Dere yatağına terminalden vazgeçmiyor

Trabzon’un dere yatağında terminale karşı çıkışını ‘Tartışma’ olarak yorumlayan Zorluoğlu, ‘Çok iyi yerlerimizi yok. Burayı bulabildik’ dedi.

09 Eylül 2021 Perşembe 10:37
Dere yatağına terminalden vazgeçmiyor

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısının ilk oturumunda Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Değirmendere Vadisinde yapılacak olan terminalden vazgeçmeyeceğini belirterek “devam” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu, “Yüklenicinin yaşadığı finansal problemler nedeniyle sözleşmesini feshettik ve proje revizyonu yapıldı ihalesi yapıldı. Burası yeniden başladı. Gerek Türkiye’de meydana gelen sel felaketleri, gerek buranın yapıldığı alanın durumu itibariyle epey tartışmalar oldu. Eleştiriler oldu, öneriler oldu. Bunların hepsini değerlendirdik. Bu süreç son derece şeffaf işledi. Bu konu tartışıldı.

KAÇAK YAPI SÖZ KONUSU DEĞİL

Böyle dere yataklarına, vatandaşlarımız tarafından yapılan kaçak yapı meselesi gibi asla görülemez. Kaçak yapı söz konusu değil. İmar planı var. Ortahisar İlçemiz ile birlikte yapılan imar planı. Bu imar planı çerçevesinde yapılan yapılaşmalar var. Şimdi bu bakımdan burayla ilgili dere yatağına kaçak yapı yapılıyor şeklinde yaklaşımı ortaya koymak doğru olmaz, haksızlık olur.

ÇOK İYİ YERLERİMİZ VAR DA BİZ Mİ YAPMIYORUZ

Elbette çok daha iyi yerlerimiz olsa oraları tercih ederiz. Derenin yapımına yapılan bu tür yapılarda, yapım maliyetleri artıyor. Fore kazık, zemin iyileştirmesi vs. Burayı biz başka yerlerimiz var da tercih etmiş değiliz. Ekonomik olarak güçlü belediye değiliz. Kamulaştırma yapamıyoruz. Burası bizim kendi arazimiz. Burada yapabileceğimizi hesapladık. Projesini hazırlarken ilgili kurumların raporlarını, görüşlerini aldık. DSİ Bölge Müdürlüğünün konuyla ilgili resmi yazısını, görüşünü aldık. 10 şart koydular. Biz de şartlara ilave yaptık. Bina giriş kotu 14.30’a çıkıyor. Bu binayı yapacağımız dere seviyesinden 14.30 yukarıda. Şu anda bulunan otogar ondan 3 metre aşağıda.

TAŞKINA MARUZ KALABİLECEK ALAN
Bu alan taşkına maruz kalabilecek alan. Bu noktada tereddüt yok. İmar planları ve yapılaşma izni ona göre verildi. Bizde bu alanda taşkın alanı hassasiyetli işimizi projelendirdik. İmalatında da bu hassasiyetlere uyuluyor. Dere kenarında her hangi bir girişi olmayan yapı oluşturuyoruz. Ben şahsen yeni duruma göre de, DSİ’den aldığımız 100 yıllık verilere göre de burayı yeniden değerlendirdik” açıklamalarına yer verdi.

KARŞI ÇIKMAK KAÇAK İNŞAAT DEMEK DEĞİL

Kamuoyu eleştirilerinin dikkate alınması gerektiğine vurgu yapan CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin ise, “Yöneticilerin ‘ben yaptım oldu’ demesi çok yanlış. Bu otogar meselesine başından beri karşıyım. Bu kaçak inşaat yapılıyor demek anlamına gelmiyor. 1990’daki selden sonra DSİ o bölgeyle ilgili rapor tuttu. ‘sel taşkın bölgesidir’ diye imar planlarına işlenmesi söylendi.” diyerek iktidar değişikliklerinden sonra her gelen başkanın orada bir cami, okul, muayene istasyonu gibi yapı yaptıklarını yer seçimlerinin yanlış olduğunu vurguladı.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Aslan Güner ise dere yatağında terminale doğrudan karşı çıkamadı. Destek de vermeyen Güner, kuzeyinde ve güneyinde taşkın koruma duvarlarında DSİ ile düzenleme yapılıp yapılmayacağını sordu. Mevcut taşkın koruma duvarlarını çok eski olduğunu ve onarıma gidilip gidilmeyeceğini sordu.

Son Güncelleme: 09.09.2021 11:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.