Hidrofor krizi sandıkta çözülür

Ortahisar Meclis üyeleri yüksek katlara basmayan su sistemini yorumladı

08 Ekim 2021 Cuma 11:33
Hidrofor krizi sandıkta çözülür

Esas Gürültü Daha Sonra Çıkacak

  TRABZON Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan altyapı çalışmalarında boruların basınç düşüklüğü nedeniyle binalara takılması gereken hidrofor meselesi gündemden düşmüyor. Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, boruların çapının büyütülmesi gerektiğini söylerken, Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu ise şuan çıkan sesin gürültünün habercisi olduğunu kaydetti.

Tehditle Kimseyi Korkutamazsınız 

ÇAKIROĞLU, “40 yıl önce kazanılmış bir hakkı bugün yönetmelikle kimsenin elinden alamazsın. SMS mesajı çekmekle, tehditle de kimseyi korkutamazsın. Bu işin doğasına aykırı. Öncelik vatandaş değil ki. İdareciler bile ne yaptıklarını bilmiyorlar. Bu şehrin gerçeği var. Bu sistem bu şehirde çalışmaz. Trabzon yüzde 80 cazibeyle su alan bir şehir.

Dava Görülecekse Yeri Sandıktır

  “Vatandaş evine su akmıyorsa Büyükşehire dava açabilir mi?” sorusunu yanıtlayan Çakıroğlu, “Davanın görüleceği yer sandık olur. Vaatte bulunduğunuz konuları ne kadar gerçekleştirirseniz millet mükâfatını sandıkta verir. Ne kadar çok yanlış yaparsanız onun hesabını da sandıkta sorar. Öyle binalar var ki hidrofor ya da depo için fiziki alana sahip değiller. Ne yapacaksınız?” diye konuştu.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan altyapı çalışmalarında boruların basınç düşüklüğü nedeniyle binalara takılması gereken hidrofor meselesi gündemden düşmüyor. Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, boruların çapının büyütülmesi gerektiğini söylerken, Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu ise şuan çıkan sesin gürültünün habercisi olduğunu kaydetti.

HİDROFORA İHTİYAÇ DUYAN BİNA SAYISI KATLANACAK

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, sorunun 40 binayla ilgili olmadığını altyapı çalışmaları devam ettikçe bina sayısının katlanacağını açıkladı. Zorlu, “AB fonlarıyla yapılan ihale olduğu için borumuz rahat etsin düşük atmosfer basınçlı boruyla birlikte problemi çözelim diye düşünüyorlar. Yanlış değil. Ama vatandaşın özel durumu var.  Vatandaş ‘daha önce suyumu rahat rahat alıyorsam şimdi niye almıyorum?’ sorgulamaya başladı. Başkan Zorluoğlu hidroforun kanunlarda olduğunu söylüyor. Yeni binalarda gerekli olabilir. Eski binalarda zorunluluk yok. Yaptıkları proje ihtiyacı karşılamayınca kanuna bağlıyorsunuz işi.

BORULARIN ÇAPININ BÜYÜTÜLMESİ GEREKİR

Yapacakları şudur. Örneğin bir mahallede 25’lik boru kullanıyorlar. Bir çap büyütecek ve atmosfer basıncını artıracak. Bu şekilde su binalara rahatlıkla girebilir. Artık çalışma yapılan mahallelerde çözümü yok bunun. Hidrofor alacaklar su deposu yapacaklar. Biz projemizi yaptık vatandaş ne çekerse çeksin mantığındalar.

VATANDAŞA 50-60 BİN TL MASRAF

Önceden saatin önüne basınç kırıcı küçük bir vana takardık. Bütün işi çözerdi. 250 TL’lik maliyeti vardı. Şimdi işi büyüttüler. Vatandaştan 50-60 bin TL maliyet yüklüyorlar. Yeni yapılacak olanlarda boru çapını artırmaları, atmosfer basıncın artırılması ve vanaların yüksek ATÜ’lü olmalarını sağlamaları gerekir ki problem çözülsün. Bunu yapıp gelsinler bana ‘olmuyor’ desinler.” açıklamalarına yer verdi.

SMS’LE TEHDİTLE KORKUTAMAZSINIZ

Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, “40 yıl önce kazanılmış bir hakkı bugün yönetmelikle kimsenin elinden alamazsın. SMS mesajı çekmekle, tehditle de kimseyi korkutamazsın. Bu işin doğasına aykırı. Öncelik vatandaş değil ki. İdareciler bile ne yaptıklarını bilmiyorlar. Bu şehrin gerçeği var. Bu sistem bu şehirde çalışmaz. Trabzon yüzde 80 cazibeyle su alan bir şehir.

SU TABLETİ ERİTEMEZ HALE GELDİ

Bu şehir bu suyla, bu idareyle, TİSKİ’nin yönetimiyle tanışmadı. Musluktan su akması bir mucize değil. Bu su akıyordu. Eski sistemde suyu akan insanlara 17 milyonluk yatırım yapıyoruz dedik. Vatandaş daha kaliteli su içsin diye. Suyla ilgili hayat kalitemizi yükselteceğiz. Akan su bulaşık makinesindeki tableti bile eritemez hale geldi.

HANGİ NOKTAYA ATEŞ EDİYOR BUNLAR?

Avrupa Birliği projesi kapsamında 16 yerine 17 ATÜ kullanalım denilse AB size ‘yok’ mu diyecek? Bu onların tercihi. Bu şehri ne kadar tanıdıklarıyla alakalı bir şey. Önce fizibilite yapılır. O fizibiliteye göre proje yapılır. Projenin kaynakları bulunur. Kaynakları yönetecek de ekipler oluşturulur. Hani şunu diyorlar ya ‘şehirde yeraltından geçen boruların sayılasını çıkardık artık nokta atışı yapıyoruz.’ Şehirde her gün 10-20 su borusu patladı diye arıza mesajı geliyor. Hani noktaya ateş ediyor bunlar?

DAVANIN GÖRÜLECEĞİ YER SANDIK

Vatandaş evine su akmıyorsa Büyükşehire dava açabilir mi, sorusunu yanıtlayan Çakıroğlu, “Davanın görüleceği yer sandık olur. Vaatte bulunduğunuz konuları ne kadar gerçekleştirirseniz millet mükâfatını sandıkta verir. Ne kadar çok yanlış yaparsanız onun hesabını da sandıkta sorar. Borularda asbest vardı. Şimdi yeni bir şey yapılıyor. Şehir hayatına katkı sağlaması gerekirken vatandaşın cebinden para çıkmasına sebep oluyor. Öyle binalar var ki hidrofor ya da depo için fiziki alana sahip değiller. Ne yapacaksınız?” diye konuştu.

ÇIKACAK SESİN MÜJDECİSİ

Hidrofor meselesine cılız bir sesin yükseldiğini şehrin tamamına yayılınca gürültü çıkacağını ifade eden Çakıroğlu, “Şuan çıkan gürültü değil cılız bir ses. Henüz bu iş 1 ve 2 No’lu Beşirli’de yapıldı. Ortahisar’da nüfus olarak kaç bin kişisine tekabül ediyor. Bu çıkacak sesin müjdecisi. Beşirli yeni binaların olduğu bir mahalle. Daha eski mahallelerde bu çok ciddi problemler yaratacak. Onlara ‘beceriksiz’ demiyoruz. Problemi söylüyoruz. Yeni bir kıta keşfi değil, basit bir şey.” ifadelerine yer verdi. 

Haber:Rabia MOLLAOĞLU

Son Güncelleme: 08.10.2021 11:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.