Cumhurbaşkanı Erdoğan Trabzon’da konuştu

banner4
03 Nisan 2017 Pazartesi 15:57
Cumhurbaşkanı Erdoğan Trabzon’da konuştu
banner38

61MEDYA/HABER SERVİSİ-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize’nin ardından Trabzon’da da on binlerce vatandaşa seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan’da yapılacak referandum için ‘Evet’ desteği istedi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve çok sayıda milletvekili ile Trabzon’a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Alanı’nda toplanan kalabalığa seslendi.

Akyazı MedicalPark Stadı’ndan bahsederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Stadımız nasıl? Puanlar yağmaya başladı. Stadın bağlantı yollarının da aralarında olduğu toplam maliyeti 560 milyon lira olan 57 projenin ülkemize ve Trabzon’umuza hayırlı olmasını diliyorum. Geçtiğimiz 14 yılda Trabzon’a 19 katrilyon lira yatırım yaptık. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız az önce açıkladı. Trabzon’umuzun doğal gazının olmadığı yer kalmayacak. Bugün bir bölümünü açtığımız Kanuni Bulvarı’nı 2019 yılında tamamlıyoruz. Trabzon-Maçka Karayolu’nu önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Zigana Tüneli 2019 yılında hizmete girecek. Trabzon- Erzincan Demiryolu’nun proje ihalesine bu yıl çıkılıyor. Trabzonluların başka şehre göçme ihtiyacı duymadan bu cennet köşede ikametlerini sağlama yolunda önemli bir adım atmış oluyoruz” dedi.

ŞEHİR HASTANESİ BENİM AŞKIM

Trabzon’a bakanlarla geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buraya sadece kendim gelmedim. Yanımda birçok Bakan arkadaşımla beraber geldim. Bu Trabzon’a verdiğimiz değerin ifadesidir. Trabzon’a sağlıkta 24 yeni tesis kazandırdık. Şimdi sıra proje çalışmaları süren ve benim aşkım diye hitap ettiğim Şehir Hastanesi’nde. Her ne kadar Of, Sürmene yaylaları 14 doktora bedel olsa da Trabzon’a bu modern tesisleri kazandırma gayreti içindeyiz. Her şey hastanenin içinde bitiyor. Adeta bir araç sedye sizi götürmeleri gereken yere götürüyorlar. Modern bir kalkınma ve şehircilik ancak böyle olur. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Kılıçdaroğlu'nun SSK'ya genel müdür olduğu döneme bak. Savaş Ay'ın programında beyefendinin genel müdür olduğu zamanı seyrettiniz değil mi? Ne diyor o dönem daha iyiydi dedi. Ula sen ne işe yararsın! Bunun adı kaset genel başkanlığı. Türk siyasetini bunlar negatif tipleridir” dedi.

16 NİSAN’DA DUR DEMEYE VAR MIYIZ?

Referandumun Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu da kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğitimde, derslikte, adalette, ulaşımda, birçok sektörde birçok adımlar attık. Bize durmak yok. 16 Nisan bizim için bir devrimdir. Ayağımızdaki prangalardan kurtarmak istiyoruz mesele bu. Önümüzü kesmek ve durdurmak isteyenlere 16 Nisan’da dur demeye var mıyız? 16 Nisan’da bu batının Türkiye üzerine yamanmış asalaklarını söküp atmaya var mıyız? 16 Nisan’da tüm Karadeniz’e ve Türkiye’ye örnek olacak şekilde sandıkları patlatmaya var mıyız” diyerek 16 Nisan referandumu için ‘Evet’ desteği istedi.

BAKAN SOYLU’YA ÖVGÜLER YAĞDIRDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya övgüler dizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kardeşlerim Trabzon, Türkiye’nin huzurunun, güvenliğinin, geleceğinin kilit taşıdır. Tarihinin hiç bir döneminde Trabzon’un, devletine küstüğü görülmemiştir. Trabzonlu, yanlış yapan devlet görevlisine kızar, hiddetlenir ama devletine asla toz kondurmaz... Bunun için ülkemizin en önemli bakanlığını, İçişleri Bakanlığımızı Trabzonlu bir kardeşimize Sayın Süleyman Soylu’ya emanet ettik. Terör örgütleri ile mücadele konusunda gerçekten çok takdire şayan bir başarı ortaya koyan bakanımız ve ekibini tebrik ediyorum. Gerçekten silahlı kuvvetlerimizle, polisimizle, korucularımızla son dönemde hakikaten, Tendürek’te, Gabar’da, Cudi’de, Besler Deresinde bütün oralarda çok büyük mücadele veriyor. Şehitlerimiz var, ama bunlara kan kusturduk. İnlerine girdik. Şehirlerin altında, evlerin altında bunlar şehir kurdular. Oralara girdik. Silahlı Kuvvetlerimiz, Polisimiz, Korucularımız büyük işler başardı. Ve şuan da onlardan binlerce terörist öldürüldü. DAEŞ’li 3 bine yakın Suriye’de öldürüldü” dedi.

YEHİ BÖLGELERDE YENİ HAREKATLAR YAPILACAK

Fırat Kalkanı Harekatı’nın 1. Etabının bittiğini ve yeni harekatların yapılacağının bilgisini de ilk kez açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fırat Kalkanı Harekatının 1. Etabını bitirdik. Diğer bölgelerde de terör örgütlerinin tepesine binmek için yeni harekatlarımız olacak. Teröristlere çok güzel sürprizlerimiz var. Önümüzdeki bahar ayları Türkiye'nin ve Türk Milleti'nin baharı, teröristlerin ise kara kışı olacak. Siz bakmayın terör örgütlerinin Avrupa ülkelerini arkalarına alıp efelenmelerine. Zor oyunu bozar. Biz terör örgütleri üzerinden kurulan oyunu zorla da olsa bozacağız. Son 3 yıldır her imkanı değerlendirerek bize diz çöktürmeye yine 'hasta adam' muamelesi yapmaya çalışıyorlar. FETO denen adamı bunun için beslediler. PKK'yı bunun için çukurlar üzerinden sahaya sürdüler

AHMET ÇAMUR’UN ŞEHADETİYLE İLGİLİ BİLİNMEYENİ AÇIKLADI

15 Ağustos 2015 tarihinde Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki çatışmada şehit olan Çaykaralı özel harekatçı komiser Ahmet Çamur'un şehadetiyle ilgili yeni bir bilgiyi de ilk kez veren cumhurbaşkanı Erdoğan, “Trabzon’un asker ve polis olarak verdiği şehit sayısı 21… Bu şehitlerimizden Ahmet Çamur kardeşimizin cenazesine de bizzat katıldım. Bu kardeşimizin şehadetinde PKK ile FETÖ'nün de parmağı olduğunu öğrendim. Ah alçaklar ah... Bu işe karışanların hepsi cezasını buldu. 15 Temmuz’da 2 Trabzonlu kardeşimiz darbeciler tarafından şehit edildi."

ONLAR BÖYLE BİR TERBİYE ALMAMIŞLAR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında şunları kaydetti: Şehitler tepesini boş bırakmamakta kararlı olan bir milletin önünde kim durabilir. Terör örgütleri böyle bir seli nasıl durdurabilir. Biz hangi İstiklal Marşı ile terbiye edildik. Arkadaş yurduma alçakları uğratma sakın. Siper et gövdeni dursun bu hayâsızca akın… Sayın Kılıçdaroğlu o kadar millet Yeşilköy’deydi ondan biraz sonra da ben indim oraya. Milletimizle üzerimizden F16’lar helikopterler geçiyordu çünkü milletimle beraber olmak. Yürüyeceksin.. millet yürüyecek arkandan, mesele budur. Lider olmak kolay değil. Ama onlar ne yazık ki böyle bir terbiye almadılar. Bakırköy ilçe başkanının evine gitmişler.

KİMLER KİMLERLE YAN YANA GELİYOR

İşte 16 Nisan bunlara ders verme günüdür. Kimler hayır diyor dikkat edin, Kandil hayır diyor, PKK hayır diyor. İmralı hayır diyor. Pensilvanya FETO hayır diyor. Eee şimdi sayın Kılıçdaroğlu da hayır diyor. Bunların hepsi aynı yere oturdu mu ama ne yazık ki Saadet Partisi’ne gönül veren kardeşlerimi tenzih ediyorum ama onlardan bazıları da ne yazık ki hayır diyor. İstemezdim onlar bu hale gelsin. Kadere bak. Kimler kimlerle beraber yan yana geliyor, kadere bak.

ONLAR HAYIR DEDİKÇE DEVAM EDECEĞİZ!

Ahh ahh nereden nereye. Ne oldum deme ne olacağım de… Hep bunlar imtihan. Fakat ne olursa olsun 16 Nisan unutma bu bir yol ayrımıdır. Bu yol ayrımında biz de kendimize şunu soralım, ah benim kardeşlerim, sizleri şöyle bir tarihe taşımak istiyorum. Bu ülkede 15 Temmuz Şehitler Köprüsü var ya, o yapıldığı zaman hayır dediler. Kimler bugün hayır diyenler. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yaptık hayır dediler. Marmaray’a hayır dediler, bu Marmaray’da üç yılda 200 milyon insan geçti. Benim dedem Fatih gemileri karadan yürüttü dedik ki biz dedemizin altından yürütelim. Ve bununla durmadık araçları denizin altından yürütelim dedik. Avrasya Tünelini yaptık buna da hayır dediler. Bununla da kalmadık Osmanlının kurucusu Osman Gazi köprüsünü yaptık buna da hayır dediler. İstanbul’la İzmir’i bağlayruk birbirine 3 saat 15 dakikaya iniyor buna da hayır dediler. Onlar hayır dedi diye biz duracak mıyız, yolumuza devam, durmak yok…

ÖYLE KOLAY GELMEDİK

Şu anda dev çılgın projelerden bir tanesi de 18 Mart Çanakkale köprüsü bunun da temelini attık, ekonomi battı dedikleri dönem attık. Bunun şu andaki maliyeti 11 katrilyon. Ve yüzde 50’si yabancı sermaye yüzde 50’si yerli Türk-Kore ortaklığı. İş bilenin kılıç kuşananın. İşte 18 Mart’ta onun temelini attık. Allah nasip ederse kısa zamanda 2022 gibi onu bitireceğiz dünyanın bir numarası olacak. Türkiye uçuyor, fakat diyoruz ki daha hızlı gidelim Çünkü biz muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkacağız bunda kararlıyız. Şuna inandık, bizim ezan sevdamız var, bayrak sevdamız var, vatan sevdamız var, onun için bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğurunda ölen varsa dedik yürüdük. Biz bu toprakları bin yıldır kanımızla yoğura yoğura vatan haline getirdik. Öyle kolay kolay gelmedik.

SOYDAŞLARIMIZDAN KOPARDILAR

Bu mübarek vatana göz dikenler varsa önce bizim ödediğimiz bedelden fazlasını ortaya koymayı kabul etmeli. Şehitlerimizin tek bir damla kanı bile boşa gitmiyor. Türkiye tarihinin en önemli mücadelesini veriyoruz. Birilerinin iddia ettiğinin aksine bu süreçte Türkiye kuşatılmıyor, tam tersine kefenini yırtarak gömülmeye çalışıldığı mezardan çıkıyor. Türkiye’yi bin yıllık coğrafyasından ve soydaşlarından koparıp kendi içine hapsetmek isteyenlerin telaşı bu yüzden. Suriye’yi Irak’ı, Mısır’ı Balkanlar’ı, Kafkasları sanki bizimle ilgisi olmayan yerlermiş gibi gösterenler biz bu coğrafyada oralardaki kardeşlerimizle kucaklaştıkça adeta kuduruyorlar. Bugün bölgemizi yeniden tanzime kalkanlar bize, ‘Siz yerinizde oturun hiçbir şeye karışmayın, gerekirse sizin topraklarınızdan bir kısmını, halkınızdan bir kısmını da çekip alabiliriz, sesinizi çıkarmayın’ diyorlar.

TÜRKLER YENİDEN DİRİLDİ DİYORLAR

Eyyy Trabzon buradan öyle bir ses ver ki kandildeki terör Pensilvanya’daki şarlatan da onları kukla gibi kullananlar da duysun. Bu ülkenin tek bir çakıl taşına göz dikenin gözünü çıkartır mıyız, tek bir karış toprağına el uzatanın elini kırar mıyız, bu milletin birliğini beraberliğini bozmak için fitne çıkartanların dersini verir miyiz? Teröristlerin değil Kandil’de, değil Avrupa’da cehennemin yedi kat dibinde bile olsalar bulup dünyayı başlarına yıkar mıyız? Emin olunuz bu sesi duyanların yüreği titriyor. Türkler yeniden dirildi diyorlar. Aynen dirilişte olduğu gibi. Tamam 16 Nisan’da evet diyerek bu sesi sandıklardan yükseltmeye hazır mıyız? 16 Nisanda evet diyerek dostlarımızın yüreğine ferahlık düşmanlarımızın kalbine korku salmaya hazır mıyız? Sevda türkülerinde bile, hadi gülüm yandan yandan biz korkmayız ondan bundan diyen Trabzonlu ülkesine bulaşanlara haddini bildirmeye hazır mı? 16 Nisan’da. Rabbim sizden razı olsun. 14 günümüz var hanımlar kapı kapı dolaşacağız. Öyle mi?

TÜRK MİLLETİNİN BAHARI TERÖRİSTLERİN KARA KIŞI

Beyler kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız? Durmak yok, ne kadar akraba kim var kim yok, Ankara İstanbul şurada burada telefon diplomasisi ve sandığa gitmeyeni bırakmayacağız. Kardeşlerim Suriye’de El-babın da teröristlerden temizlenmesi ile Irak kalkanı harekatının birinci etabı sona erdi şu anda bitti. Bundan sonra da olacaktır durmak yok yola devam. Diğer bölgelerde de terör örgütlerinin tepesine binmek için yeni harekatlara hazırlanıyoruz. Baharı bekleyen tüm terör örgütlerine çok güzel sürprizlerimiz var. Önümüzdeki aylar Allah’ın izniyle Türkiye’nin ve Türk milletinin baharı teröristlerin ise kara kışı olacak.

PKK’YI BUNUN İÇİN ÜZERİMİZE SALDILAR

Siz bakmayın terör örgütlerinin kimi Avrupa ülkelerini arkalarına karşı efelenmelerine Türkiye güçlü olup karalı bir şekilde yoluna devam ettiği sürece Avrupa ülkelerinin de bu şekilde devam etme şansı yok, zor oyunu bozar. Biz terör örgütler üzerinden kurulan bu oyunu bozacağız. Türkiye ilk defa bu oyunlarla karşılaşmıyor. Bir asır önce de aynı zihniyet vardı hasta adam dedikleri bu ülkeyi ellerinde cetvelle kâğıt üzerinde parsel parsel bölmüşlerdi. Çanakkale ve İstiklal harbinde bu oyunu bozduk, önümüze koydukları haritaları bozduk. Son üç yıldır her fırsatı kullanarak bize diz çöktürmeye bize hasta adam muamelesi yapmaya çalışıyorlar. Bu FETÖ denen alçağı bunu için besleyip üzerimize saldılar. 40 yıldır bu topraklarda beslediler. PKK’yı bunun için üzerimize saldılar. Suriye’de YPG’Yİ, bunun için DEAŞ’ı

BU İŞLER SOĞUKKANLILIKLA OLUR

Avrupa’da bizim bakanlarımızın konuşacakları salonların anlaşmalarını uçak izinlerin iptal edip kendi şehirlerini polis himayesinde terör örgütlerine teslim ettiler. Almanya Avusturya, Belçika, Hollanda, İsviçre, İsveç böyle yaptı. Hele Hollanda’nın ülkemizin bir kadın bakanına tüm uluslararası anlaşmaları ve teamülleri çiğneyerek yaptığı bir terbiyesizlik var ki hesabı mutlaka sorulacak. Arabanın içine mahkûm ettiler. Ve orada bir gencimizi Trabzonlu hemşerimiz o kardeşimizin üzerine itlerini köpeklerin saldırttılar. Onlar atları ile itleriyle gele dursunlar gereken dersi alacaklar. Türkiye’nin aksine kendisine yapılan her iyiliğin karşılığını verdiği gibi her terbiyesizliğin hesabını soracağını da herkese göstereceğiz. Bu işler sabır gerektirir. Sabreden kimse zafere ulaşır. Bu işler soğukkanlılıkla ve stratejiyle olur.

KARIN AĞRILARINI BİLİYORUZ

Ülkemize yapılan terbiyesizliğin gerisinde bin yıllık karın ağrılarının yattığını biliyoruz. 16 Nisanda Evet diyerek Türkiye’ye terbiyesizlik yapanlara en güzel cevabı veriyor muyuz? Terör örgütlerini Türkiye’ye terfi edenlere haddini bildiriyor muyuz? Avrupa’daki Trabzonlular’a sesleniyorum, son altı gün, sandıkları ihmal etmeyin. Alınterinizle, emeğinizle yüreğinizle orada sahip olduğunuz her şey sizin hakkınızdır Demokratik ve ekonomik haklarınıza çok iyi sahip çıkın. Türkiye tüm kurumları ve ekonomik haklarıyla kardeşlerinin yanındadır. Biz nerede olursa olsun vatandaşlarımızın haklarını hukuklarını ve geleceklerini korumakta kararlıyız. 16 Nisanda Avrupa’da çıkacak sonuç size şaşı bakan yönetimlere vereceğiniz en büyük mesaj olacak. Sahada Türkiye ile başa çıkamayanlar hemen bel altı vuruşlarla bizi yıpratmanın yolunu arıyor. Bir alman dergisi yine bizi karalayan bir kapak yapmış.

Ben de diyorum ki onlar böyle söylüyorsa siz bu mücadelenin Türkiye’yi güçlendirdiğinden emin olun. Türk ekonomisinin üzerinde hayalet dolaşıyormuş. Avrupa ülkeleri yılda 1.2 büyürken, Türkiye yüzde 2.9 büyüdüğüne göre asıl hayalet onların üzerinde demektir. Neymiş yabancı yatırımcı gelmiyormuş. Türkiye’ye 2015’de 17.5mliyon dolar geçen yıl ise 12.5 milyon dolar uluslararası yatırım geldi. Biz geldikten sonra bir ara 23 milyar dolara kadar çıktı bizden önce 1 milyar dolar. Yatırım geliyordu. Koşuyoruz kovalıyoruz daha da iyi olacak evelallah. İhracat yine patlayıverdi daha iyi olacak.

KAPI KAPI DOLAŞMAYA HAZIR MIYIZ?

Geçen yıldan daha iyi bir seviyeye çıkacağımızın işaretlerini bu yıldan aldık. Anlaşılan o ki darbe girişimimin bile engelleyemediği bir büyümeden ve uluslararası sermayenin girişinden hoşnut olmayanlar bu yollara başvuruyor. Çılgın Türkleri durduramayacaksınız Türkiye’nin önünün böyle operasyonlarla kesildiği ünler geride kaldı. Şu anda İstanbul’da dünyanın en önemli havalimanı açılışa hazırlanıyor. Önümüzdeki yıl açacağız ilk etabı. 2022 sonu 23 yılında 150-200 milyon yolcu kapasitesi ile inşallah dünyanın birincisi olacak. Sıkıntı bu işte, yahu bu Türkler ne yapıyor diyorlar. Evet’e hazır mıyız, kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız? Şimdi takmışlar 18 yaşındaki gençlerimize. Bunların hepsi buna katılacak. Demokrasi ekonomi yatırımlar terörle mücadele bütün kabiliyeti ile yurt dışında hakkını arama başka bir Türkiye var.

TRABZON EVET DİYOR

Trabzon büyük Türkiye için evet diyor mu, güçlü Türkiye için evet diyor mu, Trabzon 16 Nisan’da müreffeh Türkiye için evet diyor mu, istikrarlı Türkiye için evet diyor mu? Evet, evet, evet. Maşallah… Hay Maşallah. Hepsini anladık da bu CHP’ye ne oluyor? Hani bunlar 12 Eylül’de anayasası yapıldığı zaman darbe anayasasına hayır dediklerini söylüyorlardı şimdi biz bu 12Eylüldeki anayasanın tersini yapıyoruz. CHP’liler sadece hayır demekle kalmıyor, tepesindekiler kastediyorum, sadece yalan söylemekle kalmıyor işi çok çirkin yerlere götürüyorlar.

ONUR MESELESİDİR

Bir CHP milletvekili çıkmış, eğer 16 Nisanda evet çıkarsa biz bunları İzmir’e kadar kovalayıp denize dökeriz diyor. Konya milletvekili. Yahu sen geri zekalı mısın sen kiminle aşık atıyorsun genel başkanları aşağı kalır mı o da kontrollü darbe diyor. Ey Kılıçdaroğlu, sende zerre kadar dürüstlük varsa elindeki belgeleri açıkla. 16 Nisan’dan sonraya kalırsa geç kalırsın geç. Ama abu onur meselesi. Çünkü bu yalan makinası yalan. Bunda dürüstlük yok. İşte söyledim ya havalimanında darbecileri gördü hemen Bakırköy’de ilçe başkanının evine kaçtı arkadaşları söylüyor. 7 Ağustos olayında kendisini davet ettim. Özel kalemim onları aradı ama o son güne kadar cevap vermedi son gün Yenikapı’ya geleceğinin haberini verdi ama şimdi Yenikapı ruhu var mı yok mu onu tartışıyor, onu geç sene anlarsın Yenikapı ruhundan. Yenikapı ruhunda kardeşlik, birlik, beraberlik ezan, bayrak, vatan var. Sen bayraktan bahsetme. Senin biz Hakkari’de yaptığın mitingde bayrak sevgini biliriz. Orada bir tane Türk bayrağı gösteremedin kendi partinin bayrağını bile gösteremedin ve orada HDP’lilerle miting yaptın, senin biz cemaziyelevvelini biliriz. Sen kiminle konuşuyorsun.

SEN KİMİ DENİZE DÖKÜYORSUN?

Sen kimi denize döküyorsun terbiyesiz. 16 Nisan’da bu millet evet diyecek, sen denize dökeceksin. Seni yola çıkarmazlar, sen Samsun’dan yola çıkamazsın. Bunlar Türkiye’yi unutmuşlar nerede ne var haberleri yok, zaten meydanlara da çıkamıyor kahve köşelerinde geçiriyorlar. Meydanlara çıkmaya yüzleri yok. Zaten CHP’yi kazıyınca altından faşizm çıkar dediğimizde kızıyorlar işte örneği ortada denize döküyorlar. Terbiyesizler 16 nisan milletin değerlerini hiçe sayan bu tek parti artıklarının defterlerinin dürüleceği gün. Yeni sistemde cumhurbaşkanı milletin yarısından bir fazlasının oyu ile seçilmek zorunda. Millete hakaret edemezsin, millete hakaret eden bu kafanın bırakın seçilmeyi yüz bin imza bulup seçilmesi çordur. Biz onları denize dökmeyeceğiz biz bunları inşallah bir siyaset müzesine koyacağız. Çünkü bunlar ibretlik çünkü bunlar türlerinin son örneği gelecek nesil bu eziyetten kurtuluyor. Bu denizlere ağzının payını vermek için Trabzon. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, diri olacağız, iri olacağız, beraber olacağız kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Sizleri seviyorum, sizleri Allah’a emanet ediyorum. Beraber yürüdük biz bu yollarda.

Son Güncelleme: 03.04.2017 19:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.