Gramaj düşürülerek gizli zam uygulandı

Trabzon’da gramajı düşürülen ekmeğe CHP çevresinden tepki geldi

16 Ocak 2021 Cumartesi 14:14
Gramaj düşürülerek gizli  zam uygulandı

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu ve Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, Trabzon’da ekmeğin fiyatının değişmediğini fakat gramajının azaltılarak zamma neden olmasına tepki gösterdi.

“BELEDİYEMİZ VE EKMEK ZAMMI”

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, 280 grama satılan ekmeğin 230 grama düşürüldüğünü, zam gelmese bile gramajının düşürülerek ekmeğe yüzde  21.74 zam uygulandığını söyledi. Fırıncılara hak verdiğini fakat ekmeğin vatandaşın temel ürünü olduğunu ifade eden Söğüt, bütçe açığını arttıracağını belirtti. Diğer belediyeler ve fırıncılar arasındaki işbirliğine değinen Söğüt, Trabzon’da yapılan zamma Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ni sadece bakmakla eleştirdi. Söğüt, “Trabzon’da bugünden itibaren, 2 liraya satılan 280 gram ekmek, 230 grama düştü. Fiyatı değişmese de gramajı düşürülerek, ekmeğimize yüzde 21.74 zam yapılmış oldu. Belki fırıncılar haklı; girdi fiyatlarına paralel maliyet te artmış olabilir. Fakat vatandaşın sofrasının en temel ürününe yapılan zam, vatandaşın bütçesindeki kara deliği biraz daha büyütecektir. Bazı şehirlerde belediyeler ile fırıncılar arasındaki işbirliği ile birçok şehirde de belediyeler kendi üretimleriyle vatandaşın ekmeğe daha ucuz ve daha sağlıklı ulaşmasını sağlarken, Trabzon’da ekmeğe yapılan zammı, diğer zamlar gibi sadece izlemekle kalan Büyükşehir Belediyemiz var.” ifadelerini kullandı.

“SOSYAL BELEDİYECİLİKTEN UZAK BİR BELEDİYEMİZ VAR”

Diğer belediyelerin ekmeği Trabzon’dakinden yarı fiyatına sattığını ifade eden Söğüt, başta ekmek olmak üzere bir çok temel gıda maddelerini vatandaşın daha ucuza alabilmesi için mücadele ettiklerini söyledi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bu seferberliklerden uzak olduğunu belirten ve özellikle pandemi döneminde üretilen her yatırımın vatandaş için öneminin büyük olduğunu kaydeden Söğüt, “Bakınız, Trabzon’da 230 gram ekmek 2 lira iken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendi ürettiği 250 gram ekmeği 1 liraya, Ankara Büyükşehir Belediyesi kendi ürettiği 250 gram ekmeği 1 lira 25 kuruşa, Bursa Büyükşehir Belediyesi 400 gram ekmeği 1 lira 75 kuruşa satıyor. Kısacası her partiden, her bölgeden birçok belediye ekmeği vatandaşa, Trabzon’un yarı fiyatına satıyor / sunuyor. Vatandaşın, özellikle de dar gelirlinin en büyük harcamasının mutfak olduğunun bilinciyle, başta ekmek olmak üzere temel gıda maddelerini vatandaşın daha ucuz satın alabilmesi için seferber olan birçok belediye var. Fakat bu seferberlikten haberi olmayan, sosyal belediyecilikten uzak bir belediyemiz var. Süslü püslü duyurularla hizmet ve yatırım duyuruları yapan Belediyelerimiz bilmelidir ki, vatandaş için bu dönemde yapılan hiçbir yatırım, salgınla beraber içine düştüğü ekonomik krize çare üretilmesinden daha önemli değildir.” dedi.

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu ise gramaj farkıyla ekmeğe uygulanan zamma şu şekilde tepki gösterdi. “Trabzon da yarından itibaren ekmek yine 2 TL ancak gramaj azalıyor.  280 gram olan ekmek 230 grama düşecek. Buda %18 gram azalması bir başka deyişle %18 zam demektir.”

HABER:  Kübra Nur KOTAMAN

Son Güncelleme: 16.01.2021 14:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.