Deliklitaş Mevkisi sorunu çözüldü...

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli bir takım ziyaretler yapmak için Trabzon'a geldi.

banner4
12 Mart 2017 Pazar 14:51
Deliklitaş Mevkisi sorunu çözüldü...
banner38

61MEDYA / BERKAY GÜNTEKİN - Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli bir takım ziyaretler yapmak için Trabzon'a geldi. Trabzon Valisi Yücel Yavuz'u ziyaret eden Canikli ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesine geldi. Belediye ziyaretinin ardından TTSO'ya geçen Nurettin Canikli sonra istihdam seferberliği ile ilgili toplantıya katıldı.

Toplantıda konuşan TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu "İşin özü sayın cumhurbaşkanımız ve bakanımızın katıldığı toplantıda bir istihdam seferberliği başlatıldı. Bizde üzerimize düşeni yapıyoruz. Amacımız ilimizin ülkemizin istihdamını arttırmak. Bizim iş verenlerimizden isteğimiz bu konuya sahip çıkmak. Sağ olsunlar sahip çıktılar. İş verenler bu konuda çalışırken devletimiz yeterince sahip çıktı. 2017'nin sonuna kadar 773 liralık bütün vergileri devlet ödüyor ve üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor." dedi.

 Hacısalihoğlu "Deliktaş mevkiinde 500 iş yeri açılacak bir yer. Buradan karayolu çıkarken büyük bir pas isteyerek çıkıyor. Karayolları orayı maden olarak kullandı. Belediyemize burayı ücretsiz bırakırsa büyük bir istihdam söz konusu olacak. İstihdamın önünün açılması konusunda yapılması gereken alt yapı çalışmaları söz konusu destek verirseniz çok güzel işler olacak" dedi.

Suat Hacısalihoğlu'ndan sonra konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu "Burak Ocağında önemli bir şekilde açılmasına hazırız. Öncelikle bize 60 milyonluk bir fiyat istenmişti. Biraz ısrarlarla 30 milyona indi. Başbakanlık onayıyla büyükşehire verildiği halinde teşebbüsümüzü sürdürmeye hazırız. Gecesini gündüzüne kadar çalışmalarını sürdürüyorlar." Toplantıda ki katılımcılara talepte bulunan Gümrükçüoğlu 16 Nisan'da destek istedi.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz"Genç ve dinamik bir nüfusumuz var. Kamu kurum ve kuruluşlarımız büyük bir seferberlik oluşturdular. Ülkemiz için ne gerekiyorsa hazırız. Trabzon özel sektör ve iş dünyası olarak ülkemiz için her imzayı atmaya hazırız. Bugüne kadar olduğu gibi güçlü bir Türkiye için 2023 hedefi için hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum."

TTSO'da konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli "Öncelikle esas konulara girmeden önce bir kaç kanaatlerimizi paylaşmak istiyorum. Biz kalkınma modelimizi herşeyin geliştirilmesi ve artırılması yönünde çalıştık. İstihdamı sınırlayan coğrafi faktör Karadeniz'de karşımıza çıkıyor. Bunu kabul edip kaçak bir şey Yok gibi bir şeye sığınacak değiliz. Ne olursa olsun Trabzon başta olmak üzere bütün modelleri geliştirip uygulamak zorundayız."dedi

DELİKLİTAŞ MEVKİSİ İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Canikli "Deliklitaş mevkisinde arazisinin üretime istihdama katkı sağlar projesi önemli. Bu konuyu ilk defa duydum. Buranın bir an önce Trabzon'a katkı sağlaması için elimizden geleni yapacağız. Belediye değil ama bir bakanlığa devrini yapacağız. 500 işyeri olacak alanı takip edeceğiz şüpheniz olmasın."

ÇEVRE YOLU İHALESİ BAŞLIYOR

"Güne yçevre yolu çok önemli yükü artık kaldırmaz hale geldi ve şehirlerimizi zorluyor artık. Belli sezonda trafik yoğunluğu artıyor ve artık zor hale geldi. Dolayısıyla orada yaşayan vatandaşlarımız açısından sıkıntı hemde taşıma yapan vatandaşlarımıza sıkıntı. Bu proje devam ediyor. Trabzon'un projesi bitti ve ihalesini yapacağız. Bunu hızlandıracağız. Çevre yolu olarak dizayn ediliyor ve küçük dokunuşlarla Karadeniz çevre yolu oluyor dönüştürülüyor. Trabzon'un ki tamamlandıktan sonra büyük bir çevre yolu ortaya çıkacak. Bunlar masraflı projeler kabaca topladığınız zaman 7-8 milyar değerinde bir maliyet. Olsun sorun değil. Trabzon'a konaklamak için gezmek için ziyaret etmek için gelecek olan vatandaşlarımız gelecek. Çevre yoluna aktarılınca turistler gezmek için gelecek."

 FINDIK BAHÇELERİNE TALEP...

"Fındık bahçelerinin yenilenmesi çok önemli. Bunla ilgili her türlü teşviki veriyoruz. Devam edeceğiz. Vatandaşımız biraz rahat davranıyor bunun için proje yapmamız lazım. Destek noktasında sıkıntı Yok. Motive edici bir talep olursa onuda konuşuruz. "

FINDIKTA KİMSE TÜRKİYE'YE TEHDİT DEĞİL

"Biliyorsunuz fındıkla ilgili fiyat yüksek olursa dünyanın bir çok ülkesinde fındık üretilmeye başlar. Oralarda fındık üretimi artar Türkiye'nin tek eli ortadan kalkar konuşuluyor. Büyük bir fikir pompalandı. Şuanda fındığın fiyatı 3 dolar civarında aşağı yuları 15 yıldan beride yüksek seyretti. Ama dünyanın hiç bir yerinde Türkiye'yi tehdit edecek kadarda artmadı. Bunu diyenler kusura bakmasınlar masalmış."

ÜRETİCİYİ MAĞDUR ETMEDİK

"Bütçe açısından en sıkıntılarda beri biz alım yoluyla müdahale ettik.  Arz fazlasını eritmek fiyatı düşünmemek için. Bu zamana kadar üreticimizi mağdur etmedik etmeyeceğiz. Bu konuda üreticimizi mağdur etmemek için elimizden geleni yapacağız."

HERKESİN KARARLI ÇALIŞMASI GEREKİYOR

"Fındık'ta ihracatlarımız sattıkları fiyat üzerinden bir gelir etmiyorlar. Vagon başına gelir elde ediyorlar. Böyle bir yöntem fiyatın aşağıya çekilmesi yönünde anlayış ortaya çıkıyor. O zaman herkesin ortak menfaati fındığın fiyatını yükseltilmesine götürecek. Tabi burada onun düzeltilmesi için herkesin kararlı çalışması gerekiyor."

AVRUPANIN ŞAŞKINLIĞI

"İçinde bulunduğumuz konjonktürde bir çok sıkıntı yaşıyoruz. Böyle bir ortam içerisind ekonomik faaliyetlerimizi elimizden geldiğince kontrol etmeye çalışıyoruz. Böyle bir ortam içerisinde Türkiye'nin refah seviyesini arttırmaya istihdamı arttırmaya çalışıyoruz. Hem terör örgütleriyle hem dışarıyla mücadelede edeceğiz. Öteki taraftanda istihdamı ve bütün sorunları çözmeye başlayacağız. Hangi kriteri alırsanız alın Türkiye şahlandı 3 katlandı. Bu kadar kısa süre içerisinde bunu başarabilen başka bir ülke yoktur. Son dönemlerde ilave başka saldırılarda oldu. Bazı küreselgüçler şekillenmeye ere kemiğe bürünmeye başlandı. En son somut örneğini Hollanda'da görüyoruz. Bu ülkenin birliği bütünlüğüne kasteden terör örgütlerine destek veriyorlar. Onlar her türlü desteği veriyor. Cumhurbaşkanımızı konuşmasına düşüncesini açıklamak için işin verilmiyor. Ama terör örgütü başının meydanlarında konuşmasına izin veriliyor. Bu açıdan iyi oldu. Yıllardır yapıyorlardı gizli kapalı yapıyorlardı. Şimdi her şey açık. Ülkenin bakanını girişine izin verilmiyor. Müttefikimiz birde. FETÖ yıllardır bu günler için ilmek ilmek işlendi. Avrupa'da şaşkınlık söz konusu. 15 Temmuz teşebbüsünden mutlak başarı bekliyorlardı. Beklenen olamayınca ne yapacaklarını şaşırdılar. Avrupa'nın bakanlarımıza karşı yorumları şaşkınlığın göstergesidir."

Son Güncelleme: 12.03.2017 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.