Eğer devlet biz isek emrediyoruz…

Ötüken Dergisi Trabzon Temsilciliği Kerkük için basın açıklaması düzenledi.

banner4
02 Nisan 2017 Pazar 14:16
Eğer devlet biz isek emrediyoruz…
banner38

61MEDYA / BERKAY GÜNTEKİN - Ötüken Dergisi Trabzon Temsilciliği Kerkük’te resmi binalara Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bayrağının asılmasına tepki göstermek için yürüyüş düzenlendi. Uzunsokak’ta toplanan grup “Kerkük Türk’tür Türk Kalacak, Ha Trabzon Ha Kerkük Ha Türkmen Ha Türk, Kerkük Esirse Trabzon Hür Değildir” yazılı pankart açarak, “Trabzon Uyuma Kerkük’e Sahip Çık, Ordu Kerkük’e” yazılı dövüzleri tutarak yürüdü.

Grup “Ne evet ne hayır Kerkük için haykır, Kerkük Türk’tür Türk Kalacak” sloganları eşliğinde Meydan Parkı’na kadar yürüyüp burada basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan Ötüken Dergisi Trabzon Temsilcisi Mehmet Ali Doğan yapılan bu davranışı Türkmenler aleyhine kasıtlı bir davranış olarak nitelendirip “Birkaç gün önce Türk’ün öz vatanı olan Kerkük’te, devletin resmî binalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bayrağı asılmıştır. Mesut Barzani ve peşmergelerinin Kerkük üzerindeki hesapları herkesçe malumdur. Yüzyıllar boyunca Türklüğe ev sahipliği yapmış olan Türkmeneli coğrafyasının bir vilayeti olan Kerkük, bugün Barzani tarafından ele geçirilmek istenmektedir. Barzani’nin kuklası olan Kerkük Valisi’nin Irak anayasasına aykırı bir şekilde Kerkük’ün hukuki statüsünü değiştirmeye çalışması Türkmenlerin aleyhine yönelik kasıtlı bir davranıştır.” dedi.
KÜRT DEVLETİ KURULMAYA ÇALIŞILMAKTADIR!

Doğan “Mesut Barzani bir oldubitti ile Kerkük’ü, kuracağı sözde Kürdistan sınırları içerisine dâhil etme hayalini bugün ısrarla ve alenî bir şekilde dile getirmektedir. Yakında bağımsızlık referandumu düzenleyeceklerini söyleyerek Türkiye’ye ABD’nin gücünü arkasına aldığı mesajını vermektedir. Ayrıca FETÖ’nün merkezi olan ABD’nin, Kuzey Irak’ta PKK’lılarla birlikte kameralara verdikleri pozlar basına yansımıştır. Artık gayet açıktır ki, ABD Ortadoğu’da bir Kürt devleti kurulmasına çalışmaktadır. Kerkük’te yaşananlar bunun habercisidir.Basın ve medya kurumlarımız fazla göstermese de Kerkük bugün bir yanardağ lavı gibi kaynamaktadır!” diye konuştu.

GÖZLER AY-YILDIZLI AL BAYRAĞA HASRET

Doğan Arapların Irak merkezi yönetimine, Kürtlerin Mesut Barzani ve PKK’ya sırtlarını dayadığı bu ortamda Türkmenler sahipsiz bir durumda olduğunu belirtip “Kerkük Türkleri kadın-erkek, genç-yaşlı demeden günlerdir sokaklarda, ellerinde Türkmen bayraklarıyla canhıraş şekilde seslerini duyurmaya çalışmaktadır. Gözler, yardımlarına koşacak ay-yıldızlı al bayrağı hasretle beklemektedir.” İfadelerini kullandı.

PEŞMERGENİN TRABZON’A GİRMESİYLE BİR FARKI YOKTUR!

Doğan Trabzonlu vatandaşlara seslenipÖz vatanın Türkmeneli kan ağlıyor, Türkmen soydaşların gavim gardaş neredesin diye haykırıyor! Bu duruma daha ne kadar tepkisiz kalacaksın! Bu çığlıklara daha ne kadar sessiz kalacaksın! Kerkük'e Barzani’nin bayrağının asılmasıyla Trabzon’a asılması arasında bir fark yoktur! Kerkük'e peşmerge girmesiyle Trabzon'a girmesi arasında bir fark yoktur! Kerkük esirse Trabzon hür değildir!” dedi.

Mehmet Ali Doğan “Türkiye Cumhuriyeti Lozan Anlaşması’ndan doğan hukuki, bunun yanında tarihî ve kültürel haklarını da kullanarak duruma müdahale etmek zorundadır. Kerkük’ün etnik ve hukuki statüsünün değiştirilmesine müsaade etmemelidir. Ancak görüyoruz ki dışişlerimiz bunu sözlü birkaç kınama ve tepkiden ileri taşıyamamaktadır. Türk siyasileri ise iç politika konuları ile uğraşmakta ve Kerkük’te yaşanılanların üzerine düşmemektedir. Oysa bizleri yönetenlere 1990’ların başında Ermenilerin başka bir Türk yurdu olan Dağlık Karabağ’ı nasıl işgal ettiklerini hatırlatmak istiyoruz. O zamanki Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, Azerbaycan Türklerine gerekli yardımı yapmayarak Ermenilerin Dağlık Karabağ’ı işgaline sessiz kalmış ve ne yazık ki birçok acılarına yaşanmasına istemeyerek de olsa sebebiyet vermiştir.” dedi.
EĞER DEVLET BİZ İSE EMREDİYORUZ…

Doğan konuşmalarını tamamlarken “Bugün aynı acıların Kerkük’te yaşanmaması için Türk hükümeti kararlı bir politika ile hareket etmelidir. Şundan emin olunmalıdır ki, Kerkük’ün Barzani’nin eline geçmesi Türkiye Cumhuriyeti için açık bir tehlike ve tehdittir. Bu sebeple en büyük tepkiyi devletimiz ve milletimiz vermelidir. Türkiye, gerekirse askerî harekât kartını da kullanmayı göz önünde tutmalı ve güneyinde Kerkük’ü de sınırlarına katmış sunî bir Kürt devletinin oluşumuna asla izin vermemelidir. Biz Türkçülerin, devletimiz yöneticilerinden isteği budur. Buradan gerekli merciilerin başında olanlara yüce ecdâdımız Fatih Sultan Mehmed’in ruhuyla çağrı yapıyoruz. Eğer devlet siz iseniz bize emredin, Kerkük'e girelim! Eğer devlet biz isek size emrediyoruz, Kerkük'e girin!
Herkes iyi bilsin ki, Türkçüler, canından kanından vazgeçmiş, vatan savunması için burada hazır beklemektedir! Dün ne demişsek, bugün de yarın da aynı şeyi söyleyeceğiz: Kerkük Türk'tür, Türk Kalacak!” ifadelerine yer verdi.


 

Son Güncelleme: 02.04.2017 16:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.