Her şeye rağmen cazibe merkezi olacağız!

06 Mayıs 2017 Cumartesi 16:44
Her şeye rağmen cazibe merkezi olacağız!

61MEDYA/BERKAY GÜNTEKİN-Trabzon’un bacasız sanayisi olarak ön plana çıkan turizm sezonunun açılışı bugün Trabzon’un Araklı ilçesinde turizm merkezi ilan edilen Pazarcık’ta yapıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katıldığı program mehter mehter takımının marşlarıyla başladı. Araklı’da dün meydana gelen kaza sonrası 4 kişinin hayatını kaybetmesi sebebiyle kutlamaların iptal edildiği programa çok sayıda vatandaş katıldı.

ŞEHRİMİZ SAHİP ÇIKACAKTIR

Programın açılış konuşmasını yapan Trabzon Kültür Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu konuşmasına Araklı’da gerçekleşen kazada ölenleri anarak başladı. Ayvazoğlu “Ülke ve Karadeniz turizminde ülke bir yere sahip olan Trabzon artan turist sayısıyla önemli bir yer almıştır. 2017 yılının ilk dört ayına baktığımızda 221 bin 616 kişinin ilimizi ziyaret ettiğini görüyoruz. Verilere baktığımızda Trabzon’un bu sene önemli bir olacağını görüyoruz. Kurumların turizme destekleri şehrimize önemli katma değer sağlamıştır. Trabzon’umuz ikinci aşamaya geçerek yeni alanlara yönlendirmektir. Şehrimiz hem kültürüne hem turizme sahip çıkacaktır. Bugün buradan Araklı Pazarcık turizm merkezini dünyaya tanıtıyoruz.

BU LİGDE ÜLKEMİZ BİRİNCİ OLSUN

TÜRSAB Suat Gürkök “Turizm haftalarında amaç iç turizmi canlandırmak toplumumuzun turizme girişimi geliştirmektir. Bacasız sanayi olarak şekillendiren turizm binlerce insan sağladığı istihdam 60 farklı alana yaptığı destekle ülke ekonomisine önemli bir yer almaktadır. 15 Temmuz’dan sonra hafif bir türbülans geçirdik. Biz fazla etkilenmedik hemen çalışmalara başladık. Türkiye’nin ne denli güvenli olduğunu meslektaşlarımıza anlattık. Fuarlara katıldık. Gelin gözlerinizle görün dedik. Türkiye eskisinden daha güvenli dedik. Önemli anlamda turist bekliyoruz. Şimdi artık sahaya çıkıyoruz yeni sezon başladı. Bu ligi ülkemiz olsun ilimiz olsun birinci sırada tamamlamak istiyoruz. Bu takımın sahibi bakanımıza teşekkür ediyorum. Takımımızın teknik direktörü valimize teşekkür ediyorum.

BUNLAR BİR BÜTÜNDÜR

TTSO Suat Hacısalihoğlu ”Geçen yıl Tonya’da açıp Tonya’yı tanıtmıştık. Geçen yıl Tonya master planı hazırlayarak bu yıl için yatırımcıları buraya getirmenin önünü açmıştık. Turizm master planlarıyla birlikte özel sektörün önünü açmaktır. Turizm için bir taraftan tanıtım bir taraftan yatırım faaliyetlerinin sağlanmasıdır. Bunlar bir bütündür.  Yapmış olduğumuz çalışmalarla bu güne geldik. Ve müthiş bir koordinasyonla turizm bu hale gelmiştir. Şehrimizi öne çıkarmak suretiyle alt yapı çalışmaları tamamlamak ve turizmi gelişmek olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Trabzon’u turizm merkezi ilan etmesi bakanımızın sorunları çözerek yanımızda olması. Valimizin Büyükşehir Belediye Başkanımızın koordinasyonlarıyla olmuştur teşekkür ediyorum. Amacımız şehrin ekonomisin gelişmesi altında turizm adı altında yapılan bu faaliyetler durmayacaklardır.”

ARAKLI TURİZM MERKEZİ OLACAK

Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi “Sayın Bakanımıza desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Bir çok projemiz var gerçekleştirmek istediğimiz. Sağolun destek oluyorsunuz. Arakl’ıda elim bir kaza sonucu 4 vatandaşımız kaybettik. Sağolsun Bakanımız ve vekillerimiz cenaze namazına geldi. Araklı turizmin merkezi olacak.”

SÖZÜ VERDİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu “ Buradaki tüm arkadaşlarımız çalışmalarını görüyoruz. O kadar güzel bir tablo oluşturduk ki. Bu tablo Pazarcık’ta yaşanmakta. Burada birincisi iklim bozukluğu nedeniyle ertelemiştik. Dünkü elim kaza sebebi ile festival havası şeklinde olacak programı mehter marşı şeklinde tamamlayan başkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Trabzon’un ve ülkenin geliştirilmesi için verilen desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Trabzon’u geliştireceğimizin daha ileriye getireceğimizin sözünü veriyoruz.”

VAZİFEMİZDİR

AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar “ İlkokul birinci sınıftan itibaren turistlere iyi davranın diye hocalarımız anlatırlardı. Küçük çocukken biz insani tarafından değerlendirirdik. Turizm alanlarımızda korumak hepimizin vazifesidir. Geleceğimizi mağdur etmemek için bu konuya yeniden ilgili göstermemiz gerekmektedir. Bu cennet mekan da turizm haftamızı tebrik ediyorum.”

BÜTÜN GAYRETİMİZİ GÖSTERİYORUZ

Trabzon Valisi Yücel Yavuz “Trabzon’umuzun en güzel ilçelerimize hepsi güzel ama böylesine muazzam bir coğrafyada bir arata geldik. Turizm sezonunu nisan ayı potasında başlatacaktır. Ama hava durumlarında dolayı bugüne nasip oldu. Ülkemizde yeni bir dönem başlıyor. Hemen hemen her alanda öne almamız gerektiğini 15 Temmuzda yaşadık. Hemen hemen her alanda çok güzel adımlar atmaya başladık. Trabzon’un önemli yeri olan turizmde herkes bunu anladı. Destek verdi. Bunun için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Bugün burası şenlik havasında olacaktı. Ama bildiğiniz gibi kaza sonucu iptal ettik. “

SOYLU TAZİYE İLETTİ

Açılışta konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Trabzon’da turizm sezonun açılısı sebebi ile gerçekleştirilen bu etkinliğe teşrif eden herkese teşekkür ediyorum. Dün Araklı’da elim bir trafik kazası yaşadık. Bugün de rahmet rahmana kavuşanları ahirete uğurladık. Taziye dileklerimizi ilettik. Oradan da buraya yani Turizm haftamızın açılışı sebebi ile sizlerle birlikte olmaya geldik. Allah rahmet eylesin. Allah yakınlarına cennette kavuşmayı nasip etsin.”

CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK

“Üzerinde bulunduğumuz coğrafya hem riskli hem özellikli bir coğrafyadır. Suriye ve Irak topraklarında yaşananları bir yandan Esad zulmü DAEŞ katliamlarını PKK YPG’Yİ anlatmaya gerek yok. Bu ortamın olumsuz yansımaları ülkemize muhakkak olmuştur. Türkiye başta Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliği olmak üzere sorumlu yönetim anlayışı ile doğru bir şekilde yönetmeyi başarmıştır.Bütün güvenlik risklerini bitirme noktasındayız. Terör örgütlerinin inlerine girilmektedir. Fırat Kalkanı ile DAEŞ’e ölümcül darbe indirilmiştir. Uyuşturucu konusunda teyakkuz halindeyiz. Türkiye huzur adası haline getirilmektedir. Türkiye’nin bir başka özelliği de sadece fiziki değil kültürle bir köprü olmasıdır.  Bir batılın en ideal noktası bizim ülkedir. Bir doğulunun da en ideal noktası batıdır. Anadolu her kültürün izlerini taşımaktadır. Avrupalı Afrikalı rahat dolaşabilmektedir. Daha yumuşak toleranslı bir şekilde yaşayabilmektedir. Bir başka özelliğimiz de son 15 yılda her alanda kaydettiğimiz gelişmelerle birlikte cazibe merkezi haline gelmesidir.”

MODERNLİK SEVİYESİNE ULAŞTIK

“Türkiye modernlik seviyesine ulaşmıştır. Oysaki Dünya’daki bir çok ülke fakirlik seviyesindedir. Ülkemizin en önemli zenginliklerinden birisi de tarihi doğal miraslarımızdır. Bu toprakların insanlığa anlatacak çok şeyi vardır. Örnekler mevcuttur. Deniz, sahil güneş, karlı dağlar, ormanlarımız ağaçlarımız, havamız, bu medeniyetin en önemli unsuru insanımız. Yayalar, dereler, ırmaklar şelaleler var. Kullanım imkânlarımız var. Bu da avantajımızdır. Bütün bunların ötesinden insana insan olarak bakan değer var.Anadolu insanını sıcaklığı güler yüzlülüğü vardır. Bizim güzel şehrimizde tüm avantajlar mevcuttur. Fabrika kuracak arazi olmayabilir. Trabzon kendi güzelliğinden feragat etmeden bu avantajlarla itici gücünü bulmuş olacaktır.”

MUHTEŞEM BİR DOĞAMIZ VAR

“Trabzon hali hazırda yılda 2 milyon 150 bin turisti hazırlayan şehirdir. 414 bini yabancıdır. Trabzon’un hali hazır da turizm kültürü mevcuttur. Hedefimiz geliri yukarı çekmektir. Trabzon turizm potansiyelinin çok azını kullanmaktadır. Şehrin kendine ait kültürü ve yaşam tarzı var. Değişik turizm çeşitlerin veren bir yapısı var. Bir taraftan muhteşem bir doğamız ırmaklarımız şelalerimiz var, hayranlık uyandıran üretimimiz var soframız zengin onu r duyabileceğimiz dünyanın her damağına lezzet katabilecek soframız var.  Irmaklarımızdan yayalarımıza kadar herkesin yorgunluğunu unutabileceği manzaramız var. Geçenlerde Galatasaray-Trabzon maçına gittim. Çıkarken 200*250 üzerinde Avrupa’nın her yerinden gelmiş kardeşimi gördüm. “maça geldik ama şehri görmek için de geldik. Kendi toprağımıza dokunmazsak unutmaktan korkuyoruz” dediler. Paris Amerika Rusya’da yaşasana burayı bir kere görmüş herkes bir kez daha görebilmek için can atmaktadır. Referandum bitti işimiz bitmedi aralıksız çalışıyoruz. Bütün kamu kurumları ile herkesle yürüyen yatırımları adım adım ne yapacağımız konuştuk. Turizmde neler yapmalıyız. Heyet tekrar bir araya gelecek. En iyi taksici esnaf, otel, insanımızı bir takım grupları seçerek onlara hep beraber teşekkür edeceğiz. Rekabet ederek Trabzon’a turist çekeceğiz.”

“Trabzon’da bir kişinin kalma süresi 3 gündür bunu arttırmak zorundayız. 20. Binin üzerinde konaklama yapabileceğimiz yataklar söz konusu bunu arttırıyoruz. Yayalara maalesef iyi davranmıyoruz. Böyle bize bırakılmadı. Ben yapılmasın demiyorum. Buranın kendi mimarisine uygun bir şekilde yapılması gerekiyor. 350 metre hangar gibi beton yer yapmış. 6 katlık 5 katlık binalar geçmişe doğaya ve yaylaya ait cinayettir.”

BU SORUMLULUK BİZE AİT

“Gelip bu yaylalarda doğanın yapısına uygun olmayan imarı koymak geleceğe bıraktığımız en kötü mirastır. Yapacağımız işler var. Hepimiz sorumluyuz. Nasıl yapabiliriz konuşacağız. Yayla evi örnekleri var yapan olursa başımızın üstüne onunu da kuralı var. İnsanlarımızın daha iyi çalışacak yerler oluşmalıyız. Sadece burası değil Araklı’da Turup ve Kalecik var çok iyi turizm merkezi olacak. Öbür taraftan Pazarcık. Bize bir tane Uzungöl yetmez dedik. Bize 7 tane Uzungöl lazım. Bu turizm sezonunda çok önemli ve güzel adımlar atacağız. Geçen sene çok güzel hedeflerimiz vardı. Ama 15 Temmuz Türkiye’nin hedeflerini ötelemek zorunda kaldı. Ama görüyorsunuz ki Türkiye’yi yere seremiyor. Ey ahmaklar bir şeyi aklınızdan sürekli olarak çıkarıyorsunuz. Türkiye’nin üzerine ne kadar gelirseniz. Bu ülke o kadar güçlenir. Ve bunu milletimiz demokrasiyle oyla gerçekleştirdi. Referandumda herkes eteğindeki taşları döktü. Hala dökmeye çalışanlar var. Bu ülkede yeni sistemle birlikte ülkemize neler kazandırabileceğiz ona bakıyoruz. Birileri söz üretecekler bizde iş üreterek milletimizin bize verdiği emaneti yarına taşımaya çalışacağız. Gelen misafirlerimize geleneğimize göreneğimize ananemize göre davranmalıyız. Ama en iyi reklam buradan gelip memnun olup oraya gidip diliyle gözüyle anlatabilen olmaktır. Buranın güzelliklerinin anlatıldığı anlayışın üstüne şöyle bir yanlışlıkla kaldık demek her şeyi ters düz eder. Aman ha dikkat ederim. Birbirimizi uyaralım. Bu sorumluluk bize ait. Nasıl çay tarlasına güzel bakıyorsak. Turizmde aynı şekilde gerçekleştirilecek bir anlayışa sahip olmamız gerek. “

ARAKLI’YA TESİSLER GELİYOR

“Buraya geldiğimiz için Veysel Eroğlu bakanımızı aradık. Pazarcık’a geldiğimizi söyledim. Bu Pazarcık’a iyi tesisler geliştirmemiz lazım. Buradaki belediye başkanımız valimiz daha iyi işler gerçekleştirecekler. Proje gerçekleştirecekler. Balık sezonu açılırken vira bismillah denir. Turizm sezonunu açarkende bütün bölgemize ayrı ayrı hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bizim topraklarımıza en iyi yanaşır. Geçen sezon oturduk bir muhasebe yaptık bu sezon sonuda oturacağız. Turizm için daha başındayız. Buralarının her birinin helikopter olacağı, turistlerin geleceği ve istifade edeceğiz çok güzel yerler olacak. “

Son Güncelleme: 06.05.2017 19:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.