Hastaneye gidemiyorlar

Korona en çok kanser hastalarını perişan etti

14 Eylül 2021 Salı 11:52
Hastaneye gidemiyorlar

KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde 27 Ocak’ta yaklaşık 10 milyon TL'lik maliyetle hizmete alınan PET-CT cihazı sayesinde çok sayıda kanser vakası teşhis edildi. KTÜ Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Uzmanı Bircan Sözmez, en çok akciğer, meme ve lenfama kanseri teşhisi konulduğunu ve hastaların tanı konmuş olmasına rağmen pandemi nedeniyle hastaneye gelişlerini geciktirebildiğini söyledi.  Nükleer Tıp Uzmanı Bircan Sözmez, “Özellikle vatandaşlarımızda Korona virüs nedeniyle hastaneye gelmekte bir gecikme olduğu için bazen ileri evre vakalarla da karşılaşa biliyoruz.” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine yapılan sağlık yatırımları meyvelerini vermeye başladı. KTÜ Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Uzmanı Bircan Sözmez, aylar önce hizmete alınan PET-CT cihazı sayesinde çok sayıda kanser vakası teşhis ettiklerini kaydetti.  Nükleer Tıp Uzmanı Doç. Dr. Bircan Sözmez, “Cihazımızı son dönemde ağırlıklı olarak ortopedik vakalar için kullandık. Özellikle vatandaşlarımızda Korona virüs nedeniyle hastaneye gelmekte de bir gecikme olduğu için bazen ileri evre vakalarla da karşılaşa biliyoruz. Hastaların bazıları da tanı konmuş olmasına rağmen hastaneye gelmeyi geciktirebiliyor. Kovid’den dolayı gecikme oluyordu ama son zamanda bu gecikme de azaldı. Yavaş yavaş gelmeye başladılar. Onkolojik vakalarımız zaten vardı. Bu dönemde artış oldu demem çok zor. En çok akciğer, meme ve lenfama kanseri teşhisi koyuyoruz.  Ağırlıklı olarak bu üç gruptaki hastalarla karşılaşıyoruz.” diye konuştu.

HABER:Songül MAZLUM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.