” çağrısında bulundu.

Son Güncelleme: 12.12.2020 14:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.