Denizlere hakim olan dünyaya hakim olur

KTÜ Rektörü Çuvalcı, düzenlenen çalıştayda önemli mesajlar verdi

24 Mart 2021 Çarşamba 11:34
Denizlere hakim olan  dünyaya hakim olur

KTÜ ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından “Küreden Türkiye’ye Denizden Bir Ufuk Turu” Çalıştayı yapıldı. Çevrimiçi düzenlenen çalıştaya katılan KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, “Denizlere hakim olan bugün gerçekten dünyaya hakim oluyor.” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi ile Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi tarafından “Küreden Türkiye’ye Denizden Bir Ufuk Turu” Çalıştayı yapıldı.  Çalıştaya katılan KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Mavi Vatan’dan deniz hukukuna kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.  Türkiye’nin Mavi Vatan politikasına dikkat çeken Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, “Mavi Vatan kavramı yeni bir konsept. Birkaç yıldan beri ortaya çıktı Mavi Vatan ve denizler. Denizlere hakim olan bugün gerçekten dünyaya hakim oluyor. Bakıyoruz Amerika’nın savaş gemileri var Aden körfezinde, denizlerde… Ne yapıyorlar? Denizlerden karaları hakimiyet altına alıyorlar. Bu manada bizim geçmişimizde tabii Barbaros Hayrettin Paşa, Piri Reis, Çaka Bey var.  Böyle bir kültürümüz var. Böyle bir neslin torunu olarak tabii biz de denizlerde olmalıyız. Denizleri iyi yönetmeliyiz. Yalnız bu sözle değil, pratikle olması lazım. Bizim bilim ve teknolojiyi savunma sanayi, silah sanayi alanında gelişmemiz lazım. Mesela uçak gemimiz… Yeni yapmaya başladık. Gönül arzı eder ki bugün bizim de birkaç uçak gemimiz olsun. Bugün Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz’de daha iyi ülkemizin çıkarlarını savunalım. Tabii bu deniz etki alanlarında -daha önce kıta sahanlığı deniyordu- ülkemizin çıkarlarını savunmak için güçlü olmalıyız. Beraber, bir olmalıyız.” diye konuştu.

ÜNİVERSİTELERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Denizlerde Türkiye’nin hukukuna sahip çıktığını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Çuvalcı, “Bu konularda bütün siyasi partiler bir araya gelmeli, geliyor da. Bu güzel bir gelişme. Kıbrıs’ta doğal gaz keşfi var. Bununla ilgili bayağı bir mücadele sürdürülüyor. Biz de bu konuda hakkımızı, hukukumuzu savunmaya başladık. Bunlar güzel bir gelişme. Eskiden belki bu kadar bazı konularda ısrarcı olamıyorduk ama artık Türkiye denizlerde hakkımızı hukukumuzu korumak için canla başla çalışıyor. Tabii birazda diplomasi de, tanıtımda eksik miyiz? Bunu da düşünüyorum her zaman. Tabii bazen de bize bu konuda problem çıkaran ülkelerin kendi aralarında lobi faaliyetleri güçlü. Yunanistan’ı düşünün. Adalar konusunda malum Avrupa Birliği onlara destek oluyor. Kıbrıs konusu 1974’ten beri çözülemeyen bir problem. Bu manada biz üniversitelere büyük görev düşüyor. Denizcilik konusunda araştırma olsun, devletin belirlediği bazı tematik konularda bizlerin de çalışma yapması lazım.” ifadelerini kullandı.

ARAŞTIRMA VE AKADEMİSYEN YETİŞTİRİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ

Deniz hukuku konusunu özellikle vurgulayan Prof. Dr. Çuvalcı, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Bu konuda mesela balıkçılık sektöründe istihdam maliyeti çok daha düşük. YÖK bazı üniversiteleri tematik olarak misyon üniversitesi olarak belirledi. Çayı Rize’ye verdi. Artvin’e tıbbi aromatik bitkileri, Düzce’ye sağlığı, Uşak’a seramiği… Bu manada YÖK de belki denizcilik üzerine bazı üniversiteleri ön plana çıkarabilir. Bunu önemsiyorum. Bunun dışında 102.000 doktora konularına baktığımızda nanoteknoloji, yapay zeka var. Burada denizliği sanki göremedim. Üniversitelerde mesela deniz hukuku konusunda ben Mavi Marmara olayını takip ettim. Türkiye’de Lahey Adalet Divanı’na gidecek hukukçu bulamadık. Deniz hukuku konusunda da üniversitelerin akademik çalışmalar yapması, akademisyen yetiştirmesi çok önemli. Malumunuz bu konuda çalışan kişiler çok az. Bir elin parmakları kadar. Ben üniversitelerin deniz konusunda çok araştırma yapabileceğine inanıyorum.”  Çalıştay çeşitli başlıklarda yapılan sunumların ardından son buldu.

HABER: Songül MAZLUM

Son Güncelleme: 24.03.2021 11:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.