Halk açık ihalesiz yapılan harcamaların hesabını soruyor

29 Mart 2021 Pazartesi 09:32
Halk açık ihalesiz yapılan harcamaların hesabını soruyor

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun “Başkanlık makamı deniz görmeli” diyerek başlattığı tadilatta 5 yıllık mobilyalarla yetinmeyip tadilat yaptırdığı odaları 898 bin 884 liralık yeni mobilyalarla donattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 898 bin TL’lik harcamasıyla Türkiye’nin gündemine oturdu.

BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Konuyla ilgili ise basın açıklaması yapan Başkan Zorluoğlu, şu ifadelere yer verdi: “Ortahisar Belediyesinin yeni binasına taşınmasından sonra, binamızın boşalan büyük bir bölümü hizmet gereklerine uygun olarak yeniden planlanmış ve binada kapsamlı bir onarım gerçekleştirilmiştir. Tadilat sonrasında bazı yeni daire başkanlıkları binaya taşınmış, yeni toplantı odaları, genel sekreterlik, danışmanlar ve başkan vekilleri odaları oluşturulmuş ve başkanlık makamı tüm ofisleriyle bir üst kata taşınmıştır. Oluşturulan bu yeni ofis ve çalışma mekanları için ortaya çıkan mobilya ve büro mal¬zemeleri ihtiyacı, Kamu İhale Kanunu kapsamında, işin ivediliği dikkate alınarak pazarlık usulüyle karşılanmıştır.

Bazı basın organlarında yazıldığının aksine, alınan mobilya ve büro malzemeleri sadece Başkanlık Makamı için kullanılmamıştır. Başkanlık makamı ile birlikte özel kalem, protokol, ziyaretçi bekleme bölümü, genel sekreterlik, danışmanlar, başkan vekillerinin oda ve ofisleri ile yeni toplantı salonlarının ihtiyaçları da bu kapsamda karşılanmıştır. Ancak ihale belgesinde işin pratiği gereği “Başkanlık Makamı” yazdığın¬dan bu durum bazı kesimlerce yanlış anlaşılmıştır. Yani 898 bin liralık mobilya ve büro malzemesi sadece Başkan Makam odası için kullanılmamış, onunla birlikte birçok belediye birimimizin ihtiyaçları da karşılanmıştır. Alınan mobilya ve büro malzemesinde kesinlikle lüks malzeme alımı cihetine gidilme¬miş, pahalı olmayan ve ortalama mobilyalar tercih edilmiş, Başkanlık Makamı dahil, tüm birimler fiyat ve kalite bakımından makul ölçüler içerisinde kalınarak tefriş edilmiştir.”

SOSYAL MEDYA KULLANICILARI TEPKİLİ

Başkanın bu açıklaması ise sosyal medya kullanıcılarını tatmin etmedi. İşte sosyal medya kullanıcıların Başkan Zorluoğlu’na yorumları: “Böyle açıklama olmaz. Alınan mobilyaların faturasını sunun. Her mobilyanın karşısına hangi birim için alındığını gösterin, anlayalım. Öyle “birçok birim için” demek yetmiyor. Hadi bakalım. Çok kolay; Cep telefonu ile faturanın fotoğrafını çekip koyabilirsiniz.”

“3/5 mobilya eşyasını çok büyük bir soygunmuş gibi dert yanıyorlar Karadeniz sahilini baştan sona gezin bakalım hangi şehirler 30 yıl ileriye, hangi şehir 30 yıl geriye götürülmüş, yazılacak çok şey varda bizde bu millet oldukça…”

“Ya yemişim mobilyasını ihalesini Trabzon yaşanmaz bir şehir olma yolunda hızla ilerliyor Millet aya gidiyor Bizim şehrin göbeğine çizmeyle gidiyoruz Bütün mahalleler perişan durumda Yollar yamalı Milletin arabası perişan oldu Plan program dahilinde parça parça yapsaydınız keşke”

“Trabzon gibi, futbol dışında fabrikası dahi olmayan, işsizliğin zirve yaptığı, ülkedeki en pahalı hayat şartları olan illerden biri için bu rakam biraz fazla ve israf değil mi?”

“Bu rakamın ivedilikle ne alakası var. Böyle bir mobilya alım rakamı mı olur?.. bu işin ivedilikle ne alakası var, afet mi oldu ,yangın mı çıktı, bina mı çöktü nedir yani?.. yazık bu milletin hakkını yemeyin, bu mobilyalara neye ne kadar verdiniz onu gösteren detaylı fatura nerde?”

“Boş verin bakın keyfinize... Otobüs seferlerini iptal etmeyin yeter.. Ortahisar belediyesi yetiyor Trabzon'a hizmet konusunda.“Yollardan haberiniz var mı, 1970 yılına döndü yollar ne gelen var ne soran ama seçim zamanı geldiğinde hesabı soracağız bizde merak etmeyin o mobilyalar size kalmayacak..”

Son Güncelleme: 29.03.2021 14:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.