İlaçlamayı akşam yapın

banner4
28 Nisan 2017 Cuma 08:46
İlaçlamayı akşam yapın
banner38

TARIMSAL Hizmetler Müdürü Sebahattin Yazıcı, tarımsal alanlara yapılacak olan ilaçlamanın, akşam saatlerinde yapılmasının canlı sağlığını koruyacağını vurguladı. Yazıcı, “Bu tür ilaçlamalar, arıların da toplu ölümlerine neden olmaktadır. Çiftçilerin, ilaçlamaları günün geç saatlerinde yapmaları gerekmektedir.” dedi. 

Zirai ilaçlamanın, dikkatsiz ve bilinçsiz olarak yapıldığında canlı hayatını tehlikeli boyutlarda etkilediği bilinen bir gerçek… Çiftçilerin ilaçları hatalı kullandığını bununda canlı hayatını tehlikeye attığının altını çizen Tarımsal Hizmetler Müdürü Sebahattin Yazıcı, “Bu ilaçlar genelde zehirli maddelerden oluşuyor. Bu maddelerin olumsuz etkileri hava, su, toprak yoluyla başka insanlara geçiyor. Çiftlik hayvanları, balıklar, kuşlar ve faydalı böceklerde zarar gören canlılardır” dedi.

Çiftçilere uyarılarda bulunan Yazıcı, “Çiftçilerimiz kullandıkları ilaçların çevre sağlığı ve halk sağlığı açısından, üzerinde yazılı uyarılara son derece dikkat ederek kullanmalıdırlar. Çiftçilerimiz, insan sağlığını, çevre sağlığını ve gıda güvenliğini ön planda tutmalıdır. Kullanılan bu zararlı mücadele ilaçları, halk sağlığını tehdit ettiği ve canlıların solunum, sindirim ve deri yoluyla vücuduna girerek, sistemleri olumsuz yönde etkileyerek zehirlenmelere sebebiyet veren kimyasallardır. Özellikle İlaç uygulayıcıların kendi can güvenliği için her türlü önlemi aldıktan sonra etraftaki yaşayan canlılara da zarar vermeden uygulamalarını yapması en önemli hususlardır. Sebze ve meyvelerde kalıntı yapması açısından yasal arınma sürelerinin de beklenmesi gerekir. Yasal arınma süresi her ilacın kutusunda yazılıdır. Bu süre dolmadan hasat yapılmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

İLAÇLAMAYI AKŞAM YAPIN

Tarımsal alanlara yapılacak olan ilaçlamanın, akşam saatlerinde yapılmasının canlı sağlığını koruyacağını vurgulayan Yazıcı, “Bu tür ilaçlamalar, arıların da toplu ölümlerine neden olmaktadır. Çiftçilerin, ilaçlamaları günün geç saatlerinde yapmaları gerekmektedir. İlaç uygulamalarında kendi can güvenliğimizin yanında, aile bireylerimizin ve komşularımızın da sağlığını düşünerek hareket etmemiz yasal bir sorumluluktur. İlaçlamaların akşam saatlerinde yapılması yani günün geç saatlerinde yapılması hem çevre sağlığını koruyacak hem de özellikle arılar için ölümlere neden olan bu olumsuz durum ortadan kaldırılmış olacaktır” sözlerini kullandı.(günebakış)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.