İşsizlik artacak

CHP İl Başkanı işsizlik verilerini değerlendirdi

13 Mart 2021 Cumartesi 17:37
İşsizlik artacak

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Ocak ayı içerisinde işsizlik rakamlarının düştüğü verilere yönelik değerlendirmede bulundu. TÜİK rakamlarının güvenilir olmadığını söyleyen Başkan Hacısalihoğlu, işten çıkarma yasakları kalktıktan sonra esas tablonun ortaya çıkacağını kaydetti.

İl Başkanı Hacısalihoğlu, Ocak ayı itibariyle işsizliğin yüzde 0,4 gerilediği TÜİK verilerini, “TÜİK’in verdiği işsizlik verilerinin güvenilir olduğunu düşünmüyorum. Çünkü TÜİK işsizlik verilerini İşkur’a yapılan başvurular üzerinden değerlendirmeye alıyor. İşkur’a olan güven de vatandaşımızda azaldı. İşkur listelerinden iktidara yakın olan kişilerin istihdam edildiği bilinen bir gerçek haline geldi.

İşsizliğin artmasını baskılayan devletin çıkarmış olduğu işçi çıkarma yasağı var. Bu nedenle şuanda işsizlik rakamları düşmüş olarak gözüküyor. İnsanların iş yerleri kapalı olduğu halde işçileri çıkaramadığı için gerçek rakamların ortaya konulması zor. Özellikle burada dikkat etmemiz gereken şey genç işsizlik oranları. Burada gençlerimiz işsiz. Üniversite mezunu binlerce işsiz insan var. Bunlara umut olamayan 18 yılık bir AK Parti hükümeti var. Yani olaya buradan bakmak lazım. Ayrıca kısa çalışma ödeneğinin ve işten çıkarma yasağının 2 ay daha uzatılması bu rakamları biraz daha sübvanse ediyor. Normalde baktığımız zaman bu genç işsizlik rakamları yüzde 30’un üzerine çıkar.” sözleriyle değerlendirdi.

Pandemi dolaysısıyla hükümet tarafından getirilen işten çıkarma yasağının kaldırılmasından sonra oluşacak tablonun işsizlik rakamlarını büyük oranda etkileyeceğini düşündüğünü belirten Hacısalihoğlu, “Yarı yarıya açılan işletmelerde tam istihdamla çalışıyor insanlar. Dolayısıyla bu ekonomik buhranda işyerleri tamamen açıldığında işsizliğin artacağını düşünüyorum. Bir yıldan beri dükkan açamayan esnaf var. Zaten beli bir birikmiş borçla geliyor. Esnafa bin lira yardım veriliyor ama yedi bin lira beş bin lira normal kira giderleri var. Dolayısıyla birikmiş kiraları, elektrik borçları, vergi ödemeleri varsa esnafın öncelikle düşüneceği şey bu borçları aradan çıkarmak olacaktır. Piyasayı görene kadar minimum istihdamla iş yerini açacaktır.  Üzerimizde pandeminin psikolojik etkileri kaldı. Biraz daha asosyalleştik. Aylardan beri lokantalar, restoranlar hepsi kapalı. Buralarda çalışan bir sürü istihdam var. Açıldıkları zaman buralara insanların akın edeceğini düşünüyorsak yanılıyoruz. Dolayısıyla ben bu rakamların açılışlar başladıktan sonra biraz daha artacağını düşünüyorum.

Yaz aylarına geliyoruz. Hükümet bağ bahçede çalışan insanları istihdam olarak gösterebilir. Tarım işçilerini rakamların içine katarak işsizliği düşük gösterebilirler. Ama işin realitesine baktığımız zaman güncel rakamların gerçek olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

HABER:Fatoş BATMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.