HARÇ BiTTi YAPI PAYDOS

Artan inşaat maliyetleri Trabzon’da inşaat sektörünü derinden sarstı

14 Eylül 2021 Salı 11:00
HARÇ BiTTi YAPI PAYDOS

1.5 SENEDİR PROJE ÜRETİMİ YOK

TRABZON İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, TÜİK’in açıkladığı verilerin üzerinde inşaat maliyetlerinin arttığını söyledi. Müteahhitlerin Türkiye genelinde inşaatları durdurma kararı aldığını hatırlatan Başkan Taflan, sıfır konut almanın hayale dönüştüğünü kaydetti. Piyasanın kilitlendiğini kaydeden Başkan Taflan, “Piyasaya baktığınız zaman da Trabzon’da yaklaşık 1.5 seneden beri üretilen proje yok. Alınan ruhsat yok. Sorun piyasadaki bu durumdan kaynaklanıyor.” dedi.

SIFIR KONUT ALMAK HAYAL OLDU 

PİYASAYA bir düzenleme getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Taflan, “Finans gücü olmayanlar piyasaya güvenerek proje üretemiyor. Müteahhitlerde işini askıya alanlar, işini geciktirenler, nereden bakarsak yüzde 60’ın üzerinde. Vergi dilimlerinde indirimlerin sağlanması, iyileştirmelerin yapılması lazım ki inşaat sektörü ayakta dursun. Şehri boydan boya gezelim. Tek tük küçük projeler var. Tüketiciye hitap edecek proje ağırlığı yok. Sıfır konut almak artık hayal.” diye konuştu.  

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, TÜİK’in açıkladığı verilerin üzerinde inşaat maliyetlerinin arttığını söyledi. Müteahhitlerin Türkiye genelinde inşaatları durdurma kararı aldığını hatırlatan Başkan Taflan, hem müteahhitlerin hem de alıcı kesimin haklı olduğu ve piyasanın kilitlendiği bir dönemin yaşandığını kaydetti. İnşaat malzemelerinin bazı kalemlerinde yüzde 100’ün üzerinde artış olduğunu kaydeden Başkan Taflan, “Biz sahadayız. Sahaya bakıyoruz. Piyasaya bakıyoruz. Şimdi tüketici tarafından baktığımız zaman yapımcı firmalar bu projeleri üretecekler ve satacaklar. Gelir gider bilançolarıyla birlikte, banka kredileri ile birlikte vatandaş bunlara nasıl yaklaşım gösterecek.  Fiyatlar bu şekilde arttığı sürece, inşaatın bütün kalemleri arttığı sürece  yapımcı fiyatlar bunu fiyat listesine yansıtacak. Bazı kalemlerde yüzde 100 artışlar yaşandı. Coğrafyamız nedeniyle arazi yapımız kısıtlı bir bölgede yaşıyoruz. Bina yapılan yerlerde genellikle kat karşılığı ev yapılan yerler. Müteahhitlerin girmiş olduğu projelerde ağırlıklı olarak kat karşılığı girilmiş olan projeler. Ortalama yüzde 40, yüzde 50’den bir proje yapıldığını düşünürsek bunun neredeyse yarıya yakını toprak sahibine verilecek. Müteahhide kalan bir dairenin maliyeti var. Zaten birim fiyatlarına baktığınız zaman 2 bin TL ile 3 bin TL arasında. Projeye baktığınız zaman imalata göre, işçiliğe göre yukarı da çıkabiliyor.  Kat karşılığı evlere baktığımızda 500 bin TL’nin üzerinde bir maliyet ortaya çıkıyor.  Tüketici haklı olarak serzenişte bulunuyor. Saygı duyuyorum. Bir bütçeyle konut sahibi olmak istiyorlar ama bütçe müteahhidin yapmış olduğu harcamaları karşılamıyor. Bu sefer de piyasa kitleniyor.” ifadelerini kullandı.

“YAPICI FİRMALAR TEDİRGİNLİK YAŞIYOR”

Müteahhitlerin yüzde 60’ından fazlasının işlerini askıya aldığını aktaran Başkan Taflan, “Pandemi süreci, onun akabinde yaşamış olduğumuz maliyetlerin sürekli artması, sadece Trabzon’da değil Türkiye’nin genelinde inşaat faaliyetlerini durdurdu.  Yapıcı firmalar tedirginlik yaşıyor. Burada finans gücü çok önemli. Hadi inşaatı yaptı bitirdi diyelim ama bir de bunun satış ayağı var.  Finans gücü olmayanlar piyasaya güvenerek proje üretemiyor. Müteahhitlerde işini askıya alanlar, işini geciktirenler, nereden bakarsak yüzde 60’ın üzerinde.  Süreç öyle bir hale geldi ki bunlar fiyatlarını artırmak zorunda kaldılar. Artırmak zorunda da kalınca tüketiciye olumsuz şekilde yansıdı. İnşaatların kalemleri yerinde durmadığı için maalesef ev fiyatları da yerinde durmadı.” diye konuştu.

“TÜKETİCİYE HİTAP EDECEK PROJE AĞIRLIĞI YOK”

Piyasanın düzenlenmesine ilişkin taleplerini de sıralayan Başkan Taflan, “Önemli olan bu saatten sonra ki süreç. Müteahhitler Türkiye geneli bir karar aldılar. Geçici süreyle inşaatları durdurdular ama ben bunların fayda sağlayacağını ümit etmiyorum. Ekonomik şartların olumlu şekilde gelişmesi lazım.  Otokontrol sistemi talep ediyoruz. Çimentoda yüzde 100’ün üzerinde artış olduğu zaman yetkililerin bunlara müdahil olması lazım. Stoklayıp, fiyatlar yukarı çıktıktan sonra satmanın da bir alemi yok. Önemli olan firmaların ayakta kalması. Tüketicilerin de almış oldukları daire karşılığında mağdur olmamalarıdır. Denetlimler yapılması, vergi dilimlerinde indirimlerin sağlanması, iyileştirmelerin yapılması lazım ki inşaat sektörü ayakta dursun. Trabzon’u dikkate aldığımızda fabrikası olmayan bir şehir. Buranın fabrikası tütmeyen bacası inşaat sektörüdür. Çünkü onlarca kaleme hitap eden sektördür. Bu şehir bir şekilde ticari hayatını idame ettirecek. Şu an piyasaya baktığımızda vatandaş 500 bin liraya bile sıfır konut alamıyor. Konut kredileri de yüksek.  Şehri boydan boya gezelim. Tek tük küçük projeler var. Tüketiciye hitap edecek proje ağırlığı yok. Maalesef sıfır  konut almak hayal oldu. İlerleyen zamanlar ne getirecek göreceğiz. Benim burada üzüldüğüm ben ticari boyuttan bakmıyorum. Aynı zamanda tüketiciyim. Tüketiciye de müteahhitlere de hak veriyorum. İlgili yetkili kişiler umarım bu sorunları ortadan kaldırır.” açıklamalarında bulundu.

HABER:Songül MAZLUM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.