İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs’ten dış politika tepkisi

Zikzakların bedelini Türkiye ödemesin!

15 Kasım 2021 Pazartesi 13:26

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Ak Parti’yi dış politika üzerinden eleştirdi, “Devlet yönetmek ciddiyet ister, zikzak kabul etmez.” dedi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Ak Parti’yi dış politika üzerinden hedef aldı. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, “Dış politikada esas olan ülke menfaatlerinin korunmasıdır. Bizler yapıcı muhalefet anlayışımızla iktidar sahiplerini uyarıyoruz: ‘Uluslararası ilişkilerde şahsi dostluklarınızı değil, devletler arası ilişkiyi esas alın.’ diyoruz. ‘İki ülke arasındaki ilişkileri liyakatli diplomatlarla devlet esaslı yürütün.’ diyoruz. ‘Kişisel ilişkilerin ve kaprislerin bedelini bu millete ödetmeyin.’ diyoruz. Zikzaklarınızın bedelini Türkiye ödemesin istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

“DİPLOMATSIZ DİPLOMASİ DEVRİ BAŞLAMIŞTIR”

Dış politikanın asıl hedefinin ülkenin milli güvenlik, milli menfaatler ve ekonomik çıkarlarının korunması ile devlet itibarının artırılması olduğunu kaydeden Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, “Bugün baktığımızda, Ak Parti iktidarının dış politika karnesi kırıklarla doludur, iktidar dış politikada sınıfta kalmıştır. Dış politikada kurumsal geleneklerden uzaklaşılmış, Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil etmek üzere dış ülkelerdeki görevlere, atandığı görev itibarıyla vasıfsız, o göreve atanma liyakatine sahip olmayan ve tek özelliği "iktidara yakınlık" olan kişiler, eski siyasiler büyükelçi ve Dışişleri personeli olarak atanmış ‘diplomatsız diplomasi devri’ başlamıştır. Geldiğimiz noktada, dış politikamız büyük bir tahribatla karşı karşıyadır ve ulusal güvenliğimize yönelik risk ve tehditler azami seviyeye çıkmıştır.” dedi.

“DİPLOMASİDEKİ TEHDİTLER SLOGAN ATARAK BERTARAF EDİLEMEZ”

Uluslararası anlaşmaların güven esasına dayanan bir taahhüt olduğunu vurgulayan Örs, şu ifadelere yer verdi: “Unutmayalım ki, uluslararası arenada güveni kazandığınız ve istikrarı gösterdiğiniz ölçüde saygın olursunuz; verdiğiniz taahhütleri yerine getirerek itibarınızı sürdürebilirsiniz. Unutmayalım ki;  dış politika, bir ülkenin ön savunma hattıdır, güvenliğidir; ekonomik coğrafyaya hükmetme yeteneğidir, çatışmaların silahsız olarak çözümlenmesine imkân verecek gücüdür ve devletin prestijidir. Ak Parti döneminde Türkiye maalesef egemenlik hakkını kullandığı için cezalandırılmak istenen bir ülke konumuna gelmiştir. Diplomasideki tehditler slogan atarak bertaraf edilemez; devlet yönetmek ciddiyet ister, zikzak kabul etmez. Şartlara göre pozisyon almak başkadır, dayatılan her şartın şekline girmek başkadır. “

TÜRKİYE'NİN İYİ PARTİSİ OLACAĞIZ

Konuşmasının son bölümünde İYİ Parti iktidarında saygın bir dış politika uygulanacağını söyleyen İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, “Bizim iktidarımızda akıllı ve etkin, saygın ve kararlı, güvenilir ve istikrarlı, sadece sorunların çözümüne değil, krizlerin önlenmesini de hedefleyen, sonuç odaklı ve çok yönlü bir dış politika izlenecektir. Bizim iktidarımızda dış politikanın iç politika malzemesi olarak kullanılmasına son verilecektir. Türk cumhuriyetleri başta olmak üzere, Türk dünyasıyla siyasal, ekonomik, kültürel başta olmak üzere çok boyutlu ilişkiler geliştirilecektir. Avrupa Türkleri başta olmak üzere dünyanın her yerinde yaşayan vatandaşlarımızın eğitim, kültür, din, sosyal ve ekonomik konulardaki sorunlarıyla yakından ilgilenilecek ve bunların çözümü noktasında destekler verilecektir. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'in ifade ettiği gibi -Dünyanın saygın Türkiye'si, Türkiye'nin İYİ Partisi olacağız.” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 15.11.2021 16:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.