Güzel bir örnek olacak Rektör Çuvalcı Hayrat’ta...

Hayrat Belediyesi kompost tesisini KTÜ’ye devrediyor

30 Ocak 2021 Cumartesi 09:37
Güzel bir örnek olacak  Rektör Çuvalcı Hayrat’ta...

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı beraberinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş ve Genel Sekreter Prof. Dr. Bünyamin Er olarak Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu’nu ziyaret etti. Ziyaret sebebinin üç yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Hayrat Belediyesine hibe edilen kompost tesisinin devri olduğu öğrenildi.

Üç yıl Önce Hayrat’a Verildi

 TESİS Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üç yıl önce Hayrat Belediyesine organik gübre üretimi için hibe edildi. Hayrat’taki çay fabrikaları ile yurtların ve evlerin evsel atıklarının işlenerek gübreye dönüştürülmesini amaçlayan tesis belediye tarafından eleman yetersizliği nedeniyle işletilemedi. Başkan Mehmet Nuhoğlu, tesisi KTÜ’ye devredebileceklerini söyledi.  

Nuhoğlu: KTÜ’ye Daha Uygun

 NUHOĞLU, “Tesis bizim için güzel bir örnek oluşturacaktı. Ancak atıkları toplayamadık. Araya pandemi girince tamamen yetersiz kaldık. KTÜ’den tesisin kendilerine devri için talep geldi. Biz de olumlu baktık. bakanlıktan izin alarak devri gerçekleştireceğiz. Rektörümüzle ziyarette bu konuyu değerlendirdik.” dedi. 

KTÜ Organik Gübre Üretecek

 KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı  da kompost tesisinin KTÜ bünyesinde önemli bir fonksiyon icra edeceğini belirterek, “50 bin öğrencisi, hastanesi ve aynı kampüs içinde yurtlarıyla birlikte yeterince evsel atık var. Bu atıkları çöpe atmak yerine makine sayesinde organik gübreye dönüştürebileceğiz. Güzel bir örnek olacak.” dedi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.