Dolar krizini Yorumladı

 KTÜ İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Küçükkaya, yaşanan ekonomik krizi yorumladı. Küçükkale, “Sıcak para ülkeden kaçmaya başladı. Siyasetin faize müdahalesiyle yaşanan bu kaçış dolara talebi yükseltti. Ancak her şeye rağmen müdahale edilmezse Türkiye bu krizi de atlatır.” dedi.  

24 Kasım 2021 Çarşamba 12:43
Dolar krizini  Yorumladı

KTÜ İkisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikası Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Küçükkale, Türkiye’nin ekonomik daralmasını yorumladı. Küçükkale, Türkiye’nin derin ekonomik krizlerden sağ çıktığını bu krizi de atlatacağını ancak faizin düşürülmesi gibi gereksiz ısrarlardan uzak durulması gerektiğini kaydetti.

DÖVİZ DARALDI FİYATLAR UÇTU

Prof. Dr. Küçükkale, doların durdurulamayan yükselişiyle ilgili “Ekonomi literatüründe bir şeyin değeri artıyorsa ona iki neden addederiz. Birincisi ya o şeye talep artmıştır. İkincisi o şey piyasada kıt bulunuyordur. Dövizin fiyatı artıyorsa ya talep artıyor, insanlar dövize hücum etmişlerdir. Ya da ülkede döviz kalmamıştır. Türkiye’de bunların hangisi gerçekleşti de döviz kurları arttı? Şahsi kanaatim ülkede döviz kıtlığı başladı. Ülkeden döviz kaçıyor. Sıcak para ülkeden kaçıyor. Sıcak paranın kaçması demek ülkede döviz kıtlığı başlıyor demek. 2001’den bu tarafa ülkedeki döviz rezervi dışardan gelecek sıcak paraya bağlı. Döviz kıt derken hiç yok değil. Eskisi kadar bol değil, miktarı azaldı. Döviz arzında daralma var, bu daralmadan fiyatlar yükseliyor.” diye konuştu.

TÜRKİYE KAZANÇLI BİR ÜLKE OLMAKTAN ÇIKTI

Açıklamalarını sürdüren Prof. Dr. Küçükkale “Sıcak paranın kaçmasının nedeni ise faizlerin üstünde baskı var. Mevcut yönetim Merkez Bankası’na faizleri düşürme konusunda bir baskı uyguluyor. Politika faizleri yüzde 15’lere kadar düştü. Bu nedenle yabancı sermaye eskisi kadar kazançlı bulmuyor Türkiye’yi. Türkiye kazançlı bir ülke olmaktan çıktı. Faizin düşmesini sıradan tüketici herkes ister. Ama şartların olgunlaşması gerekiyor. Aklınıza estiği zaman faizi düşüremezsiniz. Ekonomik dengeler gözetilmeden yapılırsa faiz indirimi bu sefer de döviz kurları fırlıyor. Hangisinin maliyeti daha yüksek?

Türkiye üretim yapabilmek için ithal girdiye ihtiyaç duyan bir ülke. Döviz kurlarındaki yükseliş bizim ithal ettiğimiz girdi maliyetlerini artırıyor. Bu da enflasyona yansıyor. Bu da vatandaşın daha çok canını yakıyor. Dengeleri gözetmeden uygulanan her politika can yakar.” ifadelerine yer verdi.

EKONOMİ İÇİNDEN ÇIKILMAZ HAL ALABİLİR

Prof. Dr. Küçükkale, “Biz zamanında çok derin krizlerden çıkmayı başarmış bir ülkeyiz. 2001 krizinden çıkmayı başardık. 70’lerde 80’lerde ve 1994’lü yıllarda yaşanmış ekonomik krizlerimiz var. O kadar derin krizlerden çıkmayı başarmış bir ülkeyiz. Bundan da çıkmayı başarırız. Anlamsız ısrarlardan uzak durmak gerekiyor. Denenmiş politikalar tekrar tekrar denenmeye devam edilirse ekonomi içinden çıkılmaz hale gelir. Faizlerin düşürülmesi anlamsız bir ısrardır. Bunun telafisi, tedavisi ne kadar sürer bilemiyorum.” şeklinde belirtti.

BEKLENİYORDU..

Prof. Dr. Küçükkale, ekonomik daralmanın daha önceden öngörüldüğünü kaydederek “Bugünlerin geleceğini çok öncesinden biz aramızda konuştuk. Bekleniyordu.. İşte bugün geldi. Bizim için sürpriz olmadı.” dedi.

Prof. Dr. Küçükkale, Türkiye ekonomisine dışardan müdahalenin olunmadığını bu tür şeylere itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı. Küçükkale, “Ekonomisi güçlü bir ülke ekonomik anlamda Türkiye’ye savaş açamaz mı? İsterse tabi ki yapar. Bu tür şeylere itibar edilmemesi gerekir.” diye belirtti.

OLAY SADECE EKONOMİK DEĞİL

Prof. Dr. Küçükkale, “Olay sadece ekonomi yönetimiyle ilgili bir durum olsa toparlaması kolay. Yayınlarsın istikrar politikası. Alırsın önlemini. 6 ayda toparlarsın. Ama olay sadece ekonomik değil. İşin içerisinde siyaset de var. Kararların arkasında olan iktidar partisidir. Olayın siyasi boyutunu bilemiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Son Güncelleme: 24.11.2021 13:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.