Güçlü insanların asla yapmadığı 7 şey

09 Ocak 2021 Cumartesi 15:29
Güçlü insanların asla yapmadığı 7 şey

Zihinsel olarak güçlü insanlar, herkes için tüm rolleri üstlenmeye çalışma ihtiyacı hissetmiyorlar. Aksine, zamanlarını ve enerjilerini en önemli şeylere ayırırlar.

Bazı insanlar güçlü olmanın kesinlikle her şeyi yapabilmek anlamına geldiğini düşünüyor. Zihinsel olarak güçlü insanlar, herkes için tüm rolleri üstlenmeye çalışma ihtiyacı hissetmiyorlar. Aksine, zamanlarını ve enerjilerini en önemli şeylere ayırırlar.

Onları hedeflerinden uzaklaştırabilecek şeylere hayır diyorlar ve değerli enerjilerini gerçekten önemi olmayan şeylere harcamayı reddediyorlar. İşte zihinsel olarak güçlü insanların yapmakla zaman kaybetmediği yedi şey:

1.  İnsanların ne düşündüğünü önemsemezler

Başkalarının fikirlerini önemsemek ve onların yargılarından korkmak, giydiğiniz kıyafetlerden çocuklarınızı nasıl eğittiğinize kadar hayatınızın her alanını etkileyecektir. Bu, risk almaktan, eleştirilebilecek veya reddedilebilecek şeyler yapmaktan kaçınmanıza neden olabilir - yeni bir işe başvurmak veya size zarar veren biriyle konuşmak gibi.

Zihinsel olarak güçlü insanlar, başkalarını mutlu etmeye önem vermezler. Kendilerine güvenirler ve önceliklerinin değerleri ile uyumlu olmasını sağlarlar. Başkalarının ne düşündüğüne bakmaksızın çabalarını hedeflerine ulaşmaya odaklarlar ve ellerinden gelenin en iyisini yaparlar.

2. Fazla düşünmezler

Zihinsel olarak güçlü bir insan asla fazla düşünmez. Fazla düşünmeyi reddediyorlar. Bunun yerine seçeneklerini değerlendirip harekete geçerler.

Zihinsel olarak güçlü bir insan asla fazla düşünmez. Fazla düşünmeyi reddediyorlar. Bunun yerine seçeneklerini değerlendirip harekete geçerler.

Aldıkları riskleri bilirler ve yaptıkları seçimlerin her zaman mükemmel olmayacağını da bilirler. Ama ne olursa olsun bundan sıyrılacaklarından emindirler.

3. Kendilerini cezalandırmazlar

Zihinsel olarak güçlü insanlar, eylemlerinin tüm sorumluluğunu alır. Ancak toksik özeleştiri yapmazlar.

Hatalarından dolayı kendilerini cezalandırmayı reddederler, çünkü aşırı özeleştirinin etkili olmadığını bilirler. Aksine, öz şefkatin daha iyi yapmanın anahtarı olduğunu bilirler ve bu yüzden hata yaptıklarında kendilerini affetmek için konuşmayı seçerler.

4. Boş umutlar içinde olmazlar

Boşuna umut etmek, kızgınlık ve pişmanlık gibi acı verici duyguları ateşleyebilir. İster ebeveynlerinizin size farklı davranacağını umuyor olun, ister patronunuz size bu ekstra projeyi asla vermemiş olsun, değiştiremeyeceğiniz durumlarda bataklığa kapılabilir ve yeni fırsatları kaçırabilirsiniz.

Zihinsel olarak güçlü insanlar, farklı muamele görmeyi umarak değerli zamanlarını boşa harcamazlar. Aksine, enerjilerini her durumda ellerinden gelenin en iyisini yapmaya harcıyorlar.

5. Kendilerine acımazlar

Zihinsel olarak güçlü insanlar üzgün olmaktan korkmazlar, ancak çaresiz ve umutsuz olmayı reddederler. Kendilerine acıyarak zaman kaybetmek yerine, rahatsızlıklarıyla baş etmenin sağlıklı yollarını bulurlar, örneğin yürüyüşe çıkmak veya bir arkadaşıyla problemleri çözmek gibi.

6. Kendilerine yardımı dokunmayan insanlar hakkında şikayet etmezler

Sevmediğiniz insanlar veya haksız bulduğunuz durumlar hakkında şikayetlenmek size cazip gelebilir. Ancak çevrenizdekilere şikayet etmek kimseye iyi gelmez.

The Scientific Review of Mental Health Practice'de yayınlanan 2007 tarihli bir araştırmanın yazarlarına göre, "Psikolojik araştırmalar, şikayet etmenin neredeyse hiçbir yararlı etkisi olmadığını göstermiştir ve bunun yerine şikayet etmenin öfkeyi ifade etme olasılığını ve olumsuz sonuçlarını artırdığını öne sürmektedir.

Bu yüzden zihinsel olarak güçlü insanlar, kendilerine yardım edemeyen insanlara şikayet ederek zaman kaybetmezler. Bunun yerine, durumla başa çıkma gücüne sahip insanlarla endişeleri hakkında konuşurlar. İster bir yöneticiye şikayette bulunsunlar ister endişelerini bir arkadaşına dile getirsinler, dillerini sorunu çözmeye yardımcı olamayan insanlara harcamıyorlar.

7.  Değiştiremeyecekleri şeylerin üzerine düşünmezler

Sohbetleri kafanızda tekrarlamak veya hatalar üzerine kafa yormak sizi acı verici bir ruh halinde tutar ve ilerlemenizi engelleyebilir.

Zihinsel olarak güçlü insanlar, değiştiremeyecekleri şeyleri düşünerek zaman kaybetmek yerine, duygularıyla başa çıkmaya odaklanırlar.

Zihinsel gücünüzü tüketen sağlıksız alışkanlıkların farkına varmak, vazgeçmenin ilk adımıdır. Çok çalışma ve özveri gerektirir, ancak pratik yaparak zamanınızı ve enerjinizi hayattaki en önemli şeylere ayırmayı öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.