Cinsel suçlar çocuğa kadar indi

Trabzon’da suç mağduru çocukların %80’i cinsel suçlara maruz kalmış

12 Kasım 2021 Cuma 09:48
Cinsel suçlar çocuğa kadar indi

2019’dan Bu Yana 408 Çocuk AGO’da İfade Verdi

TRABZON’DA suç mağdurlarına yönelik Adli Görüşme Odaları’nda (AGO) 2018 yılından itibaren ifade veren mağdur sayısının toplamda 624 kişi olduğu açıklandı. Çocuk İzleme Merkezi’nde 2019 yılından itibaren ifade veren mağdur sayısının ise 408 kişi olduğu belirtildi. Sistemin, yeni kurulduğu için henüz yeterince tanınmadığı kaydedildi.

Adli Görüşme Odaları Güven Veriyor

Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında, özellikle çocuklar, şiddet mağduru kadınlar gibi kırılgan gruplar adli süreçte ve sonrasında haklarının daha etkin korunmasına yönelik projeyi hayata geçirdi. AGO, suç mağdurlarının rahat ifade vermelerini sağlarken, ikinci örselenmelerinin önüne geçmektedir.

Yüzde 80’i Cinsel Suç Mağduru

SÜREÇ hakkında bilgi veren Uzman Psikolog Emine Çayabatmaz, mağdurların mahkeme salonuna gitmek zorunda kalmadan adli görüşme odasından mahkeme salonuna bağlandığı ve suçlu kişiyle karşı karşıya gelmek zorunda kalmadığını söyledi. Çocuk mağdurların genelde yüzde 80’i cinsel suça maruz kaldıkları açıklandı. 

Trabzon’da suç mağdurlarına yönelik Adli Görüşme Odaları’nda (AGO) 2018 yılından itibaren ifade veren mağdur sayısı toplamda 624 kişi. Çocuk İzlem Merkezi’nde 2019 yılından itibaren ifade veren mağdur sayısı ise 408 kişi.

ADLİ GÖRÜŞME ODALARI GÜVEN VERİYOR

Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında, özellikle çocuklar, şiddet mağduru kadınlar gibi kırılgan gruplar adli süreçte ve sonrasında haklarının daha etkin korunmasına yönelik projeyi hayata geçirdi. AGO, suç mağdurlarının rahat ifade vermelerini sağlarken, ikinci örselenmelerinin önüne geçmektedir.

YÜZDE 80’İ CİNSEL SUÇ MAĞDURU

Süreç hakkında bilgi veren Uzman Psikolog Emine Çayabatmaz, mağdurların mahkeme salonuna gitmek zorunda kalmadan adli görüşme odasından mahkeme salonuna bağlandığı ve suçlu kişiyle karşı karşıya gelmek zorunda kalmadığını söyledi. Çocuk mağdurların genelde yüzde 80’i cinsel suça maruz kaldıkları açıklandı.

RESİM YAPIP OYUN OYNUYORLAR

Çayabatmaz, “Adli görüşme odaları, kişinin kendini rahat hissederek ifade vermesini, kaygı düzeyinin aza inmesini sağlıyor. Burada rehabilite gibi bir durum söz konusu değil. Ancak ihtiyaç olduğu takdirde sağlık tedbiri öneriyoruz. Bunun uygulayıcısı da mahkemelerdir. Mağdurlar mahkemede hakimler, savcılar karşısında yaşadıklarını korkuyor anlatamıyordu. Şimdi öncesinde ön görüşme yapılıyor. Beklemesi gerekiyorsa bekleme salonunda bekletiliyor. Çocuk mağdur burada onlar için özel hazırlanmış odada resim yapıyor, oyun oynuyor. Sonrasında uzman eşliğinde çocuğun algılayabileceği şekilde sorular yöneltiliyor. Bu görüşme sırasında; hakim, Cumhuriyet savcısı ya da avukatlar sorularını kulaklık aracılığıyla adli görüşmeciye iletiyor. Adli görüşmeci uygun dil ve üslup kullanarak kendisine iletilen soruları görüşme yaptığı kişiye yöneltiyor. Böylece Adli Görüşme Odalarının kullanımı ile kişinin kendini rahat hissederek ifade vermesi, kaygı düzeyinin düşürülmesi sağlanmış oluyor.” dedi.

MAĞDURİYETLERİNİ SAKLAYAN GRUP VAR

Trabzon Adli Destek Ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre ise sadece cinsel suç mağdurları değil, diğer mağdurlara yönelik de çalışmaların artarak devam ettiği belirtilerek, “Yeni kurulmuş sistem olduğu için herkes tarafından bilinmiyor ve yaygınlaştıkça daha aktif kullanılacak. Mağduriyetlerini saklayan bir grup var. Onun dışında kırılgan bir grup diye büromuz var. Orada gerekli prosedürler uygulanıyor. Şuan Trabzon’da kırılgan grupla ilgili 3 dosyamız var. Büromuzda kişinin adli işlemleri bitene kadar her türlü yardım ve destek yapılıyor.” ifadelerine yer verildi.

TELEVİZYONLARDA GİZLİLİK İHLALİ

Çeşitli suçların aydınlatıldığı gündüz kuşağı televizyon programlarında kişilerin gizliliğinin ihlal edildiği, mahremiyetin kalmadığı, suçların halk tarafından normalleştirildiği hatta suç unsuru sayılabilecek oluşumlara yol açıldığı kaydedilerek, mağdur kişilerin çoğunun yaşadıklarının şiddet olduğunun farkında olmadıkları, konunun kamuya mal olduğu kişilerin sosyal medya aracılığıyla baskı altında kaldığı, öte yandan bu tür programların adalete olan güveni sarstığı aktarıldı..

  

HABER:Rabia MOLLAOĞLU

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.