Flaş Haber
Kapat

Hamsi avı yasaklandı karar olumlu karşılandı

09 Ocak 2021 Cumartesi 10:48
Hamsi avı yasaklandı  karar olumlu karşılandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Karadeniz’de avlanan hamsi balıklarında; yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındakilerin oranının artması nedeniyle hamsi avına 10 gün süreyle yasak getirdi. Alınan yasak kararını değerlendiren KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz, “Geçmiş yıllarda da uygulanması gereken, çok yerinde ve doğru bir karar.” dedi.

Karadeniz’de hamsi avına 10 gün süreyle yasak getirilmesini değerlendiren KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz, alınan kararın doğru olduğunu savundu. Tarım ve Orman Bakanlığı, Karadeniz’de avlanan hamsi balıklarında; yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındakilerin oranının artması nedeniyle hamsi avına 10 gün süreyle yasak getirdi. Alınan yasak kararını KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz değerlendirdi. Doç. Dr. Erüz, “Geçmiş yıllarda da uygulanması gereken, çok yerinde ve doğru bir karar. İlk olan bu uygulama kararının alınmasında katkısı olan uzmanlar ve Balıkçılık Genel Müdürü Sayın Altuğ Atalay Bey’i kutluyorum. Seneye tezgahlarda bol ve kaliteli balık görebilmek için bu yıldan tedbirini almamız gereklidir. Artık Karadeniz de, dünyada uygulanan meteorolojik, oşinografik ve biyo ekolojik verilere dayalı stok tahmin ve yönetimi, kontrollü, kotalı balık avcılığı yöntemine, geçilmesi gerekiyor. Avlanan hamsilerin aylardır, çoğunluğunun 5-7cm ve altında boya sahip olması, balık stoklarının çökme alarmının göstergesi idi.” ifadelerini kullandı.

“DAHA İYİ GELİR SAĞLAYACAK”

Alınan kararın gelecek yıl ki balık stoğunu etkileyeceğini kaydeden Erüz “Bakanlık uzmanlarının av veriminin azalma tehlikesini öngörerek tedbir alması balık stoklarını koruyabilmek adına güzel bir gelişme. Riski yönetmek için avcılığı önce kısa, gerekirse bir aya kadar uzun sürede durdurarak, su sıcaklığı hala 12-14 derecelerde olan Karadeniz’de, hamsinin beslenmeye devam ederek sofralık (9 cm üzeri) boya ulaşabilmesi için fırsat verilmesi çok doğru bir karar. Daha iyi beslenmiş, et verimi yüksek balık, daha iyi av ve pazar, daha iyi gelir sağlayacaktır. Ergen boya erişme şansı elde edecek stok, yumurtlama imkanı bularak, gelecek sene de balık avlama ve halka ulaştırma şansının garantisidir.” değerlendirmelerinde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.